Sobota, 18 stycznia 2020. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Ile kosztują nasze choroby

2019-12-11 12:00:00 (ost. akt: 2019-12-11 11:43:10)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Utrata dochodów czy zarobków w czasie długotrwałej niezdolności do pracy lub czasowej niemożliwości jej wykonywania może być zrekompensowana. W ramach ubezpieczenia chorobowego, wypadkowego i rentowych, ZUS wypłaca osobom ubezpieczonym świadczenia. Choroby nie da się przewidzieć dlatego takie sytuacje powinny podlegać ochronie i płacąc składki musimy nieć gwarancję, że w takiej chwili nie pozostaniemy bez środków do życia.

Za każdą niezdolnością do pracy, „stoi” określona przyczyna chorobowa. Przeciętna kwota wydatków na 1 osobę objętą obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym w 2018 r. wyniosła 1 497 zł.

Najwyższą, bo o 273 zł większą od przeciętnej wypłacało w województwo wielkopolskie, najniższą zaś i o 264 zł mniejszą od średniej otrzymywali mieszkańcy opolskiego.

Nasz region jako jeden z siedmiu znalazł się wśród województw, które przekroczyły przeciętny pułap. Średnia wypłata na jedną osobę, gdy choruje, wyniosła 1 540 zł.

Przyczyny niezdolności do pracy zostały posegregowane i uporządkowane.

Grupami chorobowymi generującymi najwyższe wydatki były w 2018 roku zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania – 15,8%, choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej – 14,3%, choroby związane z okresem ciąży, porodu i połogu – 13,2%, urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych – 12,2%, choroby układu krążenia – 10,0%, choroby układu nerwowego – 8,1% oraz choroby układu oddechowego – 8,5%.

- Inaczej wygląda ranking niezdolności do prac, gdy podzielimy wydatki w zależności od płci. Mężczyznom najczęściej dokuczają urazy, zatrucia, choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej a także zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania. Kobiety z kolei najczęściej odsuwane są od pracy z powodu ciąży, porodu i połogu. Kolejne są zaburzenia psychiczne i zachowa, a także choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej – informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Wydatki na absencję chorobową przewyższały wydatki na renty z tytułu niezdolności do pracy niemal we wszystkich województwach, a ich udział wahał się od 43,7% w województwie lubelskim do 58,8% w województwie łódzkim.

W województwie warmińsko-mazurskim koszty zwolnień lekarskich wyniosły 47 % w stosunku do wszystkich wydatków wiążących się z niezdolnością do pracy.

- Wydatki związane ze świadczeniami w latach 2014 – 2018 pod względem przyczyny chorobowej, która spowodowała niezdolności do pracy nie zmieniają się. Od kilku lat powtarzają się te same grupy chorobowe. – dodaje rzeczniczka.
źródło: ZUS OLsztyn
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages