Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

XIII Powiatowy Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej

2019-10-26 17:45:00 (ost. akt: 2019-10-26 18:25:09)
Zwyciężczyni w kategorii szkoła podstawoa klasy I-IV uczennica SP nr 2

Zwyciężczyni w kategorii szkoła podstawoa klasy I-IV uczennica SP nr 2

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Dzisiaj (26 października) już po raz trzynasty w sali rycerskiej nidzickiego zamku rozbrzmiewała piosenka patriotyczna. Udział w konkursie wzięli zwycięzcy wyłonieni w gminnych przeglądach piosenki patriotycznej.

Uczestników przeglądu i przybyłych gości przywitał dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących Dariusz Wółkiewicz.
— Szanowni państwo, przegląd piosenki patriotycznej można byłoby porównać do modlitwy. Ktoś kiedyś powiedział, że jak się śpiewa, to się modli. Drogie dzieci, droga młodzieży, przez swój śpiew pokazujecie, że jesteście prawdziwymi patriotami i ten czas tu na zamku w Nidzicy, spędzicie w bardzo przyjaznej, miłej i podniosłej atmosferze — mówił Dariusz Wółkiewicz.

Głos zabrał również doradca wojewody warmińsko - mazurskiego Patryk Kozłowski, który odczytał list, w którym wojewoda Artur Chojecki podziękował za zproszenie na przegląd.

— To bardzo cenna inicjatywa, ponieważ nie tylko promuje talenty wokalne, ale także kładzie nacisk na przesłanie zawarte w tekście piosenek. Ten przegląd stanowi atrakcyjną lekcję umiłowania ojczyzny tak potrzebną, zwłaszcza młodemu pokoleniu Polaków — napisał w liście Artur Chojecki.

Konkurs prowadzili uczniowie ZSZiO Patrycja Sarbiewska i Arkadiusz Witasik.

—W dzisiejszych czasach komputerów i niezwykłych osiągnięć technicznych słowo "Ojczyzna" stało się niemodne. W codziennym trudzie zapominamy lub nie chcemy pamiętać o patriotyzmie, miłości do kraju, za którą wielu rodaków oddało życie. Mamy nadzieję, że piosenki i pieśni, jakie dzisiaj usłyszymy wydobędą tę iskierkę miłości, która tkwi na dnie duszy każdego Polaka — mówili prowadzący.

Uczestnicy konkursu startowali w 3 kategoriach: szkoła podstawowa kl. I-IV i kl. V-VIII oraz szkoła ponadpodstawowa.

Jako pierwsi wystąpili najmłodsi uczniowie.
Rozpoczęli przedstawiciele gminy Nidzica, a byli nimi uczniowie SZP nr 2. Zaśpiewali oni piosenki: "O mój rozmarynie" i "Pałacyk Michla". Do występu przygotował ich Marcin Bąkowski.

Następnie na scenie pojawili się uczniowie SP w Zaborowie, przygotowani przez Magdalenę Górnecką. Zaśpiewali piosenki" "Uwierz Polsko" i "Piechota".

Reprezentantem gminy Janowo była SP w Muszakach. Widzowie usłyszeli piosenki: "Wojenko, wojenko" i "Co to jest niepodległość". Do występu przygotowała uczennicę Dorota Burek.

Zmagania najmłodszych zakończyli uczniowie SP w Waśniewie - Grabowie, przygotowani przez Mirosławę Szczepkowską, którzy wykonali piosenki: "Tu wszędzie jest moja ojczyzna" i "Polskie kwiaty".

W kategorii klas V-VIII jako pierwsi wystąpili uczniowie SP w Napiwodzie, przygotowani przez Hannę Trochimowicz. Zaśpiewali oni piosenki: "Dnia pierwszego września" i Moja litania".

Kolejni uczniowie to reprezentanci SP w Rogożu, przygotowani przez Danutę Kiejziewicz. Wykonali oni piosenki: "Ułani, ułani" i "Śpiewka 1920".

Koleni wykonawcy to uczniowie SP w Janowie, których przygotował do występu Krzysztof Pisarski. Zaśpiewali piosenki: "Orlątko" i "Szara piechota".

Wystąpili także uczniowie SP Waśniewo - Grabowo, których przygotowała Gabriela Podowska. Wykonali oni piosenki: "Serce w plecaku" i "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos".

Ostatnią kategorię reprezentowali uczniowie ZSO i ZSZiO. Jako pierwsi wystąpili uczniowie "Górki", przygotowani przez Kingę Chmielińską i ks. Kamila Podlaszuka. Zaśpiewali piosenki: "Piechota" i "Kronika".

Jako ostatni wystapili uczniowie ZSO w Nidzicy, których do występu przygotowała Krystyna Krystkiewicz. Uczniowie zaśpiewali piosenki: "Gloria victis" i "Niepodległa, niepokorna".

Jury w skałdzie : Michał Gogolewski, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mławie oraz Krzysztof Żukowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie, po burzliwej naradzie przyznało następujace miejsca:

kategoria: szkoła podstawowa kl.I - IV:
I miejsce - SP nr 2 w Nidzicy
II miejsce - SP Muszaki
III miejsce - SP Zaborowo
IV miejsce - SP Waśniewo Grabowo

kategoria: szkoła podstawowa kl.V-VIII

I miejsce - SP w Janowie
II miejsca jury nie przyznało
III miejsce - SP Waśniewo Grabowo, SP Rogóż i SP Napiwoda

Kategoria: szkoły ponadpodstawowe
I miejsce - ZSZiO w Nidzicy
II miejsce - ZSO w Nidzicy


rozPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nidzicki jajcarz #2811856 | 37.248.*.* 30 paź 2019 18:41

  Trzeba było do komisji poprosić Pana radnego Pszczółkowskiego,przecież była to piosenka patriotyczna a kto jest ekspertem od patriotyzmy,kto jest najbardziej kompetentny Pan radny Pszczółkowski.Mam nadzieję że w następnym roku już takich błędów organizator nie popełn

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. nim #2811088 | 83.31.*.* 29 paź 2019 10:40

  Naprawdę wydaje się wam że to dla kogoś w jury , oceniającego śpiewające dzieci to ma znaczenie z jakiej jest gminy ? Dla zawodowego muzyka ważne są raczej inne kryteria . Poza tym tylko w jednej z kategorii wygrała ta waszym zdaniem ustawka. Bzdury opowiadacie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Nowa #2810729 | 83.31.*.* 28 paź 2019 14:48

  Kto to słyszał Jury z dwóch osób? W tym osoba z gminy z której byli uczestnicy? Jury powinno być niezależne. Aż tak trudno wziąć kogoś kto się naprawdę zna?! I jest spoza terenu?!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Jury #2810449 | 185.170.*.* 27 paź 2019 18:57

  Jeżeli chodzi o Konurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej to wystarczy tylko Pan Gogolewski , 2 z Nidzicy , Janowo i już wszystko jasne.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wyborca 123 #2810097 | 178.235.*.* 26 paź 2019 18:34

   Wybory-Patryk, doradca wojewody-Patryk, otwieram lodówkę-Patryk Gdzie ON jeszcze zaistnieje

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages