środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Czy mieszkańcy Nidzicy przestrzegają nakazu noszenia maseczek? [SONDA]

2020-06-24 12:28:11 (ost. akt: 2020-06-24 12:32:20)
Rozwojowi grzybów sprzyja ciepło, wilgoć, brak światła. Dokładnie takie warunki, jakie panują pod maseczką ochronną.

Rozwojowi grzybów sprzyja ciepło, wilgoć, brak światła. Dokładnie takie warunki, jakie panują pod maseczką ochronną.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Docierają do nas sygnały, że coraz więcej osób nie nosi maseczek w miejscach, w których powinny to robić, czyli np. sklepach. - Niektórzy już chyba sami sobie odwołali pandemię - powiedział nam nawet jeden z czytelników. Tymczasem rzecznik Ministerstwa Zdrowia przypomniał, że jeżeli ktoś przyjdzie do sklepu bez maseczki zakrywającej usta i nos, rozporządzenie daje pracownikom możliwość nieobsłużenia takiego klienta.

Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że w każdej przestrzeni zamkniętej nadal mamy obowiązek noszenia maseczek. Jak dodał, pracownicy sklepu, chociażby z troski o pozostałych klientów, powinni reagować na brak maseczki u klienta. Podobne zalecenia rzecznik Ministerstwa Zdrowia skierował m.in. do do zarządców transportu miejskiego. Andrusiewicz przypomniał, że w sytuacji, w której ktoś nie chce się stosować do zasad, można wezwać policję.

Wystarczy jedna wizyta w sklepie lub w innym miejscu publicznym, by zorientować się, że przepisy nie są powszechnie stosowane. Część osób ma wytłumaczenie: cierpią np. na astmę albo inne schorzenia, przez które źle się czują, kiedy mają zasłonięte usta. Sęk w tym, że aby maseczki nie nosić, nie trzeba mieć żadnego zaświadczenia od lekarza, więc część z osób traktuje to jako wymówkę np. wtedy, gdy maseczki zwyczajnie zapomni. Albo, z powodu niefrasobliwości, po prostu nie chce nosić.

Czy twoim zdaniem mieszkańcy Nidzicy zakładają maseczki, tam gdzie wymaga tego prawo?
pokaż wyniki »


Przypomninamy: . Od 30 maja obowiązują nowe zasady
Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.

Uwaga! Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

autobusy i tramwaje,
sklepy,
kina i teatry,
salony masażu i tatuażu,
kościoły,
urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).
Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Obywatel #2938782 | 188.147.*.* 24 cze 2020 21:44

  Obowiązek nie nakaz. Jeśli ktoś wierzy ze maseczka albo cokolwiek czym zasłoni usta i nos go uchroni przed wirusem to wystarczy że będzie nosił maseczkę to drugi już nie musi bo jak ja będę zarażał i będę bez maseczki a ty będziesz w maseczce to cię przecież maseczka ochroni przed wirusem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ble ble #2938581 | 37.47.*.* 24 cze 2020 14:31

   Moim zdaniem źle skonstruowane odpowiedzi do pytania. Nie jednoznaczne. Odpowiem tu: Coraz więcej ludzi nie nosi masek w zamkniętych pomieszczeniach. Maski są potrzebne m.in po to ponieważ ludzie nie umieją zasłaniać ust podczas kichania czy kaszlu. Policja powinna sie tym zajac. Sorry ludziska ale taka prawda! Ludzie nie przestrzegają zasad higieny, nie zachowują dystansu, oczywiście są tacy którzy zachowują się odpowiedzialnie. Ale dużo osób ma restrykcje w nosie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages