Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Nagła eksplozja w nidzickim zamku postawiła na nogi wszystkie służby ratownicze

2019-10-28 19:00:43 (ost. akt: 2019-10-28 19:46:19)

Autor zdjęcia: Jan Borodziuk

Dzisiaj (28 października) około godz. 11 w wyniku nagłej eksplozji z pojawieniem się ognia w okolicach sali rycerskiej doszło do pożaru obejmującego salę rycerską z salą "Relax" oraz pomieszczeniami biur NOK.

Ogień pojawił się także w sali widokowej i na poddaszu. Groziło to zapaleniem się biblioteki i hotelu.

Pożar został dość późno zauważony. Pracownicy najpierw samodzielnie próbowali ugasić ogień. Nie przyniosło to jednak oczekiwanego efektu.

Dyrektor NOK-u oraz dyrektor biblioteki podjęli decyzję o ewakuacji pracowników oraz ewakuacji zbiorów muzealnych, archiwalnych. Jednocześnie ewakuowani zostali pracownicy
NOK-u i biblioteki oraz goście hotelu i restauracji.

Niestety, w płonącym obiekcie zostały uwięzione osoby. Pomieszczenia były zadymione, panowała w nich wysoka temperatura.

Na miejsce zdarzenia przybyły siły i środki KSRG powiatu nidzickiego i OSP gminy Nidzica .

O zdarzeniu powiadomiono także Centrum Zarządzania Kryzysowego Starosty Nidzickiego oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego Burmistrza Nidzicy.


Po przeprowadzeniu rozpoznania minersko-pirotechnicznego przez policjantów, strażacy prowadzili rozpoznanie oraz podjęli działania gaśnicze w miejscu pożaru przy jednoczesnej penetracji pomieszczeń w celu odnalezienia osób poszkodowanych, z uwzględnieniem wskazań kierowników instytucji znajdujących się w zamku oraz rozwojem sytuacji.


Jednostki KP Policji w Nidzicy zabezpieczyły dojazd do miejsca prowadzenia działań oraz kierowały ruchem, a także zabezpieczały teren działań.

Jednocześnie jednostki KP Policji prowadziły czynności dochodzeniowo śledcze mające na celu ustalenie przyczyny powstania pożaru oraz ustalenia ewentualnych sprawców zdarzenia.

Grupa minersko-pirotechniczna przeprowadziła sprawdzenie obiektu pod kątem niebezpiecznych materiałów lub zdarzeń o charakterze terrorystycznym z epizodem osoby zachowującej się w sposób agresywny.

W okolicach zamku przy pomniku Gregoroviusa zorganizowano namiot ewakuacyjny służący jako punkt medyczny.

W związku z brakiem odpowiedniej wydajności sieci hydrantowej dyspozytor KP PSP w Nidzicy zwracił się do Miejskich Wodociągów i Kanalizacji o możliwe zwiększenie ciśnienia w sieci hydrantowej.

Z uwagi na duży pobór wody oraz awarię sieci hydrantowej w celu zapewniania ciągłości podawania wody do celów gaśniczych zostaje zorganizowane zaopatrzenie wodne z jeziora miejskiego przy wykorzystaniu zadysponowanych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Nidzica (Łyna i Frąknowo).

W okolicach pomnika Gregoroviusa ustawiony został namiot ewakuacyjny, gdzie odbywała się ewakuacja osób rannych/poszkodowanych nadzorowana przez Kierującego Akcją Medyczną (ZRM).

NIC NIKOMU SIĘ NIE STAŁO. BYŁY TO TYLKO ĆWICZENIA

Zakładanym celem ćwiczeń była organizacja współdziałania służb ratowniczych i podmiotów w zakresie prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz realizacją zaopatrzenia wodnego z zewnętrznego ujęcia wody.


oficer prasowy KP PSP Andrzej Osowski\ Halina Rozalska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zbych #2811043 | 89.228.*.* 29 paź 2019 08:51

  Artykuł pisany kogoś kto studiował w Olsztynie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ahahaha #2810984 | 198.98.*.* 29 paź 2019 06:14

  Prawie dałęm się nabrać , ale UŻYWAM ADBLOCKA więc ani grosza z reklam nie dostaniecie za ten żałosny clickbait!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. donosiciel #2810966 | 37.47.*.* 28 paź 2019 23:29

  Pojdziesz siedziec za ten tytul!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages