Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Zostałem wrzucony na głęboką wodę

2019-11-23 17:00:00 (ost. akt: 2019-11-23 17:15:09)

Autor zdjęcia: Anna Skuza

Waldemar Pyracki z początkiem sierpnia objął stanowisko kierownika w Samorządowym Ośrodku Kultury w Janowcu Kościelnym. Jest radnym miejskim, a od 2006r. trenuje LKS Orzeł Janowiec Kościelny. Wolny czas, którego jak przyznaje ma niewiele, przeznacza na spontaniczne wycieczki z rodziną.

—Został Pan kierownikiem Samorządowego Ośrodka Kultury w Janowcu Kościelnym praktycznie miesiąc przed największym gminnym wydarzeniem - Świętem Pieczonego Ziemniaka i Świętem Plonów...

—Rzeczywiście można powiedzieć, że zostałem od razu wrzucony na głęboką wodę. Było to pierwsze Święto Pieczonego Ziemniaka, zarówno wójta Piotra Rakoczego, jak i moje. Okres bardzo intensywny, pracowity. Plusem jest to, że wiele rzeczy udało mi się poznać, szybciej się wdrożyłem. Oczywiście było trochę stresu, ale myślę, że impreza wyszła dobrze.

—W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileuszowe 35. Gminne Święto Pieczonego Ziemniaka i Święto Plonów. Planujecie jakieś niespodzianki?

—W 2020r. Święto Plonów będzie, podobnie jak w tym roku, w sobotę. Mamy już nawet termin - 1 września. Podpisaliśmy wstępne umowy z Top Girls i zespołem country, bo przy takiej muzyce mieszkańcy chętnie się bawili. Myślę, że później zaczniemy i później skończymy. Rzeczywiście szykujemy też niespodzianki, ale nie chciałbym jeszcze zdradzać, co to będzie.

—Mieszka Pan w Nidzicy, ale od 2006 roku jest Pan trenerem Ludowego Klubu Sportowego Orzeł Janowiec Kościelny. Czy sprawowanie tej funkcji pomogło w poznaniu specyfiki gminy?

—Myślę, że tak. Ludzie często opowiadali mi o swoich problemach, bolączkach. Będąc trenerem poznałem wiele osób, dzięki czemu łatwiej jest mi rozmawiać z mieszkańcami.

—Zmiany, pomysły- czyli co nowego udało się wprowadzić do ośrodka kultury?

—Pomysłów jest dużo. Są plany połączenia kultury ze sportem. Podczas ostatniej sesji radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy „Samorządowy Ośrodek Kultury w Janowcu Kościelnym” na „Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Janowcu Kościelnym”. Kilka miesięcy temu ruszyliśmy z kinem plenerowym. Na pierwsze dwa filmy: ,,Kumple z dżungli" i ,,Wychodne mamusiek" przyszło ok. 100 osób. Kino przyjęło się i takie projekcje wyświetlamy cyklicznie. Kolejnym pomysłem było wykorzystanie sali na imprezy okolicznościowe - stypy, chrzciny, urodziny. Praktycznie w każdą sobotę sala jest wynajmowana, wcześniej w gminie nie było takiego miejsca, a było takie zapotrzebowanie społeczne. Systematycznie organizujemy warsztaty tematyczne, wynajmujemy również pomieszczenia na kursy językowe i komputerowe.

— Częścią ośrodka kultury jest biblioteka. Podobno trwają porządki z książkami...

—Tak, książki, które nie były od lat wypożyczane oddajemy do świetlic i Środowiskowego Domu Samopomocy, żeby ich nie wyrzucać. Zrobiliśmy porządek z ok. 700 książkami, w dużej mierze są to książki dla dzieci. Część z nich pamiętam z dzieciństwa, były to moje pierwsze lektury. Najstarsze z książek zostawiamy i chcemy z nich zrobić wystawę. Od stycznia planujemy wdrożyć system Mak+, który umożliwi stworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego i bazy czytelników.

—Niestety, poziom czytelnictwa w Polsce systematycznie spada. Podejmujecie jakieś działania mające na celu popularyzację czytania wśród mieszkańców gminy Janowiec Kościelny?

—Ruszyliśmy z mobilną biblioteką, raz w miesiącu jeździmy z nowościami do Środowiskowego Domu Samopomocy w Szczepkowie Borowym. Dzięki temu rzeczywiście przybywa osób, które czytają. Chcielibyśmy też dostarczać książki mieszkańcom, którzy sami nie mogą udać się do biblioteki. Włączyliśmy się w akcję ,,Książka na start": młodzi czytelnicy, uczniowie, a nawet przedszkolaki wypożyczają książki. Młodzież zbiera naklejki, a to ją mobilizuje do czytania. Po zebraniu kompletu dostają pamiątkowy dyplom.

—Jakie imprezy czekają na mieszkańców gminy w najbliższym czasie?

— W grudniu zapraszamy oczywiście na Mikołajki dla dzieci, które będziemy organizować wspólnie z Bene Fide oraz Wigilię Seniora.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xxx #2825724 | 37.248.*.* 27 lis 2019 20:53

  W końcu ktoś postawił na dobry wybór mam na myśli wybór zespołu Top Girls na przyszłoroczne dożynki w Kucach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gość #2823780 | 94.254.*.* 24 lis 2019 20:12

  W końcu coś się dzieje, zmiana kierownika wyszła tej gminie na plus.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages