Szefowie Kuchni polecają świąteczne potrawy

2019-12-22 10:00:00(ost. akt: 2019-12-21 11:25:18)

Autor zdjęcia: Aech. prywatne Przemysław Zwański

Wieczór wigilijny jest najważniejszym momentem świąt Bożego Narodzenia. Wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki rodziny zasiadają do stołów, by po przełamaniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń wspólnie zjeść uroczystą kolację. Na stołach królują dania postne. Przedstawiamy przepisy na świąteczne dania — zarówno w tradycyjnym, jak i fantazyjnym wydaniu. Sprawdzone przepisy to gwarancja sukcesu przy stole! Przygotowali je kucharze z Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni.

Agnieszka Robaczek
Jest właścicielką restauracji Tamago Sushi Bar w Elblągu. Pasjonatka kuchni tajskiej, ryb i owoców morza. Trener kulinarny z zakresu kuchni azjatyckiej, juror konkursów kulinarnych i autor szkoleń z zakresu kuchni azjatyckiej dla młodzieży. Miłośniczka przyrody i fotografii nie tylko kulinarnej. Oprócz przygotowania wspaniałego ramen i sushi doskonale czuje się, gotując dania kuchni polskiej i tworząc słodkie dzieła sztuki cukierniczej.


BABECZKI CYNAMONOWE Z KREMEM Z MASCARPONE

Składniki:
300 g mąki pszennej
250 g cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki kakao
1 łyżka przyprawy do pierników
250 ml mleka
2 jajka
100 g rozpuszczonego masła

Sposób przygotowania:
Łączymy suche składniki i mokre w osobnych miskach . Dodajemy mokre do suchych i mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji. Układamy papilotki do muffinek w foremce do pieczenia babeczek . Wypełniamy masą do trzech czwrtych wysokości i pieczemy w temperaturze 180 stopni.

Krem z mascarpone
500 ml śmietany kremówki 36 procent
500 g serka mascarpone
1 laska wanilii
3 łyżki cukru pudru

Sposób przygotowania:
Śmietanę ubić z serkiem, cukrem i ziarenkami wyjętymi z przeciętej laski wanilii do momentu gdy wszystkie składniki się połączą. Rękawem cukierniczym dekorujemy wystudzone muffinki. Możemy dowolnie barwić nasz krem barwnikami jadalnymi. Do zrobienia choinek użyte zostały odwrócone wafelki do lodów.


Przemysław Zwański
Central Hotel Gdańsk ** Restauracja PG4. Kucharz, dziennikarz, pasjonat współczesnej kuchni polskiej. Urodzony w Elblągu jako trzecie pokolenie związane z gastronomią. Absolwent Elbląskiego Technikum Gastronomicznego. Pracował w restauracji Weranda Ogrodnica wyróżnionej w przewodniku Gault&Millau dwoma symbolami czapek. Uczył się między innymi od Kurta Schellera i Jeana Bos. W 2014 roku laureat I ogólnopolskiego konkursu „Literacka Kuchnia” W 2015 roku wyróżniony w X Europejskim Konkursie Kulinarnym „Ekologia”. Podczas Światowych Dni Młodzieży był odpowiedzialny za „kulinarną opiekę” nad Malezyjczykami przyjeżdżającymi do Elbląga. W 2016 przeprowadził się do Trójmiasta. W tym samym roku rozpoczął prowadzenie warsztatów kulinarnych z zakresu podstaw kuchni molekularnej, regionalnej kuchni Polskiej oraz zajęcia „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swą kuchnie mają” mające na celu zwiększenie historycznej świadomości kulinarnej wśród młodzieży i osób starszych.

ŚLEDŹ MARYNOWANY W OLEJU RYDZOWYM Z GALARETKĄ Z SUSZU I GOLDWASSERA

Składniki:
Śledź bałtycki w solance 400 g
Olej rydzowy 200 ml
Kompot z suszu 100 ml
Goldwasser 20 ml
Żelatyna 5 g
Daktyle, żurawina do dekoracji

Sposób przygotowania:
Śledzie oczyszczamy ze skóry i moczymy w wodzie przez dobę, następnie marynujemy w oleju rydzowym przez przynajmniej 4 godziny. W ugotowanym wcześniej kompocie z suszu rozpuszczamy żelatynę i dodajemy Goldwassera, całość schładzamy. Żurawinę zalewamy wrzątkiem a następnie kroimy na cienkie paseczki. Śledzie osuszamy na papierze, kroimy na porcje, układamy na talerzu i posypujemy żurawiną. Przygotowaną wcześniej galaretkę rozdrabniamy i kładziemy obok śledzia. Całość delikatnie przelewamy „świeżym” olejem rydzowym i serwujemy. Do dekoracji proponuję użyć daktyli które dopełnią smak przystawki.

Joanna Karzyńska


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5