Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy z ZUS?

2019-11-06 13:00:00 (ost. akt: 2019-11-06 11:28:42)

Koszty pogrzebu zależą od naszych możliwości finansowych. Osobie, która poniosła koszty pogrzebu, przysługuje zasiłek pogrzebowy wypłacony przez ZUS. Ta kwota wystarczy jednak na organizację bardzo skromnego pochówku.

Zasiłek pogrzebowy z ZUS przysługuje osobie, która pokryła koszty związane z obsługą pogrzebu. Kwota zasiłku pogrzebowego wynosi 4 tys. zł — tłumaczy Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

— Wniosek o przyznanie zasiłku należy złożyć maksymalnie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.
Zasiłek pogrzebowy jest świadczeniem jednorazowym, przeznaczonym na pokrycie kosztów związanych z obsługą pochówku. Przysługuje w razie śmierci osoby ubezpieczonej, również pobierającej zasiłki i świadczenia po ustaniu zatrudnienia, osobie pobierającej emeryturę lub rentę — także osobie, która w dniu śmierci spełniała warunki do jej uzyskania oraz członka rodziny.


Kto może starać się o świadczenie? Członkami rodziny, którzy mogą ubiegać się o przyznanie zasiłku pogrzebowego są: małżonkowie, rodzice, ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające, dzieci przysposobione, a także umieszczone w rodzinie zastępczej (w tym inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie), rodzeństwo, dziadkowie i wnuki.

— Zasiłek pogrzebowy może również być przyznany osobie niespokrewnionej ze zmarłym, pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, pod warunkiem że pokryły koszty pogrzebu i udokumentowały je. Maksymalna wysokość zasiłku to również 4 tys. zł niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu — dodaje rzeczniczka.

Aby otrzymać zasiłek należy złożyć wniosek o wypłatę zasiłku oraz akt zgonu. Musimy dostarczyć również oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, dokumenty potwierdzające nasze pokrewieństwo z osoba zmarłą, czyli skrócone odpisy aktów stanu cywilnego. Osoba ubiegająca się o zasiłek pogrzebowy powinna mieć przy sobie dokument tożsamości.

Ważne, by pilnować terminów. O świadczenie z ZUS trzeba, jak wspomnieliśmy wcześniej, wystąpić w ciągu 12 miesięcy. Wypłata zasiłku powinna nastąpić natychmiast, nie później jednak niż z terminie 30 dni od dnia zgłoszenia.

W sytuacji, kiedy zmarły i jego bliscy nie są ubezpieczeni, mogą oni starać się o zapomogę z pomocy społecznej. Wysokość jest ustalana indywidualnie. A trzeba podkreślić, że wysokość zasiłku pogrzebowego, czyli 4 tys. zł, wystarczy jedynie na opłacenie najniższych kosztów pogrzebu, w przypadku, kiedy decydujemy się na wszystko, co najtańsze.

Koszty pogrzebu to nie tylko kupno trumny, koszt przewozu zwłok na miejsce pochówku czy zakup odzieży zmarłego. Do tego trzeba doliczyć opłaty na cmentarzu, koszty mszy czy obiadu. Im piękniejszy pogrzeb chcemy zorganizować, tym większe będą koszty.

Możemy też skorzystać z ubezpieczenia pogrzebowego. Dzięki niemu możemy zaplanować i wycenić swoją ceremonię pogrzebową jeszcze za życia. Wybieramy trumnę, miejsce, oprawę, a potem pozostaje nam tylko skrupulatnie płacić składki.
Kajot/mmb

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OBSERWATOR #2822346 | 88.156.*.* 22 lis 2019 07:58

  KOALICJA I PSL MOWIO ZE ZASIŁEK PRZYSŁUGUJE ZMARŁEMU I PO POZNAJOMOSCI TEZ

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. OBSERWATOR #2819683 | 88.156.*.* 16 lis 2019 09:35

  RODZINIE PRZYSŁUGUJE I OPIKUNOWI PRAWNIE OPIKUJACEGO SIE DANYM ZMARŁYM

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ~~~~ #2816243 | 88.199.*.* 8 lis 2019 17:30

  Mamy największą inflacja w Europie. Wszystko idzie w górę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. Jakub #2816111 | 176.221.*.* 8 lis 2019 11:58

   POpprzednia ekipa znacznie te świadczenie obniżyła wychodząc z założenia, że zmarły się nie upomni. Reszty dokonała inflacja. Ludziom, którzy całe życie odmawia się godnego pochówku by utrzymywać wiele patologicznych rodzin z programu 500+

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. wot #2815883 | 83.9.*.* 7 lis 2019 21:04

    "Im piękniejszy pogrzeb chcemy zorganizować, tym większe będą koszty." Informacja warta nagrody Nobla!

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages