Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Kłamstwa (nie)idealne – czyli kradzież auta i rozbój, których nie było

2019-11-07 12:00:00 (ost. akt: 2019-11-07 10:34:44)

Autor zdjęcia: KPP Olecko

Dwa zgłoszenia, dwie zupełnie różne sprawy – jedyne co ich łączy to fakt, że jedna i druga to fikcja wymyślona dla osiągnięcia korzyści majątkowej. Nidziccy kryminalni w toku przeprowadzonych czynności ustalili, że ani kradzież mazdy, ani rozbój w salonie gier nie miały miejsca w rzeczywistości. Teraz sprawcy za swoją bujną fantazję odpowiedzą przed sądem.

Pewien 41 - latek zawiadomił funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy o kradzieży auta marki Mazda CX-5, które było zaparkowane na jednej z nidzickich ulic. Celnie obrany kierunek prowadzonego postępowania, czujność i doświadczenie policjantów doprowadziło do prawdy, którą nieco inaczej przedstawił mężczyzna.

Okazało się, że pomysł na zawiadomienie Policji o kradzieży mazdy zrodził się już około roku temu. Cel był jeden – wyłudzenie odszkodowania za kradzież pojazdu od firmy ubezpieczeniowej.

Kryminalni dzięki swojej żmudnej pracy udaremnili oszustwo na kwotę 101 000 zł na szkodę firmy ubezpieczeniowej. Jak ustalili, samochód nie został skradziony z miejsca wskazanego przez zgłaszającego. Mężczyzna świadomie zostawił auto na terenie Holandii, ponieważ nie miał pieniędzy na jego naprawę.

Razem z członkiem rodziny wspólnie i w porozumieniu ukryli pojazd przed ubezpieczycielem, przekazując go innym osobom. Wymyślili przy tym historię o jego kradzieży chcąc w ten sposób wyłudzić niemałe odszkodowanie. Mimo misternie przygotowanego planu, z uwagi na podjęte działania organów ścigania, zamierzonego celu nie osiągnęli.

Obaj mężczyźni usłyszeli zarzut usiłowania oszustwa. Na wniosek Policji i Prokuratury wobec 41 – latka sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, natomiast wobec właściciela Mazdy - poręczenie majątkowe.

Druga fikcyjna sprawa, która trafiła w ręce policjantów kryminalnych tutejszej Komendy dotyczyła rozboju. Do przestępstwa według zgłaszającego – 51 – letniego pracownika salonu gier mieszczącego się na terenie Nidzicy - miało rzekomo dojść 15 września w godzinach nocnych.

Mężczyzna oświadczył, że do lokalu weszło dwóch nieznanych mu mężczyzn, przyduszało go, a następie dokonało przywłaszczenia pieniędzy w kwocie 4 800 zł. Kwotą tą dysponował zgłaszający i była ona przeznaczona na ewentualne wypłaty wygranych na automatach. Podczas prowadzonych czynności przez funkcjonariuszy okazało się, że historia rozboju również jest wymyślona, tym razem na potrzeby spłaty długu, który ciążył na 51 – latku.

Za fałszywe zeznania i zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie teraz grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
KPP Nidzica
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages