Wtorek, 22 września 2020. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Trwa remont nidzickiego zamku

2020-05-22 16:00:00 (ost. akt: 2020-05-22 14:41:44)

NIDZICA || Na początku roku rozpoczął się remont zamku i wzgórza zamkowego w Nidzicy. Wykonawcą jest firma Restauro sp z o. o. Ciekawym okryciem była oryginalna posadzka gotycka w sali rycerskiej. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Remont zamku obejmuje remont dachu wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, remont elewacji, remont sali rycerskiej, widokowej i wystawowej, a także remont wzgórza zamkowego. Na zamku pojawi się również winda, co bez wątpienia będzie udogodnieniem, zwłaszcza dla starszych mieszkańców Nidzicy oraz turystów.

— Rozebraliśmy posadzkę sali rycerskiej, wybudowaliśmy kanały podposadzkowe dla instalacji wentylacyjnych oraz wodnych, rozebraliśmy ściany oraz posadzkę w obrębie sali Relax oraz wybudowaliśmy nowy układ ścian. Wybudowaliśmy także nową nawierzchnię dziedzińca zamku, trwa rozbieranie wejścia na wzgórze zamkowe. Zdemontowaliśmy pokrycie dachowe na zachodniej stronie zamku oraz pokrycie dachowe podzamcza i obecnie trwa montaż nowego pokrycia — mówi Piotr Piątek- kierownik budowy Restauro sp z o. o.

Zostanie wymieniony także układ drogowy na dziedzińcu oraz podejście na wzgórze zamkowe. Pojawi się nowe oświetlenie zewnętrzne wzdłuż nowych nawierzchni podejścia na wzgórze.

W sali rycerskiej zostanie wyremontowana posadzka, wymieniona scena, renowacji doczekają się także witraże i malowidła ścienne.

Wyremontowane zostaną pomieszczenia sali Relax, a w sali widokowej pojawią się nowe okna. Studnia na dziedzińcu zamku zostanie obudowana. Przebudowany będzie układ poddasza zamku celem wprowadzenia instalacji wentylacji, pokrycie dachowe zachodniej połaci zamku, podzamcza.

Wybudowany zostanie nowy komin, przebudowy doczeka się także instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, a w sali rycerskiej pojawi się układ wentylacji.

Prace mają zakończyć się 30 października 2020r.

Ciekawym odkryciem, podczas prac, była oryginalna posadzka gotycka, która znajdowała się pod drewnianą podłogą w sali rycerskiej.

Mieszkańcy byli ciekawi, jakie będą dalsze jej losy. — Została zinwentaryzowana pod okiem konserwatorów, zabezpieczona i na powrót zasłonięta nowym układem warstw posadzki. W przejściach kanałów nowo budowanych została rozebrana — zaznacza Piotr Piątek.


fot. Pracownia Restauro facebook


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a #2925106 | 195.164.*.* 25 maj 2020 07:14

  Najważniejsze, ile to będzie kosztowało podatnika.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ok. i co #2924542 | 89.228.*.* 23 maj 2020 08:50

  dalej z ta posadzka? jakies plany czy zabetonowana?, mozna polozyc inna podloge by inni mogli zobaczyc jak to bylo za czasow krzyzackich

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages