Piątek, 10 kwietnia 2020. Imieniny Borysławy, Makarego, Michała

Skontrolowali nas dopiero po 3 dniach

2020-03-26 15:00:00 (ost. akt: 2020-03-26 13:53:06)

Autor zdjęcia: źródło: KWP Olsztyn

Małżeństwo mieszkające na terenie naszego powiatu 19 marca wróciło do domu. Zgodnie z zarządzeniem obowiązuje ich 14-dniowa kwarantanna. — Zachowujemy ją, ale sprawdzono nas dopiero po kilku dniach od przyjazdu— mówią.

Małżeństwo, mieszkające w naszym powiecie, granicę przekroczyło 19 marca. Wracało z terenów zagrożonych. — Jechaliśmy prywatnym samochodem. Granicę przekroczyliśmy w Kołbaskowie — mówią. Na granicy stali prawie 8 godzin, cierpliwie czekali w kolejce. Zostali zatrzymani, sprawdzono im temperaturę. — Nie mieliśmy gorączki, wypełniliśmy kartę lokalizacyjną, podaliśmy swoje dane, miejsce zamieszkania i numer telefonu — mówi kobieta.

Służby graniczne poinformowały ich o tym, że muszą poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Powiedziano im, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara 5000 zł, wtedy jeszcze tyle było (obecnie wynosi ona 30.000 zł). Zapewniono również, że po dojeździe do domu odezwie się do nas sanepid i policjanci będą sprawdzać, czy przestrzegamy kwarantanny.

— Jesteśmy już w domu kilka dni, a nikt się do nas nie odezwał, nie zadzwonił, nie zapytał jak się czujemy, czy jesteśmy na tej kwarantannie. Skontrolowano nas dopiero 23 marca— mówi mieszkanka naszego powiatu.
I dodaje: — Gdyby nie nasza samodyscyplina, to moglibyśmy wyjść do sklepu, czy gdziekolwiek indziej i nikt by o tym nie wiedział. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest przestrzeganie kwarantanny, dlatego siedzimy w domu, nigdzie nie wychodzimy.

Na szczęście, mogą liczyć na pomoc siostry i jej męża, którzy robią im podstawowe zakupy. — Siostra zostawia zakupy pod drzwiami — mówi kobieta. Również sąsiedzi pukają do drzwi i pytają czy czegoś potrzebujemy. — Nawet pani ze sklepu skontaktowała się z nami i pytała czy potrzebujemy jakieś zakupy. Zaproponowała, że mogą je dostarczyć do domu. Jestem bardzo mile zaskoczona takimi gestami solidarności — mówi mieszkanka naszego powiatu. — Dobrze, że mam na kogo liczyć. I bardzo wszystkim za to dziękuję — dodaje nasza rozmówczyni.

Jak, dowiedzieliśmy się od pracowników nidzickiego sanepidu, osoby, które wróciły z zagranicy po 15 marca, powinny kontaktować się z sanepidem, gdyby poczuły się źle. Natomiast nidzicka policja dane o osobach przekraczających granicę po 15 marca otrzymuje z komendy wojewódzkiej policji w Olsztynie. — W poniedziałek, 23 marca, zostały te dane zaktualizowane i od tego dnia osoby te będą kontrolowane. I rzeczywiście, małżeństwo 23 zostało skontrolowane. — Zadzwonił do nas policjant, zapytał czy jesteśmy w domu i poprosił, żebyśmy wyjrzeli przez okno. Zrobiliśmy to — mówi kobieta.

Z KOMUNIKATU ZE STRONY gov.pl
Dotyczy osób wracających po 15 marca

Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.

ZASADY KWARANTANNY DOMOWEJ

Obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową odbywa się pod adresem podanym w karcie lokalizacyjnej wypełnianej przy powrocie z zagranicy – przypomina GIS osobom, które po 15 marca przekroczyły granicę. Jeśli powracający z zagranicy nie ma możliwości odbywania kwarantanny w domu, będzie ją odbywać w ośrodku wyznaczonym przez służby.
GIS zaleca, by podczas kwarantanny domowej nie opuszczać domu, nie wychodzić do sklepu i nie spotykać się z innymi osobami ani nie zapraszać nikogo do domu. W przypadku mieszkania z rodziną, należy w miarę możliwości ograniczyć z nią kontakt i zachować bezpieczny odstęp minimum 2 metry. Powinno się też używać oddzielnych naczyń niż pozostali domownicy.
Należy wietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie, często myć ręce i dezynfekować powierzchnie dotykowe, jak blaty, klamki, ekrany telefonów. Temperaturę ciała powinno się mierzyć minimum dwa razy dziennie.
Jeśli wystąpi gorączka, kaszel lub duszności należy bezzwłocznie skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego. W razie pytań lub potrzeby wystawienia e-recepty lub e-zwolnienia można skorzystać z telefonicznej konsultacji z lekarzem. Lista placówek udzielających teleporad jest dostępna na stronie NFZ.
Do osoby poddanej kwarantannie dzwonią pracownicy Inspekcji Sanitarnej. Mogą też ją odwiedzić policjanci, by sprawdzić przestrzeganie izolacji.

POLICJA WARMIŃSKO MAZURSKA
Policjanci sprawdzają regularnie i zbierają informacje o tym, czy osoba objęta decyzją o kwarantannie stosuje się do postanowień tej decyzji. Jeśli okaże się, że nie, to informacja taka zostanie przekazana do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 30.000 zł. Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł
jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwo przewiduje karę roku pozbawienia wolności
Policjanci stale kontrolują czy przedsiębiorcy – właściciele firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13.03.2020 r. w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego. Jeśli okaże się, że nie – poniosą oni, w zależności od okoliczności naruszenia, odpowiedzialność przewidzianą w art. 165 kk lub 54 kw. Kara przewidziana w kodeksie karnym za takie przestępstwo może wynosić nawet 8 lat pozbawienia wolności. Grzywna za wykroczenie z art. 54 KW to maksymalnie 500 zł.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW dzisiejszym wydaniu m.in.
Jan Szynaka, prezes firmy Szynaka Meble
Musimy przetrwać ten czas
Koronawirus coraz bardziej paraliżuje gospodarkę. Fabryka Michelin, która zatrudnia prawie 5 tys. osób, zawiesza produkcję na dwa tygodnie. Wcześniej zrobiła to Grupa Szynaka, zatrudniająca w swoich zakładach 3,5 tys. pracowników.


Szkoły chciały, system padł
Coś, co jeszcze niedawno wydawało się abstrakcją, przestało nią być w niewesołej rzeczywistości — szkoły przeszły na model cyfrowy. Szkoda tylko, że bez przygotowania. Już rano padły serwery, a część problemów pozostaje bez odpowiedzi.

Andrzej Wiktorowicz
Ultrasonografem w koronawirusa
Dzisiaj medycyna dyktuje warunki. Dlatego w Olsztynie powstają ultrasonografy do diagnostyki płuc, które ułatwiają szybkie monitorowanie pacjentów. Takie urządzanie bardzo ułatwiają prace medykom walczącym z koronawirusem.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tak te #2894590 | 89.228.*.* 27 mar 2020 08:19

  milicjaniery zarobione

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkanka #2894460 | 37.248.*.* 26 mar 2020 22:13

  Tu nie chodzi o podejście tych ludzi, którzy wrócili... Zresztą jest bardzo dobre i nie ma wątpliwości, że zachowali się bardzo odpowiedzialnie. Zobaczcie jak podchodzą do tego nasze służby... Nijak... W

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. jasne #2894378 | 88.156.*.* 26 mar 2020 20:07

   najmniejszych dzieci trzeba pilnować, starsze już rozumieją, a na pozostałych jak nie słuchają to pałą jak w Indiach!!!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Oko #2894336 | 89.228.*.* 26 mar 2020 19:19

   Samodyscyplina, a nie ujadanie!!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. służby #2894245 | 83.3.*.* 26 mar 2020 17:38

   dobrze kontrolowali skoro nie zauważyliście że kontrola była na tym to polega

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages