Wtorek, 29 września 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Czy mogę wyjść na działkę?

2020-04-18 11:00:00 (ost. akt: 2020-04-18 10:02:48)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

SYGNAŁ CZYTELNIKA || Do naszej reakcji napływały pytania mieszkańców, dotyczące przebywania na działkach, będących ich własnością. — Jest ładna pogoda, w domu trudno wytrzymać. Pojechałem na działkę, ale nie jestem pewien czy mogę— mówił mężczyzna.

Nadeszła wiosna, robi się coraz cieplej. Ze względu bezpieczeństwa najlepiej byłoby, żebyśmy zostali w domach i nie narażali życia i zdrowia swojego i innych, jednak przy takiej pogodzie przestrzeganie zasad staje się coraz trudniejsze.

Ministerstwo Zdrowia apeluje, by aktywność na zewnątrz była ograniczona do minimum. Jednakże możliwość wyjścia na zewnątrz mamy traktować jako niezbędny środek higieny.

Dlatego, gdy naprawdę tego potrzebujemy, możemy wyjść przewietrzyć się - oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa.

Jak wiemy lasy i parki zamknięte są dla mieszkańców, jednak czy zakaz dotyczy także naszych prywatnych działek? Takie pytanie zadaje sobie nie tylko autor telefonu do redakcji.

Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców postanowił na początku kwietnia rozwiać wątpliwości działkowców i
wydał specjalny komunikat w sprawie obowiązujących przepisów w zakresie dostępu do działki.
Oto co w nim czytamy:
"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sprzecznymi informacjami na temat prawa działkowca do przebywania na działce w ROD, informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD.


W szczególności wskazać należy na fakt, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń. (...)

Krajowy Zarząd PZD pragnie podkreślić, że mając świadomość powagi sytuacji wywołanej epidemią, w ramach posiadanych uprawnień, PZD podjął decyzję o zamknięciu terenów ROD dla osób trzecich. W funkcjonowaniu ROD wprowadzono również szereg obostrzeń dotykających działkowców, m.in. wyłączono z użytkowania przestrzenie wspólne w ogrodach, jak place zabaw, świetlice itp.

Do działkowców kierowane są komunikaty o ograniczenie do minimum aktywności na terenie ROD, zachowanie szczególnej ostrożności, powstrzymanie się od bezpośrednich kontaktów z osobami spoza najbliższej rodziny.

Jednocześnie, mając na uwadze sygnały o próbach nakładania na działowców mandatów w związku z pobytem na działce, jak również z powodu przemieszczania się w celu dotarcia na działkę w ROD, KZ PZD wskazuje, że powyższe działania budzą poważne wątpliwości w kontekście obowiązujących przepisów. Stoją też w sprzeczności z publicznymi wypowiedziami przedstawicieli władz, w tym Ministerstwa Zdrowia.

Niewątpliwie w określonych stanach faktycznych wyjazd na działkę w ROD może być zaliczany do kategorii przemieszczania się w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Wskazując na powyższe, KZ PZD apeluje do działkowców, aby pomimo przysługujących im praw, maksymalnie ograniczyli wizyty na działkach. (...)

Ograniczmy wizyty w ROD i dopilnujmy, aby zarówno w ogrodzie, jak i w drodze do niego, zachować maksimum ostrożności. Co więcej, widząc przypadki naruszenia prawa, nie wahajmy się zawiadomić o nich organów porządkowych. (...)"
Pobyt na działce - zdaniem Krajowego Zarządu PZD - jest możliwy, ale z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Tej wiosny grille i biesiadowanie ze znajomymi musimy sobie odpuścić.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. u Nas #2909020 | 46.169.*.* 19 kwi 2020 22:53

  przynajmniej polcja normalna - za przechodzenie przez parki nie karała

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. nni #2908937 | 37.47.*.* 19 kwi 2020 18:12

  Od miesiąca dotleniam się codziennie na ogródkach działkowych. Jest to zgodne z prawem. Działka jest moją własnością . Opłata roczna tylko 200 zł. Jest jeszcze kilka wolnych działek, które można od jutra uprawiać lub spędzać czas rekreacyjnie. W parku nad jeziorkiem jest 20 kamer i zero prywatności.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gazeta niemiecka #2908895 | 89.228.*.* 19 kwi 2020 16:09

  podpuszcza rzad RP zabronil , a oni lepiej wiedza

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Marek #2908679 | 178.235.*.* 19 kwi 2020 09:22

  Czyli można, ale nie, więc idź, ale lepiej zostać w domu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages