Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Mural został zamalowany

2020-02-08 17:00:00 (ost. akt: 2020-02-09 09:31:33)

Walka mieszkańców Nidzicy o zachowanie muralu zakończyła się niepowodzeniem. Zgodnie z decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków został on 8 lutego zamalowany. Nidziczanie nie są z tego zadowoleni, czego wyraz dali w komentarzach na naszym FB.

Mural został wykonany przez Pawła Worobieja, który namalował go na ścianie sklepu sportowego wbudowanego w zabytkową basztę.

Warmińsko-mazurski konserwator zabytków nakazał zamalowanie muralu. Inicjatorzy wykonania tego malowidła prosili wojewódzkiego konserwatora zabytków o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Podkreślili, że mural powstały na dobudowanym obiekcie nie wymagał zgody na roboty budowlane (punkt 2, art. 36. o ochr.zabyt.) ani w żaden sposób nie naruszył murów baszty obronnej.

Przedsięwzięcie zrealizowane i sfinansowane zostało jako spontaniczna akcja społeczna, mająca na celu poprawę estetyki miasta.

Powstanie dzieła było wynikiem zaangażowania mieszkańców Nidzicy, uznających go za symbol zmian jak i wzbogacenie kanonów społeczno-kulturowych miejscowości.

W ujęciu mentalnym mural podniósł wartość obiektu, stając się celem wycieczek, wstępem do dyskusji o historii, sztuce, rozwoju, zmianach.

Niestety, te argumenty nie przemówiły. Walkę o mural nidziczanie przegrali.

— Za niewykonanie zaleceń wojewódzkiego konserwatora zabytków groziła kara pieniężna od 500 zł do 50.000 zł. Nie było innego wyjścia, mural trzeba było zamalować. Robię to z bólem serca. Paweł, przepraszam, że to zrobiłem, ale musiałem — mówi Zbigniew Mach.

Autor muralu, Paweł Worobiej, jest nidziczaninem. W naszym mieście wykonał już trzy murale. Trzeci został właśnie zamalowany. Mural zasłonił graffiti, które się tam znajdowało, a nie było zbyt cenzuralne.

— Ono straszyło, było nieprzyzwoite. Po wykonaniu muralu ściana wyglądała porządnie — mówią nidziczanie. I dodają, że nareszcie ta ściana nie straszy i nie gorszy. — Można usiąść na ławeczce i jest na co popatrzeć — dodają.

Nidziczanie nie są zadowoleni z zamalowania ściany, na której mural był. — Komu to przeszkadzało. Można było na tej ścianie zawiesić oko. Było na co popatrzeć — mówią. — Zobaczymy jak długo ta ściana będzie czysta po zamalowaniu. Po co niszczyć coś co jest ładne i nie straszy — napisała w komentarzu Jolanta. — Ja wolałem ten mural niż poprzednia Legię na szubienicy — skomentował Sebastian. — Szkoda było ładniej niż teraz — napisała Kasia.

— Uprzejmie Państwu przypominamy, że nakaz usunięcia muralu jest wyłącznie wynikiem wykonania go bez poszanowania obowiązujacego prawa tj. bez uzyskania stosownego pozwolenia konserwatorskiego. Informujemy ponadto, że ponowne malowanie dyskusyjnej ściany, niezależnie czy na jednolity kolor, czy np. poprzez wykonanie innego muralu, także wymaga pozwolenia WKZ. Dotyczy to również innych obiektów położonych na obszarze układu urbanistycznego Starego Miasta Nidzicy, niezależnie od ich wieku — poinformował Wojewódzki Urząd ochrony Zabytków
roz


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do Anny #2865600 | 188.147.*.* 10 lut 2020 11:52

  Anno tak bardzo podobała ci się ta ściana z wulgaryzmami itp ? Jakże to był estetyczny widok dla np turystów którzy szli w kierunku zamku. Gdzie był wowczas konserwator? Gdzie ty byłaś Anno?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ted #2865578 | 83.13.*.* 10 lut 2020 11:24

  A może by tak konkretnie podać który urzędnik podjął taką decyzję ? Konserwator Wojewódzki to jest organ, a w jego imieniu ktoś tu chyba przyjeżdżał, żeby zbadać sprawę?!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Anna #2865198 | 194.153.*.* 9 lut 2020 17:48

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Każdy powinien przestrzegać prawa, a pan Mach to osoba dorosła, świadoma i malując sprayem reklamę swojego sklepu na budynku znajdującym się pod ścisłym nadzorem konserwatorskim powinien ponieść tego konsekwencje. Osoby obrażające poniżej Wojewódzkiego konserwatora Zabytków będą pociągnięte do odpowiedzialności karnej.

   1. westa #2865165 | 195.136.*.* 9 lut 2020 17:15

    Tak właśnie wygląda demokracja w rozumieniu PiS-u, zacznijcie się przyzwyczajać, albo pogońcie ich w wyborach!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. orwell #2865164 | 88.156.*.* 9 lut 2020 17:14

    Wydawanie idiotycznych decyzji,to wyznacznik jego pracy,bo więcej nic nie robi,a kasę bierze!

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (30)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages