Uczniowie „Dwójki” świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

2019-11-22 10:00:00(ost. akt: 2019-11-22 09:10:47)

Autor zdjęcia: szkoła

20 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska.
W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju.

Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Do akcji przystąpiła także nasza szkoła, która zorganizowała w ramach tego dnia innowacyjne zajęcia edukacyjne dla uczniów w oparciu o scenariusz „Dla każdego dziecka, dzieciństwo!”, a także konkurs „Jestem dzieckiem, mam swoje prawa!”.

Młodsi uczniowie wykonywali plakaty, a starsi opracowali ulotki informacyjne, Podczas zajęć nie zabrakło dynamicznej dyskusji, merytorycznej argumentacji oraz konstruktywnych wniosków.

Zajęcia były okazją do zaprezentowania przez uczniów swoich praw, poglądów na ich temat, a także wymiany spostrzeżeń i przemyśleń. Rozmawiali na temat pozycji młodego człowieka w społeczeństwie, jego potrzeb, a także marzeń i oczekiwań wobec dorosłych.

W naszej szkole tego dnia panowała atmosfera zrozumienia wagi podejmowanych tematów. Okolicznościowa wystawa w holu głównym, ubiór uczniów, cała szkoła udekorowana w niebieskie barwy, kolor UNICEF – wszystko to symbolizowało jedność z dziećmi na całym świecie.

Różnorodność podjętych przez Samorząd Uczniowski i Klub Szkół UNICEF działań oraz współpraca i zaangażowanie przedszkolaków, uczniów, nauczycieli, rodziców przyczyniły się do zrealizowania wszystkich przedsięwzięć. Stało się to źródłem satysfakcji, radości i przyczyniło do wzbogacenia pracy wychowawczej szkoły oraz poszerzenia kompetencji, wiedzy i umiejętności naszych uczniów.

Joanna Marcjanik
Piotr Kościjańczuk
Anna Wołojewicz
Mirosława Szczygielska


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Piotr2014

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5