Piątek, 15 stycznia 2021. Imieniny Arnolda, Dory, Pawła

Wszystkie sprawy załatwisz online

2020-04-24 10:30:00 (ost. akt: 2020-04-24 08:29:28)

Autor zdjęcia: Pixabay

Obecnie, podczas pandemii, wszystkie sprawy urzędowe możemy załatwić przez internet. Wszystkie urzędy gminne, urząd miejski, starostwo nie przyjmują interesantów, chyba że nie da się załatwić sprawy online.

Zadzwoniła do nas mieszkanka naszego powiatu, która straciła pracę zagranicą. W czasie pobytu w domu na urlopie, dostała wypowiedzenie z pracy.

— Zostałam bez środków do życia. Nie mam czym zapłacić rachunków i zaraz nie będę miała za co żyć — mówiła kobieta.
Chciała zarejestrować się w nidzickim urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Okazało się, że może to zrobić tylko przez Internet i to tylko wtedy, gdy będzie miała założony Profil Zaufany.

— Postanowiłam to zrobić. Dobrze, że w banku, w którym mam konto taki profil mogłam założyć. Weszłam na stronę PUP i zgodnie z instrukcją postępowałam, ale w pewnym momencie nic nie chciało przechodzić dalej. Zadzwoniłam do urzędu, ale tam pani, z którą rozmawiałam, nie pomogła mi w niczym. Kazała postępować zgodnie z instrukcją — opowiada kobieta.

Zaczęła wszystko od początku i po wielu próbach w końcu udało się jej zarejestrować.

— Co mają zrobić osoby, które nie posiadają internetu, komputera, czy laptopa, czy też nie są biegłe w obsługiwaniu tych urządzeń — pytała kobieta.

W takich właśnie przypadkach można przyjść z dokumentami do starostwa, zadzwonić dzwonkiem na drzwiach zewnętrznych i poczekać. Na pewno wyjdzie osoba i te dokumenty odbierze.

JAK ZAŁOŻYĆ PROFIL ZAUFANY?

Profil Zaufany to potwierdzony zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują osobę w usługach elektronicznych udostępnianych przez urzędy. Te dane to imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Profil Zaufany jest tak zabezpieczony, aby nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć.

Za pomocą Profilu Zaufanego można skutecznie potwierdzić swoją tożsamość w systemach teleinformatycznych administracji publicznej. Oprócz tego podpisem potwierdzonym Profilem Zaufanym można opatrzyć wnioski wraz z załącznikami wnoszone w postaci elektronicznej np. poprzez Praca.gov.pl do urzędów pracy oraz urzędów wojewódzkich. Profil Zaufany zakładany jest nieodpłatnie. Profil Zaufany jest ważny przez 3 lata. Przed upływem jego terminu ważności można samodzielnie przedłużyć jego ważność na kolejne 3 lata.

Profil Zaufany możemy założyć samodzielnie, bez wychodzenia z domu, za pomocą np. internetowego konta bankowego, konta w systemie Envelo Poczty Polskiej, dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Profil Zaufany możemy również założyć przez Internet i potwierdzić go w trakcie wizyty w Punkcie Potwierdzającym, których wykaz znajduje się na stronie https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList.

Aby samodzielnie założyć Profil Zaufany za pomocą internetowego konta bankowego wchodzimy na stronę https://pz.gov.pl/pz/ i wybieramy funkcję Zarejestruj się.

Dalsze kroki uzależnione są od funkcjonalności danego internetowego konta bankowego.

Przykładowo wybierając mBANK, po poprawnym logowaniu, należy: przejść do zakładki E-urząd, wybrać Zarejestruj Profil Zaufany, sprawdzić poprawność danych, zanotować identyfikator Profilu Zaufanego, zaakceptować i zatwierdzić rejestrację.
Poprawność rejestracji Profilu Zaufanego sprawdzamy wchodząc ponownie na stronę https://pz.gov.pl/pz/ i wybierając Zaloguj się.
roz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nnn #2911399 | 88.199.*.* 25 kwi 2020 11:21

  Firmy prywatne pozwalniali ludzi lub obniżyli pensję. W budżetówkach chodzą do pracy co drugi dzień (bo niby praca zdalna) i nie martwią się, że ktoś im pensję obniży lub zwolni z pracy. Gdzie tu sprawiedliwość.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Biedna ? #2910883 | 46.170.*.* 24 kwi 2020 14:50

  Nie ma za co żyć po powrocie z zagranicy a przecież tam tak wspaniale a w naszym kraju tak źle . Tam dobrze płacą, dobrze rządzą i co powrót do tego złego ? Tam były płacone podatki a po zasiłek do Polski ? No i w ręku iPhone. Sprzedaj telefon i na trzy miechy masz chleb i masło !!! A nie następnego dnia po powrocie z cudownej zagranicy do Starosty po pieniądze !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. xyz #2910789 | 88.199.*.* 24 kwi 2020 11:36

  Logo tel lepiej ukryć

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages