Cichy zabójca znów atakuje

2020-02-10 10:00:00(ost. akt: 2020-02-09 19:44:39)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W sezonie grzewczym rośnie ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Co roku strażacy interweniują przy pożarach sadzy w przewodach kominowych oraz zdarzeniach z wystąpieniem czadu. Tylko w minionym tygodniu strażacy interweniowali na 1 Maja i w Kucach.
Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.

Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni.

Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Czad powstaje także często w czasie pożaru. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu.

Najczęstszą przyczyną zagrożeń są awarie kuchenek gazowych i niedokręcenia kurków w kuchence gazowej albo butli. Są to bardzo niebezpieczne sytuacje ze względu na to, że wspomniane gazy po osiągnięciu odpowiedniego stężenia z powietrzem i dostarczeniu źródła zapłonu - wybuchają. Należy dodać, że w odróżnieniu do tlenku węgla, metan i propan-butan są gazami wonnymi i wyczuwalnymi w powietrzu.

W przypadku zaczadzenia w pierwszej kolejności należy zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza. Powinniśmy jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze, a także rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż można doprowadzić w ten sposób do jego przemarznięcia. Ponadto należy wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna – 998 lub 112). Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

Jak zapobiegać zatruciu? Przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin. Ponadto należy pamiętać o dokonywaniu okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej, przewodów kominowych oraz ich czyszczeniu (gdy używasz węgla i drewna należy to robić nie rzadziej, niż raz na 3 miesiące, gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej, niż raz na 6 miesięcy, zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku).

Pamiętaj również by uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzystasz z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej). Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych. Przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystaj z usług wykwalifikowanej osoby. Użytkuj sprawne technicznie urządzenia, w których odbywa się proces spalania; zgodnie z instrukcją producenta kontroluj stan techniczny urządzeń grzewczych. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji. Często wietrz pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania, zainstaluj czujki tlenku węgla. Nie zostawiaj samochodu w garażu z włączonym silnikiem, nawet jeżeli drzwi do garażu pozostają otwarte.


Objawy zatrucia tlenkiem węgla:
* lekki ból *mdłości *wymioty *ogólne zmęczenie i osłabienie *nasilający się ból głowy *senność *zaburzenia świadomości i równowagi *trudności z oddychaniem *oddech przyśpieszony *zaburzenia rytmu serca *drgawki *utrata przytomności



Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. abc #2865564 | 77.87.*.* 10 lut 2020 11:11

    Sprawa jest prosta przy sprzedaży wszelkiego rodzaju piecyków gazowych obowiązkowo zakup czujki tlenku węgla, a później podczas rocznych przeglądów piecyków także przegląd czujki

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. wyeliminowac piecyki #2865515 | 89.228.*.* 10 lut 2020 10:06

    gazowe, to cisi mordercy, w miescie powinna byc na stale ciepla woda, wstyd wlodarze miasta, ze nic w tym kierunku nie robicie

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5