Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Warmia i Mazury – Kraina Języka Polskiego

2019-09-12 13:09:39 (ost. akt: 2019-09-12 13:29:15)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wakacje wprawdzie dobiegły już końca, ale dlaczego nie przedłużyć ich sobie jeszcze o tydzień? Morze, góry, a może Mazury? Za sprawą finału konkursu „P jak polski” jeden z najpiękniejszych zakątków Polski stanie się na kilka dni Krainą Języka Polskiego. Pierwsze spotkania już 16 września w Nidzicy!

Kilka słów dla tych, którzy nie wiedzą, czym jest przedsięwzięcie „P jak polski”. To wyjątkowy konkurs językowy corocznie kierowany do uczniów innych województw. Po Podlasiu i Lubelszczyźnie przyszedł czas na Warmię i Mazury.

Zadanie uczestników było stosunkowo proste: w interesujący i zaskakujący sposób przedstawić wybrane zagadnienie językowe. Temat i forma nie były narzucone, więc niejednokrotnie wyobraźnia uczniów zaskakiwała organizatorów. W tym roku nie było inaczej. Nagrodzone prace dotyczyły m.in. języka młodzieży, poprawności językowej, języka generacji Z, a także socjolektów, czyli szczególnej odmiany językowej dla wyodrębnionych grup.

Odwaga i zaangażowanie opłaciły się, ponieważ najlepsze prace zostały docenione, a ich autorzy otrzymają niecodzienne nagrody. W zwycięskich szkołach przeprowadzone zostaną specjalne

2-dniowe warsztaty z udziałem wybitnych językoznawców, dziennikarzy – i nie tylko. W tym roku będą to m.in.: prof. dr hab. Mariusz Rutkowski, autorka książek dla dzieci Joanna Olech, dziennikarka Anna Błaszkiewicz, dr Magdalena Majdak oraz dziennikarze Polskiego Radia Agnieszka Kunikowska i Patryk Kuniszewicz.

Na uczniów i nauczycieli czekają warsztaty, wykłady, prezentacje, a przede wszystkim nauka przez zabawę. Emisja głosu, autoprezentacja, sztuka dubbingu – to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas finałów. Poprzednie edycje potwierdzają, że taka forma nauki spotyka się z dużym entuzjazmem zarówno wśród uczniów, jak i ich opiekunów.

Konkurs „P jak polski” aktywizuje całą społeczność, nie tylko uczniów i ich nauczycieli. Konkurs był skierowany do szkół z miejscowości liczących do 20 tys. mieszkańców. W zwycięskich miastach wszyscy mieszkańcy mają niepowtarzalną okazję uczestnictwa w specjalnych spotkaniach otwartych. Dzięki aktywności uczniów zyskuje więc cały region: mieszkańcy, środowisko nauczycielskie, a także samorządowcy. Konkurs stwarza bowiem niepowtarzalną okazję promocji szkoły oraz regionu.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie do Nidzicy. Pierwszy z finałów odbędzie się 16 i 17 września w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika. Kolejne spotkanie już 19 i 20 września w I Liceum Ogólnokształcącym im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie. Do zobaczenia!

Dzień I

16 IX 2019 r. | poniedziałek
10.15–10.30 Powitanie
10.30–11.30 Maciej Czeszewski Ogarnij język polski, czyli o najnowszych wyrazach w polszczyźnie (spotkanie otwarte)
11.30–12.30 Biserka Čejović Bohaterowie literaccy i ich opowieści (warsztaty dla uczniów klas 4–6)
11.30–12.30 Aleksandra Rzążewska Co się kryje za słowami, czyli odkryj swój talent – twórcze pisanie dla wszystkich chętnych (warsztaty dla młodzieży)
13.00–14.00 Agnieszka Kunikowska Głos ma głos(spotkanie otwarte)
14.00–15.30 Magdalena Majdak Emisja głosu (warsztaty dla nauczycieli)
14.00–15.30 Patryk Kuniszewicz Sztuka autoprezentacji (warsztaty dla młodzieży)

Dzień II
17 IX 2019 r. | wtorek
10.00–11.00 Agata Hącia, Gonimy w piętę czy w piętkę? – o tym, co znaczą i skąd się biorą frazeologizmy (spotkanie otwarte)
11.00–12.00 Biserka Čejović Kilka sposobów na niemoc twórczą (warsztaty pisania dla uczniów klas 7–8)
11.00–12.00 Jarosław Górski Rytm w wierszu i prozie (warsztaty dla młodzieży)
12.30–13.30 Izabela Winiarska-Górska, Jarosław GórskiCo robić, gdy „język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie”? O sposobie nazywania i wyrażania uczuć w dawnych czasach i dziś (spotkanie otwarte)
13.30–14.30 Joanna Olech Dynastia Miziołków i inne skandale językowe ;) (spotkanie otwarte)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages