Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Do pracy na Warmii i Mazurach przyjeżdżają z całego świata.

2019-12-18 07:00:00 (ost. akt: 2019-12-17 17:40:07)

11 670 osób z zagranicznym paszportem w województwie warmińsko-mazurskim opłaca składki na ubezpieczenia społeczne.

W całej Polsce legalnie pracujących cudzoziemców jest przeszło 683 tysiące. To dane z końca października.

W porównaniu do września nastąpił wzrost liczby cudzoziemców o 17 tysięcy w skali kraju, a w naszym województwie o 327 osoby. W większości są to obywatele Ukrainy, ale na Warmii i Mazurach nie brakuje też mieszkańców tak egzotycznych krajów jak Uganda, Etiopia, czy Jamajka.

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub też pracują nielegalnie, bez pozwoleń i stosownych umów.

Z 11 670 ubezpieczonych obcokrajowców w województwie warmińsko-mazurskim, 8 642 to obywatele Ukrainy. 6 291 Ukraińców jest zatrudnionych na umowę o pracy, co stanowi prawie 73 proc., natomiast 51 obywateli Ukrainy prowadzi własną działalność gospodarczą i opłaca składki samemu za siebie. Tym samym docelowo mogą w przyszłości tworzyć, bądź już tworzą, nowe miejsca pracy.

Pozostali Ukraińcy ujęci w statystykach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podlegający ubezpieczeniom społecznym to osoby, które mają inne formy zatrudnienia np. umowa zlecenie - informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

W oddziale ZUS w Olsztynie osób z zagranicznym paszportem zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest 7444, natomiast w oddziale w Elblągu 4226. Z samej Ukrainy do pracy na terenie podległym olsztyńskiemu oddziałowi przyjechało 5250 osób, a z terenu elbląskiego 3392 osoby .

Drugą taką liczną narodowością w tym obu oddziałach są Białorusini, choć jest ich tylko 1 115 osób. Trzecią pod względem liczebności jest narodowość Gruzińska – w Elblągu 97, a w Olsztynie 151 osób.

Co ciekawe na terenie Elbląga pracują też osoby z obywatelstwem ugańskim, kenijskim, etiopskim, sudańskim czy nepalskim.

Na terenie Olsztyna zatrudnieni są obywatele Azerbejdżanu, Jamajki, Malty, Etiopii a nawet z Wyspy Św. Tomasza i Książęcej.
Spoglądając na listę ponad stu kilkudziesięciu państw, niektóre są tak egzotyczne, że trzeba sobie przypomnieć lekcje geografii, by wiedzieć na którym kontynencie leżą.

Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę to przede wszystkim przemysłowa, transportowa i budowlana.

Sporo osób związana jest z usługami i handlem. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy.

Co ciekawe, zdecydowanie więcej w ubezpieczeniu społecznym jest mężczyzn niż kobiet. Przewaga po stronie mężczyzn jest prawie dwukrotna.
W większości, bo aż w 85 procentach, przyjeżdżają z zagranicy do pracy w Polsce osoby w tzw. sile wieku, czyli w przedziale 20- 49 lat.
Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa warmińsko-mazurskiego

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages