Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Bezpieczny pieszy, bezpieczny rowerzysta – czyli tydzień działań pod kątem niechronionych uczestników ruchu drogowego

2019-09-17 19:00:00 (ost. akt: 2019-09-17 14:26:22)

Autor zdjęcia: mat. policji

W ubiegłym tygodniu policjanci nidzickiej drogówki aż 3 – krotnie realizowali działania pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Funkcjonariusze z dużą uwagą przyglądali się pieszym, ale również kierowcom, którzy nie zawsze skorzy są przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa względem pieszych. W ramach akcji Policjanci ujawnili 29 sprawców wykroczeń – 13-stu z nich pouczyli a na 16-stu nałożyli mandaty karne.

„Bardzo mi się spieszy”, „ale przecież nic nie jechało”, „za daleko jest do przejścia”, „nogi mam chore, ciężko mi chodzić, gdzie ja mam taki kawał iść…” to tylko niektóre z wymówek jakie mają na swoje usprawiedliwienie piesi przekraczający jezdnię w miejscu niedozwolonym - niestety nie jest to żadne usprawiedliwienie. W takiej sytuacji spotkanie z policjantem kończyło się pouczeniem lub mandatem karnym w wysokości 50 zł.

Celem działań „NURD” jest ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów i pieszych. W przeciwieństwie do kierowców, pozbawieni są oni jakiekolwiek ochrony i przy uderzeniu z prędkością powyżej 60 km/h praktycznie nie mają szans na przeżycie. Bez wątpienia do takiego stanu rzeczy przyczyniają się o tej porze roku zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wypadku na drodze korzystajmy z dróg zgodnie z przepisami ruchu drogowego i szanujmy prawa obowiązujące dla wszystkich użytkowników dróg.

Rowerzyści i piesi to duża grupa użytkowników drogi. W porze wieczorowo-nocnej ubrani na ciemno są słabo widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego i stanowią poważne zagrożenie dla siebie i innych. Korzystanie z kamizelek i elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym już od 5 lat jest obowiązkiem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mają one za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Kierujący jadący z prędkością 80 km/h jest w stanie nawet 4 razy szybciej zareagować zauważając osobę pieszą, rowerzystę posiadającą odblaski czy ubraną w kamizelkę, niż taką, która z tych przedmiotów nie korzysta.

Osoby poruszające się po drodze poza obszarem zabudowanym w godzinach po zmierzchu bez elementów odblaskowych muszą liczyć się z mandatem karnym w wysokości do 100 zł.

Każdego dnia policjanci dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego oraz apelują do kierowców, pieszych o rozsądek i rozwagę. Działania pokazują jak wielu uczestników ruchu drogowego nadal nie stosuje się do obowiązujących przepisów i jak wielu z nich wykazało się zupełnym brakiem odpowiedzialności.
KPP Nidzica

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dzialania represyjne, #2792533 | 89.228.*.* 18 wrz 2019 07:02

    mozna starsze osoby pouczyc, a nie tylko karac

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages