Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Powiat nidzicki zagrożony ptasią grypą

2020-02-11 13:15:00 (ost. akt: 2020-02-11 13:30:45)
Ptasia grypa jest niezwykle zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową drobiu

Ptasia grypa jest niezwykle zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową drobiu

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Na granicy powiatu ostródzkiego i nidzickiego stwierdzono wystąpienie ogniska wirusa grypy ptaków - typ H5N8. W strefie zagrożonej znalazła się przede wszystkim gmina Kozłowo. Póki co, prowadzone są działania prewencyjne.

Jak poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostródzie, w sobotę 8 lutego, w Zybułtowie (gmina Grunwald) stwierdzono wystąpienie pierwszego ogniska grypy ptaków na terenie powiatu ostródzkiego. Zybułtowo oddalone jest 5 km od Browiny, a 15 km od Januszkowa. Nasz powiat znalazł się zatem w strefie zagrożonej.

— Podchodzimy do tematu pomału i bez emocji. W strefie zagrożonej znajduje się kilka miejscowości w gminie Kozłowo. Prowadzimy działania prewencyjne, pracownik urzędu gminy w Kozłowie sporządził spis przydomowych stad. Wdrożyliśmy procedury izolacji, przeszukujemy okolicę, sprawdzając czy nie ma padłych ptaków — mówił Witold Wojciechowski- Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nidzicy. Dokładne procedury postępowania znane będą w momencie ukazania się zarządzenia wojewody warmińsko- mazurskiego.

Ptasia grypa jest niezwykle zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową drobiu. Jak przestrzega Główny Inspektorat Weterynarii, na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany.

Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).

Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.

zl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ted #2867120 | 83.13.*.* 12 lut 2020 13:55

  Kilka lat temu mieliśmy histerią na punkcie ptasiej grypy. Mordowano prewencyjnie setki tysięcy ptaków. Bez pomocy człowieka na ptasią grypę zdechły dwa łabędzie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jeszcze wiecej kurnikow #2867031 | 89.228.*.* 12 lut 2020 11:45

  w powiecie, jak mozna taki region z tak unikatowa falna i flora niszczyc?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages