Piątek, 15 stycznia 2021. Imieniny Arnolda, Dory, Pawła

Taką wizytówkę miasta oglądają turyści

2020-08-23 16:00:00 (ost. akt: 2020-08-23 15:46:59)

ŚRODOWISKO || Nie takie widoki chcielibyśmy oglądać. A przecież to wizytówka miasta, na którą patrzą nie tylko mieszkańcy, ale też odwiedzający Nidzicę turyści. Sterty śmieci, piętrzące się pod wiatami to, niestety w ostatnim czasie częsty obraz.

Kiedy kilka lat temu przy zabudowach wielorodzinnych będących pod opieką zarówno spółdzielni, jak i wspólnot, powstały wiaty śmietnikowe, cieszyliśmy się wszyscy. Ich pojawienie się miało oznaczać koniec z fruwającymi papierami, foliówkami czy grzebiącym w kontenerach ptactwem. Poprawiły także estetykę na osiedlach.

Niestety, radość nie trwała długo. Pomimo obowiązującego harmonogramu odbioru nieczystości, pod wiatami zaczęły pojawiać się odpady wielkogabarytowe. Góry śmieci pną się dniami, tygodniami, a nawet miesiącami. Wielu mieszkańcom taki stan rzeczy po prostu przeszkadza.

Z naszą redakcją, tylko w ostatnim czasie, kontaktowali się mieszkańcy ul. Warszawskiej i Słowackiego. — Pod wiatą śmietnikową na ul. Słowackiego sterta odpadów leży od 5 tygodni. Przecież to jest centrum miasta. Jakie zdanie będą mieć o nas spacerujący po Nidzicy turyści? To nasza wizytówka. Wałęsają się tam koty, psy, wrony i roznoszą śmieci. Wszystko jest porozwalane, śmierdzi. Ostatnio legowisko zrobił sobie nawet jeden bezdomny. Jakaś masakra — mówił mieszkaniec ul. Słowackiego.

Problem dotyczy jednak praktycznie wszystkich osiedli, zarówno tych zarządzanych przez spółdzielnię, jak i wspólnoty. Jednak o estetykę miasta powinniśmy dbać wszyscy. Odpady wielkogabarytowe przy wiacie na ul. Słowackiego zniknęły. Nie wiemy jednak na jak długo.

— Spółdzielnia Mieszkaniowa „Odbudowa” w Nidzicy informuje, że gabaryty sprzed osłony śmietnikowej zostały uprzątnięte przez konserwatorów spółdzielni. Wiata śmietnikowa w połowie należy do spółdzielni, a w połowie do wspólnoty. Dziwnym trafem, sterta odpadów leży zawsze po stronie spółdzielni. Wkrótce zamontujemy kamery na wszystkich należących do nas budynkach. Mamy nadzieję, że pozwoli to na zaprzestanie tego procederu — mówi Joanna Szczepkowska- prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Odbudowa".

Podczas czwartkowej sesji radni będą uchwalać nowy regulamin czystości i porządku na terenie gminy Nidzica. Został on uzupełniony m.in. o zapis, że odpady wielkogabarytowe można wystawiać 48 godzin przed planowaną datą odbioru. Wynoszenie ich wcześniej, będzie traktowane jako zaśmiecanie. A taki stan rzeczy będzie karała straż miejska.

— Za zanieczyszczanie miejsca publicznego grozi kara grzywny do 500 zł — informuje Wojciech Czarnecki- komendant straży miejskiej w Nidzicy. Jacek Kosmala- burmistrz Nidzicy zapewnia, że straż miejska zostanie zobowiązana do restrykcyjnych kontroli okolic wiat śmietnikowych.

— Osoby, które nie stosują się do harmonogramu odbioru odpadów będą karane. Nie po to zostały postawione wiaty, żeby wokoło robić wysypisko śmieci. Jeżeli kogoś stać na zakup nowego mebla, to uważam że może zapłacić te 20 zł więcej za transport starych mebli do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Kolejowej — mówi Jacek Kosmala- burmistrz Nidzicy.

Prezes Przedsiębiorstwa Usługowego Gospodarki Komunalnej Andrzej Jabłonka deklaruje pomoc PUGK w transporcie odpadów wielkogabarytowych osobom niepełnosprawnym, chorym i znajdującym się w szczególnej sytuacji.

Zuzanna Leszczyńska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Markusz #2968012 | 10.10.*.* 4 wrz 2020 17:11

  To wizytówka nas samych, jeśli bezdomni nie mają noclegowni.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. czyli #2965552 | 95.40.*.* 28 sie 2020 14:41

  wymiana mebli itp. zgodnie z harmonogramem wywozu smieci

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Fuu #2963957 | 10.10.*.* 24 sie 2020 22:59

  A czy szanowna wladza zrobi coś ze smrodem który od kilku dni unosi się w powietrzu? Bardziej ten smród odstraszy turystów niż śmieci gdzieś schowane między blokami.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. dziecioł #2963906 | 88.199.*.* 24 sie 2020 20:27

  dziś już przy tym śmietniku nowe śmieci leżą i po co wy to piszecie :D patola pozostanie patola i tak bedą wyrzucać pod śmietnik

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. tede #2963675 | 10.10.*.* 24 sie 2020 09:28

  Wiecznie pełne kosze na śmieci przy głównych ulicach tez są niezłą wizytówką

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages