Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Świadczenie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

2019-09-13 07:00:00 (ost. akt: 2019-09-11 19:39:17)

Autor zdjęcia: ZUS Olsztyn

Od początku września w całej Polsce do oddziałów ZUS wpłynęło 18 359 wniosków o świadczenie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji i aż 8 897 osób kontaktowało się w tej sprawie poprzez COT.

W naszym województwie w dwóch oddziałach złożono już 900 wniosków o świadczenie specjalne (z terenu ZUS w Elblągu 235 oraz z terenu ZUS w Olsztynie 665).

Aby ubiegać się o wypłatę świadczenia należy złożyć druk ESUN. We wszystkich placówkach ZUS na naszych klientów czekają specjalnie przeszkoleni doradcy, którzy służą pomocy przy składaniu wniosku. Do wniosku trzeba dołączyć dokumentację medyczną oraz wszelkie dokumenty, mogące mieć wpływ na wydanie orzeczenia. Osoby posiadające takie orzeczenie muszą dołączyć je również do składanego wniosku. Orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji muszą mieć także osoby, którzy ukończyły 75-ty rok życia i z powodu wieku, ZUS przyznał im z urzędu dodatek pielęgnacyjny- mówi Anna Ilukiewicz rzecznik ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Przypomnijmy, że o świadczenie mogą starać się pełnoletni mieszkańcy Polski, których zły stan zdrowia nie pozwala funkcjonować bez pomocy osób trzecich. Kluczowe jest tutaj posiadanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji (gdy brak takiego dokumenty, to ZUS skieruje osobę na badanie przez lekarza orzecznika).

Dodatkowy warunek to suma pobieranych świadczeń pieniężnych finansowanych z budżetu państwa, która nie może przekroczyć 1600 zł. Pełną kwotę 500 zł otrzymają natomiast Ci, którzy pobierają mniej niż 1100 zł świadczeń.

Pomimo tego, iż wnioski można składać już, ich rozpatrywanie rozpocznie się od 1 października. Na wydanie decyzji w pierwszych dwóch miesiącach ZUS będzie miał 60 dni z uwagi na spiętrzenie się dużej ilości wpływu wniosków. W następnych miesiącach będzie to już tylko 30 dni.

Wszystkie osoby zainteresowane zachęcamy do odwiedzania naszych placówek i kontaktu z doradcami, aby uzyskać jak najlepsze informacje. Jeśli wizyta osobista jest niemożliwa, wówczas klienci mogą kontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej, gdzie informacji udzielą również przeszkoleni do tego konsultanci.

Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa warmińsko-mazurskiego


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jan #2826317 | 178.235.*.* 28 lis 2019 18:41

  Teraz już wiem dlaczego nie głosowałem w ogóle.Wszystkim mówię - nie głosujcie, bo to jedno szambo,bez względu na etykietkę.Cieszyłem się obietnicą 500+ dla rencistów.Nalatałem się od lekarza do lekarza, porobiłem ksero 2 letniej dokumentacji,dostałem opisy chorób,mimo,że 2 lata temu robiłem to samo i tak od 20 lat.Ledwo chodzący pozanosiłem wsio do ZUS i co?Ano wezwanie na komisję lekarską do województwa, 40 km jazdy.Lekarz anestezjolog mówi – o, opalenizna, czyli się chodzi.A niby dlaczego się ma nie chodzić, dlaczego nie może się rencista na balkonie poopalać?20 lat renty po poważnej operacji,uznanie przez specjalistów,a tu anestezjolog na podstawie opalenizny,takiej lekkiej od słońca,bo w lato łazi się po balkonie w spodenkach stwierdza,tak jakbym był w Maroku na wczasach (tylko za co?),że jestem zdolny do samodzielnej egzystencji. Co tam kilka dodatkowych strategicznie groźnych chorób i powikłań,co tam,że wychodzę z domu tylko 4 razy w roku do lekarza po recepty.Opalonym nie dajemy i kropka.Ale gdzie jest zakaz,aby rencista posiedział w lato na balkonie, skoro po dworze nie może chodzić?Bezduszność,głupota,egoizm, brak kompetencji. Takie kolejne rządy,tacy kolejni orzecznicy,tak dbają o nas,czyli o naród. A wszystkiego jakbym dostał byłoby raptem 140 zł, bo tyle byłoby z 500+, przy różnicy dotacji do 1600 brutto. Powstaje pytanie odkąd lekarz orzecznik zajmuje się przydzielaniem paru złotych dodatku do renty.Komuś się chyba szare komórki zlasowały.Jednak w TV mówią,że obecny rząd chcąc umyć ręce przed kpieniem sobie z chorych ludzi z premedytacją chce obarczyć winą orzeczników.No bo ZUS zły,a rząd kocha obywateli jak nigdy dotąd. Zakłamanie i poniżanie starych,schorowanych ludzi,kpina z ich niedołężności,choroby,starości i cierpienia.. TO JEST WSTYD DLA PARTII RZĄDZĄCEJ TAK PONIŻAĆ LUDZI. No bo czemu nie - przecież staruchy nie wyjdą na ulicę i nie rzucą kamieniem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. maniek #2790518 | 83.31.*.* 13 wrz 2019 18:30

  Dodatkowy warunek to suma pobieranych świadczeń pieniężnych finansowanych z budżetu państwa, która nie może przekroczyć 1600 zł. co to znaczy? Emerytura nie jest świadczeniem z budżetu tylko zwrotem moich pieniędzy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jak za komuny #2790356 | 88.220.*.* 13 wrz 2019 12:28

  A później będzie wszystkim jednakowo ,niezależnie od ilości wypracowanych lat. Będzie identycznie jak w prawdziwej komunie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. stomilowiec #2790227 | 37.8.*.* 13 wrz 2019 08:53

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Brawo dla Prezesa i partii brawo PIS

  1. mama Igorka #2790203 | 209.95.*.* 13 wrz 2019 08:08

   Jeśli jestę mamą 24/7 i nie mogę pracować z tego powodu to należą mi się pieniążki?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (9)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages