Nie czekajmy aż krzyk ofiary umilknie. Reagujmy!

2020-06-01 07:00:00(ost. akt: 2020-05-31 17:48:18)

Autor zdjęcia: Pixabay

Doświadczenie zawodowe służb mówi, że za ścianami wielu mieszkań, za murami wielu domów odgrywają się sceny, które nie powinny mieć miejsca.
Statystyki dotyczące Procedury Niebieskich Kart w gminie Nidzica nie uległy zmianom w związku z ogłoszoną w kraju pandemią. Aktualnie prowadzonych jest 27 Niebieskich Kart. Od początku roku zamknięto ich 20.

— Członkowie grup roboczych pracują zgodnie z Instrukcją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczącą sposobu organizacji Zespołów Interdyscyplinarnych i Grup Roboczych oraz realizacji procedury „Niebieskie Karty”, a także dla pracowników socjalnych do pracy z rodzinami, które przejawiają problemy opiekuńczo-wychowawcze w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2 — mówi dyrektor MOPS Danuta Kamińska. Pracownicy MOPS, policji, szkół, sądu czy służby zdrowia są ze sobą w stałym kontakcie, ściśle współpracują ze sobą między innymi w zakresie monitorowania sytuacji osób i rodzin dotkniętych przemocą czy zagrożonych przemocą.

— Doświadczenie zawodowe służb mówi nam jednak, że bez względu na to czy ogłoszona jest w kraju pandemia czy też nie, za ścianami wielu mieszkań, za murami wielu domów odgrywają się sceny, które nie powinny mieć miejsca — dodaje Danuta Kamińska. Członkowie rodzin dotkniętych przemocą nie zawsze mają siłę, odwagę czy motywację, żeby zgłosić problem do odpowiednich służb, zwrócić się o pomoc dla siebie, dla rodziny. Pracownicy służb też nie zawsze i nie o wszystkim wiedzą. — Dlatego tak bardzo ważna jest wrażliwość społeczna i odpowiedzialność sąsiedzka. Reagujmy, gdy wiemy, że komuś dzieje się krzywda, nawet gdy nie jesteśmy pewni, a mamy tylko podejrzenia, zgłośmy to. Dzwoniąc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nidzicy można pozostać anonimowym. W przypadku zagrożenia zdrowia czy życia należy dzwonić pod numery alarmowe. Nie czekajmy aż krzyk ofiary umilknie. Reagujmy — namawia dyrektor MOPS.

Jeśli w twoim otoczeniu znajduje się rodzina lub osoba, której sytuacja życiowa zaniepokoiła Cię i uważasz, że członkowie tej rodziny potrzebują naszej pomocy, zgłoś się do Zespołu Interdyscyplinarnego. ZADZWOŃ pod nr tel. 89 625 29 14
Jeżeli z różnych względów potrzebujecie Państwo wsparcia proponujemy Państwu nieodpłatne Konsultacje telefoniczne lub online z psychologiem zatrudnianym przez MOPS w Nidzicy - po uprzedniej rejestracji telefonicznej w sekretariacie Ośrodka pod nr telefonu (89) 625 29 14- w godz. od 7.00 do 14.30

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5