Czwartek, 20 lutego 2020. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Radni dziękowali za dobry budżet

2020-01-05 16:00:00 (ost. akt: 2020-01-05 12:30:26)
Rada powiatu Nidzica

Rada powiatu Nidzica

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

SESJA RADY POWIATU|| Radni jednogłośnie uchwalili budżet powiatu na 2020 rok. Radni podkreślali, że jest to budżet wypracowany przez tę radę, że nie było łatwo go spiąć, ale dzięki merytorycznej dyskusji udało się go wypracować.

Sesja rady powiatu odbyła się 20 grudnia. Była to ważna sesja, ponieważ radni mieli podjąć decyzję w kwestii budżetu powiatu na 2020 rok.

Jak zawsze sesja rozpoczęła się od przegłosowania porządku obrad, do którego zostały wprowadzone dwa projekty uchwał.

Następnie starosta Marcin Paliński odczytał sprawozdanie z działalności zarządu powiatu w okresie międzysesyjnym. Starosta poinformował radnych, że zarząd pozytywnie zaopiniował projekty uchwał Rady Powiatu w sprawach: zamiaru likwidacji liceum profilowanego w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy, zamiaru likwidacji liceum profilowanego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy, zamiaru likwidacji liceum profilowanego w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie.

Będą one przedmiotem obrad komisji w styczniu 2020 roku. Radny Jacek Jankowski pytał, czy w tej kwestii wszystko jest robione zgodnie z prawem. — Zastanawiam się czy to nie powinna być odwrotna kolejność, czy to rada nie powinna najpierw zaopiniować projektów uchwał i dopiero wtedy powinny one trafić na zarząd. To takie proceduralne pytanie po prostu — mówił radny.

— Zgodnie z przepisami projekty te przygotował zarząd i zostały one skierowane do związków zawodowych. Po otrzymaniu opinii, zgodnie z procedurą, będą dyskutowane na posiedzeniach komisji, bo to jest zamiar likwidacji, a nie likwidacja — wyjaśniła kierownik wydziału oświaty Jolanta Tymińska.

Mimo tego wyjaśnienia radny Jacek Jankowski pytał nadal. — A co będzie jeśli rada nie wyda pozytywnej opinii na ten temat, wręcz negatywnie zaopiniuje. To w takim razie te czynności, które w tej chwili wykonujemy, byłyby zbędne. Więc mimo wszystko uważam, że to najpierw radni powinni wypowiedzieć się na temat zamiaru likwidacji, dopiero potem powinny być realizowane czynności administracyjne związane z likwidacją placówek — przekonywał radny.

— Prawo oświatowe wyraźnie mówi, że uchwała jest ostatnim etapem i taką uchwałę wysyła się do kuratora oświaty w terminie do końca lutego i on wydaje postanowienie o likwidacji placówki oświatowej. Cała procedura odbywa się zgodnie z prawem oświatowym — ponownie wyjaśniła Jolanta Tymińska.

Następnie radni podjęli uchwały dotyczące m.in. uchwalenia planu pracy rady na 2020 rok, zatwierdzenia planu pracy i kontroli komisji rewizyjnej, rozpatrzenia wniosku o wyłączenie jeziora Kownatki ze strefy ciszy, uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2020-2039.

Radni przystąpili do uchwalenia budżetu powiatu na rok 2020. Wysłuchali projektu uchwały budżetowej, opinii komisji stałych rady, opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, stanowiska zarządu powiatu w sprawie opinii komisji. Wszystkie opinie były pozytywne. Starosta Marcin Paliński podziękował komisjom za pozytywne opinie na temat projektu budżetu na 2020 rok.

— Chciałbym podziękować przede wszystkim za jednomyślność, bo ta jednomyślność świadczy o tym, że jako zarząd przyjęliśmy właściwy kierunek rozwoju powiatu. Za to państwu bardzo dziękuję. Chciałbym podkreślić, że wnioski radnych, które nie zostały uwzględnione w tym projekcie będą szczegółowo analizowane przez zarząd i w miarę możliwości finansowych będą one wprowadzane. Budżet jest organizmem żywym, wprowadzane są do niego zmiany. Głównymi zadaniami w 2020 roku są inwestycje. Są to przebudowy i remonty dróg, które wykonujemy już od roku 2019. Chcę zapewnić, że zarząd jako organ wykonawczy dołoży wszelkich starań, aby realizacja budżetu przebiegała zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a osiągane wpływy były wykorzystywane jak najskuteczniej w celu realizacji zadań — mówił starosta Marcin Paliński przed głosowaniem nad uchwałą.

Głos w dyskusji zabrał radny Jacek Jankowski, który podkreślił, że zarząd i pani skarbnik wykonali bardzo dobrą i jednocześnie bardzo skomplikowaną, wymagającą niesamowitej wiedzy pracę.
— Zwiększają się obowiązki samorządów, na które nie dostają one pieniędzy. Pan starosta bardzo dobrze podchodzi do tych wniosków radnych, które nie weszły do budżetu. Nigdy nie powiedział, że to są rzeczy nie do zrobienia. Chciałem podziękować zarządowi za to, że w budżecie na 2020 rok zabezpieczone są pieniądze na wynagrodzenia dla prowadzących rodzinne domy dziecka. Dziękuję również za to, że w 2020 roku rozpoczniemy prace nad budżetem obywatelskim — mówił radny Jankowski.

Głos zabrał również radny Ryszard Kumelski, który podkreślił, że ten budżet jest budżetem, który przygotowała obecna rada. — Nie było tak łatwo. Dyskusja była na różne tematy, ale była merytoryczna. Cieszę się, że możemy współpracować, nawet wtedy, gdy nie zgadzamy się ze sobą. W tym roku uczciwie mówię, że to co zrobimy na drogach do tej pory rzadko się udawało — mówił radny Kumelski.

Radny Borowy dodał, że w roku 2020 powiat będzie realizować bardzo dużo inwestycji. W imieniu mieszkańców gminy Janowiec Kościelny podziękował za inwestycje drogowe na terenie gminy.

Z kolei radny Mateusz Budka mówił o tym, że bez dofinansowania nie byłoby tylu inwestycji.

Radna Joanna Szczepkowska podziękowała staroście, wicestaroście oraz zarządowi za pracę nad zdobyciem dofinansowań do inwestycji. — Wielka robota. Wiemy wszyscy ile pracy pan włożył, ile determinacji, ile czasu i ile energii. I dla pana wicestarosty również, bo to było duże wsparcie oraz dla całego zarządu. Ja w imieniu komisji rozwoju gospodarczego, finansów serdecznie dziękuję i na pewno owoce zobaczą wszyscy mieszkańcy wkrótce — mówiła radna Joanna Szczepkowska. Radni jednogłośnie przyjęli budżet powiatu na 2020 rok.

BUDŻET POWIATU NA 2020 ROK

DOCHODY — 75.981.098,48 zł
w tym:
> dochody bieżące — 45.791.040,30 zł
> dochody majątkowe — 23.711.870,00 zł

WYDATKI — 75.981.098,48 zł
w tym:
> wydatki bieżące — 45.791.040,30 zł
> wydatki majątkowe (inwestycyjne)— 30.190.058,18 zł

Deficyt budżetu w wysokości 5.644.652,50 zł zostanie pokryty przychodami pochodzącymi ze :
> sprzedaży papierów wartościowych wyemitowanych przez powiat w wysokości 5.198.385,88 zł
> wolnych środków w kwocie 446.266,62 zł.

PRZYCHODY BUDŻETU — 7.199.856,50 zł
WYDATKI BUDŻETU — 1.555.204,00 zł

roz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pp+ #2859900 | 88.199.*.* 31 sty 2020 18:48

  to jednym słowem zadłużamy się

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. buhaha #2858916 | 88.199.*.* 30 sty 2020 07:50

  Komu Pani radna dziękuje. Pieniądze na inwestycje z kąt płyną? Podpowiem z Urzędu Wojewódzkiego. A kto tam większe przełożenie Starosta czy Vice?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. haha vice #2850873 | 5.60.*.* 17 sty 2020 13:31

  Pytam jaki wpływ na budowe tego budżetu miał vice starosta jakieś brednie biedne bez boisk zaniedbane ulice brak obwodnicy o drogach szkoda mówić

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. nie ma #2844899 | 89.228.*.* 6 sty 2020 11:47

  idealnego budzetu, jaja , za pare miesiecy poleci jak domek z kart

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Obywatel #2844851 | 83.31.*.* 6 sty 2020 08:20

  Nareszcie. Mozna cos zrobic Mozna. I to duzo. I pieniadze sa i fundusze sciagniete Przede wszystkim. Inwee.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages