Piątek, 30 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Gminy pomogą przedsiębiorcom?

2020-05-02 16:00:00 (ost. akt: 2020-05-05 12:22:13)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

GOSPODARKA|| W naszym powiecie, jak mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, nie ma na razie zgłoszeń zwolnień grupowych, czy też zawieszania działalności przez duże przedsiębiorstwa. Najbardziej ucierpieli mali przedsiębiorcy, świadczący usługi.

Duże zakłady pracy, jak mówi Aleksandra Nowogórska, radzą sobie w różny sposób. Pracownicy wykorzystują urlopy, kobiety korzystają z zasiłku opiekuńczego na dziecko, które nie ukończyło 8 lat. Część przedsiębiorców ograniczyła działalność, a część zmieniła profil działalności.

Samorządy gminne naszego powiatu w różny sposób starają się im pomóc.

Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala podjął decyzję o obniżeniu o 80 procent na czas od 14 marca do 31 maja czynszu za wynajem lub dzierżawę nieruchomości lub lokali użytkowych stanowiących własność gminy Nidzica.

— W trosce o dobro naszych przedsiębiorców zarządzeniem z 10 kwietnia 2020 r. wprowadziłem zasady obniżenia czynszu z tytułu najmu lub dzierżawy nieruchomości lub lokali użytkowych stanowiących własność Gminy Nidzica w związku ze wstrzymaniem lub ograniczeniem prowadzenia przez najemców lub dzierżawców działalności gospodarczej z uwagi na ogłoszenie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii — poinformował burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala.


Z takiej pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy po udokumentowaniu wstrzymania lub znaczącego ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej w wynajmowanej bądź wydzierżawionej nieruchomości lub w lokalu użytkowym, należącym do gminy Nidzica.

Wsparcie obowiązuje od 14 marca. Przedsiębiorcy zainteresowani udzieleniem obniżki czynszu muszą złożyć odpowiednie dokumenty potwierdzające wstrzymanie lub ograniczenie działalności gospodarczej.

Można je składać w formie elektronicznej poprzez skrzynkę podawczą EPUAP lub w formie elektronicznej na adres: um@nidzica.pl (wówczas oryginały dokumentów należy przesłać pocztą), lub w formie pisemnej za pomocą przesyłki pocztowej.
— Obniżenie czynszu najmu lub dzierżawy nieruchomości lub lokalu użytkowego następuje w wysokości 80% umownej stawki czynszu — mówi burmistrz Jacek Kosmala. I dodaje, że warunkiem skorzystania z prawa do obniżenia czynszu będzie udokumentowanie wstrzymania lub znaczącego ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej w wynajmowanym lub dzierżawionym od miasta lokalu.

Obniżenie czynszu nie obejmuje ustalonych w umowie najmu lub dzierżawy opłat związanych z eksploatacją nieruchomości lub lokalu użytkowego.


W gminie Janowo z uwagi na bardzo trudną i niewątpliwie wyjątkową sytuację jaką jest wprowadzenie w Polsce stanu pandemii, związanej z wystąpieniem ostrej zakaźnej choroby układu oddechowego jaką jest COVID-19, włodarze gmin, stanęli przed koniecznością podejmowania wielu trudnych i odpowiedzialnych decyzji, w tym również decyzji mających wymiar finansowy.

— Na dzień dzisiejszy, po konsultacji z Aliną Jabłonowską przewodniczącą rady gminy Janowo, podjęliśmy decyzję, iż w najbliższym czasie nie będziemy podejmować uchwał w sprawie zmniejszenia podatków dla mieszkańców naszej gminy i czekamy na decyzję rządu w sprawie uruchomienia rekompensat dla samorządów z tytułu utraconych dochodów. Otwarci jednak będziemy na wszelkie sygnały płynące od przedsiębiorców czy mieszkańców gminy, związane z wystąpieniem okoliczności osłabiających ich zdolność płatniczą podatków i zobowiązań względem gminy. Każdą zgłoszoną sytuację będziemy wnikliwie rozpatrywać i do każdej zgłoszonej sytuacji będziemy podchodzić indywidualnie uwzględniając przy tym ważny interes podatnika — zapewnia wójt gminy Grzegorz Napiwodzki.

I dodaje, że gmina Janowo nie wynajmuje i nie dzierżawi nieruchomości przedsiębiorcom, którzy w związku z pandemią zagrożeni byliby spadkiem obrotów lub produkcji, a co za tym idzie zawieszeniem działalności lub likwidacją zakładu.


Wójt gminy Kozłowo uważa, że w obecnej chwili brak jest podstaw prawnych do podejmowania uregulowań dotyczących generalnego zwolnienia, lub udzielenia innego rodzaju ulg w należnościach publicznych przypadających jednostkom samorządowym.

— Nie stoi to jednak na przeszkodzie w składaniu przez podatników indywidualnych wniosków o udzielenie ulgi, które mogą być składane w każdym czasie — mówi wójt Marek Wolszczak.

Żeby jednak pomóc przedsiębiorcom wójt wydał zarządzenie, na mocy którego przedsiębiorcy wynajmujący lub dzierżawiący lokale, będące własnością gminy, mogą złożyć wniosek o obniżenie czynszu o 80% za kwiecień i maj. Złożyć go mogą najemcy - przedsiębiorcy, których przychody obniżyły się co najmniej o 50% w stosunku do stycznia i lutego 2020 roku.


— Obniżka czynszu będzie ustalana każdorazowo dla danego lokalu użytkowego po przeprowadzeniu weryfikacji złożonych dokumentów. Obniżka czynszu nie obejmuje opłat związanych z eksploatacją wynajętego i dzierżawionego lokalu — wyjaśnia wójt Marek Wolszczak.

— Na chwilę obecną nie wprowadzamy żadnych ulg w podatkach ani innych opłatach lokalnych w związku z koronawirusem — mówi wójt gminy Janowiec Kościelny Piotr Rakoczy.

Powiat Nidzicki przewiduje zwolnienie lub obniżenie opłat z tytułu wynajmu lokali. Aktualnie wynajęte są 2 lokale. Miesięczny dochód powiatu z tego tytułu wynosi 395,27 zł.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ty hejter #2915091 | 88.199.*.* 3 maj 2020 06:26

  Potrzebne tobie dane by opluwać ludzi. Sam podaj swoje dane i zobaczysz jak to miło jest. Siebie oceń

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. to gmina #2915029 | 95.40.*.* 2 maj 2020 20:59

  ma jeszcze jakies lokale uzytkowe, myslałam ze juz wszystko wyprzedali

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Panie Burmistrzu #2915026 | 145.239.*.* 2 maj 2020 20:41

  Proszę udostępnić publicznie, którym przedsiebiorcom i ile zostało umorzone aby rozwiać te wszystkie watpliwości, które wokół sprawy narosły. Skoro rączki i intencje czyste, to prosze nie robić z tego tajemnicy !

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages