Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Apel do dyrektorów i nauczycieli szkół

2019-10-15 19:30:00 (ost. akt: 2019-10-15 19:13:47)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

RADA MIEJSKA|| Na ostatniej sesji rady miejskiej radni 11 głosami za opowiedzieli się za skierowaniem do dyrektorów i nauczycieli oraz uczniów szkół gminnych i rodziców apelu w sprawie wychowania obywatelskiego i patriotycznego.

W apelu czytamy:"Burmistrz oraz Rada Miejska w Nidzicy dostrzegają potrzebę nasilenia działań w celu przygotowania uczniów do obywatelskiej i patriotycznej aktywności w ramach polskiego społeczeństwa obywatelskiego, propagowania poczucia przynależności do określonej społeczności szkolnej, środowiska lokalnego, wpajania szacunku i przywiązania do Polski, polskiej tradycji narodowej, kultury i historii, odpowiedzialności za szeroko rozumiane dobro wspólne, jakim jest ojczyzna i naród polski. Ponadto widzimy potrzebę wpajania szacunku dla dorobku minionych pokoleń, wartości rodzinnych, poszanowania uczuć religijnych wszystkich obywateli, rozwijania wrażliwości uczniów na krzywdę, ból i cierpienie osób chorych, niepełnosprawnych, osób starszych, a także na los zwierząt oraz właściwe traktowanie przyrody"

W apelu czytamy także o konieczności nawiązania współpracy szkół z organizacjami opiekującymi się osobami niepełnosprawnymi, starszymi i organizacjami działającymi na rzecz zwierząt.

Ponadto burmistrz i radni dostrzegają konieczność większego promowania postaw patriotycznych wśród uczniów poprzez ich uczestnictwo w obchodach rocznic ważnych wydarzeń historycznych, które odbywają się na terenie gminy Nidzica. Zagadnienia te powinny być uwzględniane na godzinach wychowawczych, organizowanych apelach i uroczystościach szkolnych.


Apel ten nie został odczytany na sesji, ponieważ radni zapoznali się z jego treścią przed sesją. Dyskusję na temat apelu rozpoczął radny Jacek Zieliński, który powiedział, że po przeczytaniu apelu zaniepokoił się, ponieważ placówki oświatowe dostarczają radnym sprawozdania z działalności. — Ale może dużo jest w tych sprawozdaniach napisane, a nic nie jest robione. Po ponownym przeczytaniu sprawozdań i wielu rozmowach uważam, że z tych obszarów, o których mówi apel, nasze jednostki oświatowe mogą być wzorem i nie widzę potrzeby kierowania do nich tego apelu. Nie będę brał udziału w głosowaniu — oświadczył radny Zieliński.


Swoje zdanie wyraził również radny Andrzej Arcyz. — Ma on sens i rację , warto żeby był skierowany do szkół i rodziców. Jest to tylko prośba, aby takie zdarzenia się odbywały w szkołach. Ten apel nie urąga nikomu i niczemu — mówił radny Arcyz.

Głos w dyskusji zabrał również radny Pszczółkowski, który wyjaśniał, że ma sporą wiedzę w sprawach patriotyzmu, a także doświadczenie w takiej działalności.

— Przeprowadziłem sporo rozmów z młodymi ludźmi, którzy na różne pytania odpowiadali, że nigdy o tym w szkole nie słyszeli. Albo tłumaczę im, że należy chodzić na wybory, wspierać rząd, władzę, a oni mi odpowiadają, że państwo im nic nie dało. Tak nie powinno być. Trzeba zintensyfikować te działania, żeby takich postaw nie było. Trzeba młodym tłumaczyć, że ojczyznę trzeba kochać, że warto czasami poświęcić cząstkę siebie dla ojczyzny. Warto taką wiedzę pogłębiać — przekonywał radny Pszczółkowski. Tłumaczył, że ten apel nikomu nic nie zarzuca, jedynie zachęca do większej działalności.

Z kolei Andrzej Ruś zaproponował, aby apel przedstawić radom pedagogicznym, żeby nauczyciele się z nim zapoznali i mogli przedyskutować.

Radny Robert Stasiukiewicz powiedział, że ta sytuacja przypomina mu czasy PRL-u, a radni wchodzą w buty nauczycieli, a przecież są to ludzie inteligentni, wykształceni, którzy wiedzą co mają robić. Mają podstawy programowe, które muszą realizować.

— Trzeba wychowywać dzieci w domu. Każdy rodzic musi wychować dziecko w domu, a nie jakieś tam pisma, apele kierować. To nic nikomu nie da. Ja nie jestem przeciwny, ale nie róbmy pod publiczkę — mówił Robert Stasiukiewicz.

Odpowiedział mu radny Włodzimierz Kawecki, który stwierdził, że jest zszokowany zdaniem poprzednika. — Uważam, że apel jest jak najbardziej potrzebny i zasadny. Była przeprowadzana ankieta, z której wynika, że nasi studenci nie znają daty np. wybuchu powstania warszawskiego czy ogłoszenia stanu wojennego. Jest to żenujące — argumentował radny Kawecki.

— Przede wszystkim każdy powinien zacząć od siebie i swoich dzieci. Powiedziałem, że nie przeszkadza mi to, ale nie narzucajmy innym osobom czegoś co jest i tak nauczane w szkołach. Jeśli ktoś nie zna historii, nie lubi, nie uczy się, to nie będzie jej znał. Jeśli dziecko chce nauczyć się daty, to się jej nauczy. Jeśli nie chce, to się nie nauczy. W programach te daty są — mówił radny Stasiukiewicz.

Dyskusję na ten temat zakończył Jacek Zieliński, który stwierdził, że w treści apelu w nazwie szkoły jest rażący błąd.

Radni przystąpili do głosowania, w którym wzięło udział 17 radnych. 11 z nich było za apelem, 6 wstrzymało się od głosu.
roz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (51) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mam apel #2815515 | 46.170.*.* 7 lis 2019 11:41

  Zorganizujmy w Nidzicy turniej MMA

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Do tego 3447 #2815254 | 37.248.*.* 6 lis 2019 20:30

  Trzeba Ciebie nazwać po imieniu jak śmieszy innych oceniać tobie śmieci i nawet nie ma przyzwolenia stanąć przy tym Panu kim ty jesteś co reprezentujesz Lazio szybko zrób z sobą porządek jeszcze cię życia ncht nie nauczył

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. set #2815005 | 83.13.*.* 6 lis 2019 13:56

  A może radni zajęliby się lepiej porządkiem w mieście. Na ulicy 1go Maja śmieci wiecznie wysypują się z koszy! Dbałość o swoje otoczenie to też oznaka patriotyzmu!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Prośba #2814812 | 37.47.*.* 6 lis 2019 09:55

  Proszę komentatora i komentatorkę z Kozłowa o zaprzestanie obrażania osób wypowiadającychsię na forum w Nidzicy. Macie własne problemy i trzymajcie się z dala od mieszkańców i forumowiczów z Nidzicy. Internet nie jest anonimowy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. CZYTAJ #2813810 | 178.235.*.* 4 lis 2019 15:34

   Czytam wypociny i proste zapytania co tam pytać tego Pana nie on ma na wysokość budżetu oświaty wpływ za realizacje jego konstrukcje odpowiada burmistrz ,burmistrz wyraził zgodę na różne dodatkowe wydatki w placówkach oświatowych .Za realizacje odpowiedzialny jest burmistrz Centrum Usług Wspólnych i dyrektorzy szkół i przedszkoli .W naszej gminie budżet jest rozkoszny i ma się dobrze wejdź na BIP Nidzica zobacz budżet gminy i tam rozdział oświata na oświacie jest 31 milionów ,gmina dopłaca do oświaty 14 milionów bardzo dużo samo utrzymanie Centrum Usług Wspólnych kierowane przez Panią dyr Sawicką pochłania 3 miliony złotych bardzo dużo wydatki na oświatę są duże burmistrz teraz na komisji budżetu mów że będą jeszcze większe .Coś tu nie tak zlikwidowane gimnazja mniej nauczycieli godzin uczniów budżet rośnie .

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (51)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages