Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Przygotuj się do świąt – sprawdź swoje punkty karne

2019-12-19 10:00:00 (ost. akt: 2019-12-18 13:17:11)

Lista przedświątecznych zadań gotowa? Kupić prezenty, ubrać choinkę i …? Przed wyruszeniem w podróż nie zapomnijcie sprawdzić swoich punktów karnych. Oczywiście działajcie online.

Przed świętami stan niejednego konta topnieje szybciej, niż kiedykolwiek. Istnieje jednak taki rachunek, na którym zawsze lepiej mieć mniej, niż więcej. To konto punktów karnych. Jeśli w najbliższych dniach ruszacie w trasę, sprawdźcie ile na nim uzbieraliście. Zróbcie to przez internet.

Ponad pół miliona sprawdzeń

Nasza e-usługa Sprawdź swoje punkty karne jest coraz bardziej popularna.

- Tylko w tym roku, od początku stycznia do 10 grudnia, Polacy skorzystali z niej niemal 507 tysięcy razy. To o 145 tysięcy więcej, niż w całym 2018 roku – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Kiedy najczęściej korzystamy z tej możliwości? W lutym (69 615 razy), maju (49 124) i październiku (49 124). Grudzień, czyli czas świątecznych podróży, to kolejny miesiąc, w którym warto (a nawet trzeba) skorzystać z tej możliwości.

Jak to zrobić? Po pierwsze - potrzebujecie profilu zaufanego.

- To profil zaufany potwierdza naszą tożsamość w internecie. To dzięki niemu nikt poza nami nie dowie się, ile punktów karnych mamy na koncie – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Ta zasada działa też w drugą stronę. Możemy sprawdzić tylko swoje punkty karne. Nie możemy dowiedzieć się, ile punktów ma ktoś inny – dodaje szef MC.

Jeśli jeszcze nie macie profilu zaufanego, załóżcie go na www.pz.gov.pl. Warto!

Najkrótsza trasa

Gotowi? Oto jak w kilka chwil sprawdzić, ile zarobiliśmy za drogowe wykroczenia:

Krok 1: wejdźcie na www.GOV.pl

Krok 2: w sekcji Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie) wybierzcie Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne.

Krok 3: kliknijcie przycisk Sprawdź swoje punkty karne. Zalogujcie się profilem zaufanym.

Krok 4: dotarliście do celu! Informacja o Waszych punktach karnych wyświetli się od razu.


Jeśli informacja na ekranie nie jest powodem do dumy, pewnie zadacie sobie pytanie: kiedy te punkty znikną?! Już odpowiadamy:

· gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),

· gdy ukończysz szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych – jeśli przed jego rozpoczęciem miałeś mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok). Takie szkolenia organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Pamiętaj, że możesz uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma Twoich aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Celuj w zero

Nie wszyscy wiedzą, że punkty karne możemy podzielić na tymczasowe i aktywne. Tymczasowe to te, za które nie przyjęliśmy mandatu – nie są naliczone na konto, czekają na orzeczenie sądu. Aktywne punkty karne to te, które mamy na koncie.

Wyjątkowo punkty karne nie znikną z Twojego konta w dwóch przypadkach – jeżeli suma Twoich tymczasowych punktów karnych i aktywnych punktów karnych przekracza dozwolony limit 24 punktów (20 punktów – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok).

Obecny limit punktów karnych dla doświadczonych kierowców to 24. Ci z mniejszym doświadczeniem, czyli cieszący się prawem jazdy mniej niż rok, maksymalnie mogą zarobić 20. Dlatego przede wszystkim warto jeździć ostrożnie, a jeśli zdarzyło nam się wykroczenie – jeździć jeszcze ostrożniej.

Bezpiecznej drogi na święta!

Ministerstwo Cyfryzacji

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages