Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Tragiczny dzień w życiu seniorów. Musieli opuścić swój dom

2020-02-06 19:04:11 (ost. akt: 2020-02-10 12:08:13)
Seniorzy przegrali walkę o swój dom

Seniorzy przegrali walkę o swój dom

Środa była najtragiczniejszym dniem w życiu seniorów ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Sarnowie. Był to ostatni dzień pobytu w drugim, ukochanym domu.

Wójt Marek Wolszczak, zgodnie z zapowiedzią na ostatnim spotkaniu z seniorami,
Zobacz także: Nie pozwolimy, by wsadzono nas do piwnicy! Nie pozwolimy, by wsadzono nas do piwnicy! 4 listopada odbyło się wspólne posiedzenie komisji oraz XVI sesja Rady Gminy w Kozłowie. Na obrady przybyli uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w...
nie przekazał fundacji Itaj dotacji wojewody warmińsko-mazurskiego na prowadzenie ośrodka.

— Pieniądze odesłałem do wojewody i rozwiązałem z fundacją umowę na
Zobacz także: Radni murem za seniorami Radni murem za seniorami Seniorzy, prezes fundacji Itaj oraz pracownicy ŚDS walczyli o utrzymanie Środowiskowego Domu Samopomocy w Sarnowie. Pod argumentami władz gminy nie ugięli...
prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy. Zapewniam jednocześnie seniorów, że nie zostawimy ich bez pomocy —
mówi Marek Wolszczak.

Fundacja ITAJ, dyrekcja i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w
Zobacz także: Będzie umowa, będą pieniądze Będzie umowa, będą pieniądze – Wójt wstrzymał dotację na nasz dom. Nie mamy pieniędzy na dalsze funkcjonowanie. Jak będzie trzeba pojedziemy do wojewody, będziemy pikietować pod urzędem...
Sarnowie walczyli do końca. Niestety, bez dotacji dom nie mógł dłużej funkcjonować.

— Nie chcieliby państwo patrzeć na to, co się wczoraj działo. Ludzie płakali, przytulali nas, a my próbowaliśmy ich resztkami sił pocieszyć — mówiła Anna Wiśniewska- dyrektor ŚDS w Sarnowie.

Seniorzy nie wiedzą, co dalej. Nikt się z nimi nie kontaktował, zostali pozostawieni sami sobie.

— Zmuszono nas do zamknięcia ośrodka, ale jednocześnie nie zapewniono naszym podopiecznym opieki i wsparcia. Co z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, które nie mają rodzin albo których rodziny ze względu na obowiązki zawodowe nie są w stanie zapewnić stałej opieki? Gdzie w gminie znajdzie się budynek, w którym będzie można zapewnić opiekę 45 osobom zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa? — zastanawia się Anna Wiśniewska.

Wczoraj (5 lutego) w ŚDS w Sarnowie odbył się „pożegnalny” obiad. Seniorzy śpiewali wzruszającą piosenkę, napisaną przez Waldemara Przygodę.

Prezes Fundacji ITAJ Ireneusz Kondrów zapewniał uczestników, że to nie koniec, Fundacja nadal będzie walczyć o przywrócenie działalności ŚDS w Sarnowie. Uczestnicy z kolei ze łzami w oczach zapewniali, że tu jest ich dom, że nie pozwolą nikomu go zniszczyć, jeśli trzeba będzie to przyjdą i będą go bronić.

To był ich ostatni wspólny posiłek. —Mamy nadzieję, że pan Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski nie dopuści do zamknięcia ośrodka w Sarnowie— mówili seniorzy i pracownicy.

Jutro (piątek) w kościele w Sarnowie odbędzie się msza w intencji uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy.

zl, roz

Stanowisko Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie

Informacja dotycząca Środowiskowego Domu Samopomocy w Sarnowie
Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, prowadzenie i rozwój infrastruktury ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi należy do zadań zleconych gminie z zakresu administracji rządowej.

W związku z powyższym w Gminie Kozłowo od 2016 r. funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy w Sarnowie dla 45 uczestników, którego prowadzenie Gmina Kozłowo zleciła Fundacji ITAJ.

Wójt Gminy Kozłowo, w związku z niepodpisaniem przez Fundację Itaj umowy o dotację na rok 2020, wystosował w dniu 31 stycznia 2020 r. pismo z oświadczeniem o rozwiązaniu umowy ramowej dotyczącej prowadzenia przez Fundację Środowiskowego Domu Samopomocy w Sarnowie. Umowa zostanie rozwiązana z dniem doręczenia ww. pisma stronie.

Jednocześnie w dniu 31 stycznia 2020 r. Gmina Kozłowo dokonała zwrotu dotacji przekazanej przez Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego w styczniu br. Do czasu złożenia wniosku o dotację przez Gminę Kozłowo, dotacja na funkcjonowanie ŚDS w Sarnowie nie będzie przekazywana.

W budżecie Wojewody zabezpieczone są środki na funkcjonowanie w roku 2020 Środowiskowego Domu Samopomocy na terenie Gminy Kozłowo na 45 miejsc, w łącznej kwocie 946.350 zł.

Z informacji przekazanych przez Gminę Kozłowo wynika, że uczestnicy ŚDS byli kilkakrotnie informowani o niewłaściwej realizacji zadania przez Fundację ITAJ oraz o ewentualnej możliwości przejęcia prowadzenia ŚDS przez Gminę, już od październiku 2019 r. (na posiedzeniu komisji Rady Gminy w Kozłowie oraz Sesji Rady).

Ponadto również w styczniu br. uczestnikom przekazywana była informacja dot. aktualnej sytuacji ŚDS oraz odmowy podpisania umowy z Gminą Kozłowo przez Prezesa Fundacji ITAJ.

Jeżeli chodzi o zabezpieczenie wsparcia uczestnikom ŚDS, Gmina poinformowała, że czyni starania celem utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Kozłowie, jako jednostki organizacyjnej Gminy Kozłowo. Stosowny projekt uchwały ma zostać przedstawiony na najbliższym posiedzeniu Rady Gminy.

Do czasu powołania Środowiskowego Domu Samopomocy, Gmina zabezpieczy osoby w ramach innych jednostek funkcjonujących na terenie Gminy, tj. Klub „Senior+”, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Dom Kultury i Sportu oraz Bibliotek Gminnych.

Według informacji kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, pracownicy socjalni są w stałym kontakcie z uczestnikami oraz ich rodzinami, a także monitorują potrzeby ww. osób, podejmując stosowne działania.
Wojewoda Warmińsko-Mazurski również monitoruje sytuację uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Sarnowie. W przypadku braku działań Gminy Kozłowo mających na celu zabezpieczenie pomocy i wsparcia osobom tego wymagającym, będzie podejmował stosowne działania.

Dyrektor
Wydziału Polityki Społecznej
Marcin Jastrzębski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do Lola #2866071 | 88.199.*.* 11 lut 2020 07:13

  Biadolicie a podpisów pod referendum nie zbieracie. Skończcie narzekać i weźcie się do działania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mieszkaniec #2865807 | 185.170.*.* 10 lut 2020 16:34

   Jeszcze chwila i szkoły będą zamykać .

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. samolloty #2865577 | 89.228.*.* 10 lut 2020 11:24

    n0we samoloty 32szt najnowsze najdroższe na świecie kupujemy i ogólnie na świecie jest wyścig zbrojeń no to kasy brakuje na domy opieki itp a że wszyscy będziemy starzy bo czas szybko leci to już niedługo poznamy jak to jest być starym i nie mieć się gdzie podziać ...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Prawda #2865032 | 88.199.*.* 9 lut 2020 13:26

    Jeśli nie zbieracie podpisów o referendum to należy zakończyć pisanie i biadolenie i czas przejść do codziennego życia. Jest piękna pogoda zapraszam na spacery z rodziną. A rządzenie zostawcie wójtowi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. Emeryt #2864923 | 88.199.*.* 9 lut 2020 09:46

    Jak widać i ta decyzja włodarzy przez większość została zaakceptowana. Gdyby było inaczej to niezadowoleni mają narzędzie żeby odwołać rządzących gminą w postaci referendum. Patrząc na tą sytuacje obiektywnie skoro nikt nie podejmuje inicjatywy zebrania podpisów pod wnioskiem o odwołanie wójta można przypuszczać że decyzja o zamknięciu ŚDS mieszkańcom odpowiada i jest w pełni akceptowana i nikomu w naszej gminie nie zależy na wymianie wójta i jego ekipy ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (42)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages