Wtorek, 20 października 2020. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Młodzież Dwójki w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

2020-03-03 13:00:00 (ost. akt: 2020-03-03 10:02:53)

Autor zdjęcia: PIOTR KOSCIJANCZUK

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” skłaniają do refleksji nad trudnymi i tragicznymi wydarzeniami z naszej historii.

Przywołują pamięć o ludziach walczących o Polskę do utraty tchu, nadziei, a na koniec również życia. Część polskiego dziedzictwa historycznego stanowi los bohaterów – straceńców, którzy dobrze zasłużyli się ojczyźnie, w poczuciu obowiązku i miłości do niej.

Do tego grona dołączyła po 1945 roku wielka grupa żołnierzy walczących o suwerenną i niezawisłą Polskę. Ich sytuacja od początku była dramatyczna, a potem z dnia na dzień stawała się coraz trudniejsza.

Armia sowiecka wypierała wojska niemieckie, a na zajętych terenach instalowała nową władzę, wprowadzając terror i nasilające się represje. Po latach krwawej okupacji dwóch najeźdźców zaczynała się druga konspiracja, której ostatnim żołnierzem, poległym w 1963 roku, był Józef Franczak, pseudonim „Lalek”.

Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej.

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” młodzież nidzickiej Dwójki corocznie, pod opieką nauczycieli bierze udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku w biegu na dystansie 1963 m wzięło udział czterdziestu uczniów naszej szkoły. Oprócz sportowego uczczenia pamięci Żołnierzy Niezłomnych uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji Pana Sławomira Ambroziaka „Tajemnice Zimnej Wody i Złotych Gór”. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale.

Joanna Marcjanik


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Piotr2014

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #2881918 | 88.199.*.* 7 mar 2020 23:06

  brawo , tak trzymać młodzi

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. weteran #2879213 | 178.235.*.* 3 mar 2020 15:47

  A czy Ci młodzi mają wiedzę na temat żołnierzy wyklętych. Kim był Kuraś.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages