Piątek, 10 kwietnia 2020. Imieniny Borysławy, Makarego, Michała

Walne zgromadzenie przerwano

2020-03-05 19:00:00 (ost. akt: 2020-03-05 14:43:29)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

28 lutego w szkole podstawowej nr 1 odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zostało ono jednak przerwane, ponieważ prowadzący zebranie nie otrzymali odpowiednich dokumentów.

W Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej od dawna trwa spór między mieszkańcami - członkami spółdzielni, a Radą Nadzorczą.
Przybyli na Walne Zgromadzenie mieszkańcy chcieli odwołać obecną Radę Nadzorczą.

Zebranie, na które przyszło 121 członków spółdzielni, rozpoczęto od przedstawienia obecnej sytuacji w jakiej znaleźli się mieszkańcy osiedla przy ul. Kopernika. Według nich działalność spółdzielni jest obecnie sparaliżowana, nic się nie dzieje. Mieszkańcy podkreślali, że nie może być tak, aby 3 osoby rządziły wszystkimi członkami spółdzielni.

Niestety, zebranie zostało przerwane i jego dokończenie ustalono na 6 marca o godz. 17. Dlaczego taką decyzję podjęli zebrani mieszkańcy? Otóż Walne Zgromadzenie powinno odbywać się zgodnie z procedurami, a te wymagają odpowiednich dokumentów przygotowanych przez biuro spółdzielni, których nie udało się otrzymać przed zebraniem. Jak twierdzili mieszkańcy, dokumenty te były przygotowane, ale Rada Nadzorcza zabroniła ich wydania, ponieważ według Rady Nadzorczej to zgromadzenie nie zostało zwołane zgodnie z prawem.

Pojawiło się również pismo skierowane do mieszkańców, w którym czytamy: Rada Nadzorcza MSM informuje członków spółdzielni, że 24 lutego w drodze konkursu dokonała wybory nowego prezesa MSM, który będzie zatrudniony na 3/4 etatu". Ponadto z tego samego pisma mieszkańcy dowiedzieli się, że wniosek o zwołanie walnego zgromadzenia na 28 lutego zawiera niedające się usunąć wady formalne i w związku z tym walne zgromadzenie 28 lutego nie odbędzie się. Mieszkańcy mają jednak nadzieję, że dokończenie rozpoczętego Walnego Zgromadzenia odbędzie się bez przeszkód.

Konflikt rozpoczął się w czerwcu 2019 roku, kiedy Walne Zgromadzenie wybrało nową Radę Nadzorczą. I jak, twierdzą mieszkańcy, nie było żadnej współpracy Rady Nadzorczej z ówczesnym Zarządem Spółdzielni. W związku z tym, 3-osobowy zarząd zrezygnował z pełnienia swoich funkcji, podobnie postąpili 3 członkowie Rady Nadzorczej.

W sierpniu 2019 roku mieszkańcy zaczęli zbierać podpisy, żeby odwołać pozostałych 2 członków Rady Nadzorczej. Marek Wenta napisał do Związku Komisji Rewizyjnych o udzielenie mu pełnomocnictwa do dalszego prowadzenia MSM i takie otrzymał. Mieszkańcy na jego ręce złożyli wniosek o odwołanie 2 pozostałych członków Rady Nadzorczej. 7 października 2019 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków MSM.

— Podczas głosowania nad odwołaniem 2 członków Rady Nadzorczej zabrakło nam 1 głosu — mówi Władysława Zagrobska. W związku z tym wybrano 3 nowych członków. Wybrano nową przewodniczącą. Ta Rada Nadzorcza przywróciła do pracy prezesa Marka Wentę. Wydawało się, że konflikt zostanie zażegnany, ale, jak wyjaśniały byłe członkinie RN, nadal nie było dobrej współpracy i porozumienia w Radzie Nadzorczej, zwłaszcza w kwestii podejmowania decyzji.

Dlatego 3 członków zrezygnowało z pełnionych funkcji w Radzie Nadzorczej, w tym jej przewodnicząca. Ponownie mieszkańcy wkroczyli do akcji, zebrali podpisy i wystąpili o kolejne Walne Zgromadzenie. Wniosek zawierał również prośbę do okrojonej Rady Nadzorczej, aby do czasu zwołania Walnego Zgromadzenia nie podejmowała ona żadnych decyzji. Marek Wenta ustalił termin tego spotkania na 28 lutego. Członkowie spółdzielni w sposób prawidłowy zostali o terminie powiadomieni.

W międzyczasie Rada Nadzorcza nie dostosowała się do wniosku i 19 lutego nakazała Markowi Wencie opuścić biuro spółdzielni i oddać klucze oraz podjęła decyzję, że Marek Wenta pozostaje na wypowiedzeniu, ale bez świadczenia pracy. —I mamy teraz prezesa, który nie świadczy pracy, a bierze pieniądze, bo jest na wypowiedzeniu, nowego prezesa oraz prezesa zarządu wskazanego przez Radę Nadzorczą — mówi Władysława Zagrobska. — Czy tak powinno być — pytają mieszkańcy. Wszyscy mają nadzieję, że 6 marca uda się rozwiązać tę patową sytuację.

Halina Rozalska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (52) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. starego prezesa nie przywracac do pracy #2900187 | 178.235.*.* 4 kwi 2020 18:14

  ogłosic konkurs na prezesa i niech rada nadzorcza wybieże najlepszą oferte ,stary niech lepiej nie startuje

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. o co chodzi? #2886210 | 178.235.*.* 13 mar 2020 22:36

  Jak był dobrym dlaczego został ł potrzebny prezes który się zajmie spółdzielnią nie własna firma wpadał na godzine i zajmował się swoimi budowami i nadzorami kolejny tak samo ma swoja firme tyle jest młodych wykształconych tylko wybrac dobra rade nadzorczą nie wracac do tych co byli

  Ocena komentarza: warty uwagi (22) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Bzdury #2884945 | 88.156.*.* 12 mar 2020 10:11

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. wypisujesz ! To członkowie spółdzielni proszą Prezesa Wenta ażeby powrócił , ponieważ był dobrym gospodarzem, On wcale nic nie żąda i oby chciał powrócić.

  1. SZALEJE #2884922 | 178.235.*.* 12 mar 2020 09:36

   A ja się zastanawiam, czy ta PANI co tak szaleje po osiedlu i w biurze nie powinna być objęta przez SANEPID KWARANTANNĄ

   Ocena komentarza: warty uwagi (36) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Bursztynowa komnata #2884795 | 178.235.*.* 12 mar 2020 01:52

   Zastanawiam się dlaczego były szef MSM, prowadząc własną konkurencyjną działalność nie może z niej utrzymać siebie i swojej rodziny, tak jak inni przedsiębiorcy z tej branży, tylko po raz trzeci żąda zatrudniony w spółdzielni.. Co za skarby kryje ta spółdzielnia, a może odkrył, że na jej terenie jest BURSZTYNOWA KOMNATA

   Ocena komentarza: warty uwagi (38) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (52)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages