Niedziela, 20 września 2020. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Duże zainteresowanie świadczeniem dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

2019-10-04 07:00:00 (ost. akt: 2019-10-03 19:04:42)

Autor zdjęcia: Archiwum/pk

W ciągu miesiąca o świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w województwie warmińsko-mazurskim złożono prawie 9 tys. wniosków.

W naszym regionie szacowana liczba osób uprawnionych do świadczenia specjalnego to ponad 31 tys.

Aby otrzymać to świadczenie, należy złożyć wniosek i mieć ważne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które nie posiadają takiego orzeczenia będą kierowane na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, a do wniosku muszą dołączyć dokumentację medyczną oraz wszelkie dokumenty niezbędne do wydania orzeczenia.

Jeżeli ktoś ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności powinien je również dołączyć. Wnioski o świadczenie specjalne (ESUN) dostępne są we wszystkich placówkach Zakładu oraz na stronie internetowej www.zus.pl.

Wnioski mogą być składane osobiście lub przez pełnomocnika. Rozpatrywanie wniosków rozpoczęło się już 1 października i wydane zostały pierwsze decyzje. Na Warmii i Mazurach w pierwszych dniach przyznano 1474 świadczeń.

Przypomnijmy, że na świadczenie uzupełniające mogą liczyć osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem przez lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

O dodatek mogą się też starać emeryci, zwłaszcza ci, którzy ukończyli 75. rok życia. Są to osoby, które dostają co miesiąc z ZUS dodatek pielęgnacyjny. Maksymalna wysokość świadczenia będzie wynosić 500 zł netto. Żeby otrzymać dodatkowe pieniądze, kwota emerytury, renty lub świadczeń finansowanych ze środków publicznych jakie ma osoba wnioskująca o dodatek, nie może łącznie przekroczyć 1600 złotych. Ponowne ustalenie prawa do świadczenia uzupełniającego lub jego wysokości nastąpi w przypadku gdy zmianie ulegną okoliczności dotyczące jego ustalenia.

Świadczenie uzupełniające nie przysługuje osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy taka osoba odbywa karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, wtedy świadczenie może przysługiwać.

Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa warmińsko-mazurskiego

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. z Pisza #2799334 | 81.15.*.* 4 paź 2019 08:35

    a jak komuś przekracza to co? jest wyeliminowany? bo pracował całe życie po 40 godzin tygodniowo zapiepszał a inni leżeli?. K a cz y n s k i gdzie ta sprawiedliwość społeczna?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages