Piątek, 15 stycznia 2021. Imieniny Arnolda, Dory, Pawła

Ta inwestycja będzie perełką regionu

2020-09-07 10:00:00 (ost. akt: 2020-09-04 10:46:53)

Jezioro Omulew to największe jezioro na terenie gminy Nidzica. Niestety, do tej pory zanieczyszczone i nieskanalizowane. Po ponad 20 latach czas na zmianę. Dzięki inwestycji poprawią się warunki życia mieszkańców i przedsiębiorców, a także jakość wody.

Mieszkańcy terenów wiejskich mają powody do radości. Wkrótce rozpocznie się budowa ok. 6,9 km odcinka kanalizacji sanitarnej i ok. 3,6 km wodociągowej w miejscowościach Napiwoda, Orłowo, Likusy, Jabłonka. 26 sierpnia na plaży w Wiknie podpisano umowę na dofinansowanie zadania. Wniosek Gminy Nidzica uzyskał w urzędzie marszałkowskim 63,63% dofinansowania poniesionych kosztów kwalifikowalnych operacji, tj. 1 987 347 zł.

— Chwila jest historyczna. Na pierwszych spotkaniach, jak tylko zostałem burmistrzem, mówiliście państwo, że największym problemem jest brak kanalizacji i zanieczyszczenie jeziora. Poprzedni sołtys, pan Ziemski bardzo o to zabiegał, ale wówczas nie było okazji do otrzymania dofinansowania i realizacji inwestycji. Od ponad 20 lat nikt nie zrobił tej kanalizacji, a od 11 lat dokumentacja leżała w szufladzie.

Dzięki przychylności urzędu marszałkowskiego, dzięki marszałkowi, który zawsze dotrzymuje słowa, i jako były wójt zna problemy mieszkańców nareszcie się udało. To pierwsza i jedyna szansa, żebyśmy wybudowali szkielet kanalizacji, kilkanaście kilometrów, od miejscowości Napiwoda przez miejscowość Wikno do miejscowości Jabłonka. W następnych latach będziemy rozbudowywali tę sieć, ale bez szkieletu nie da się nic zrobić— mówił Jacek Kosmala- burmistrz Nidzicy.

Gustaw Marek Brzezin- marszałek województwa warmińsko- mazurskiego przyznał, że rzeczywiście jest to wyjątkowy czas.

— Potrzeb jest naprawdę bardzo dużo, zwłaszcza jeżeli chodzi o zabezpieczenie naszego województwa sieć wodno- kanalizacyjną. Dobrze, że taki program powstał, ale przyznaję, że w tym rozdaniu rywalizacja była naprawdę duża, bo potrzeby opiewały na blisko 100 mln zł. Cieszę się, że samorząd Nidzicy i spółka Miejskich Wodociągów i Kanalizacji napisały dobre wnioski, tj. na 5 mln zł, gdzie dofinansowanie to ponad 60%. Wymiar jest znaczący, zostanie wybudowane prawie 7 km sieci kanalizacyjnej, wodociągowej. Z pewnością ten szkielet jest bardzo potrzebny. Gratuluję panu burmistrzowi, bo nie jest łatwo zarządzać jednostką, gdzie jest i miasto i gmina. Dobry gospodarz patrzy też na tereny wiejskie, ta inwestycja będzie taką perełką regionu, gratuluję — mówił Gustaw Marek Brzezin.

	https://m.wm.pl/2020/09/orig/dscn8218-644633.jpg


Bogdan Kalinowski-prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji
Jezioro Omulew to największe jezioro w gminie Nidzica. Od lat występuje tam problem gospodarki wodno-ściekowej. Dokumentacja została przygotowana, jednak wciąż czekała na realizację. Problemem był brak środków. Wraz z programem pojawiła się szansa, Gmina Nidzica złożyła jeden wniosek, my jako spółka drugi i udało się otrzymać dofinansowanie. Inwestycja nie rozwiązuje jeszcze problemu, ale będzie takim słowem wstępnym. Będziemy dalej śledzić programy i liczymy na kolejne dofinansowania, bo z własnych środków nie jesteśmy w stanie przeprowadzić takiego przedsięwzięcia.

Halina Wójcik- sołtys Wikna
My, mieszkańcy jesteśmy bardzo zadowoleni z tej inwestycji. Uważamy, że jest bardzo potrzebna dla całej okolicy. Długo na nią czekaliśmy i cieszymy się, że zostanie zrealizowana.

Alicja Olszowa JabłonkaAlicja Olszowa- sołtys Jabłonki
Jest to ogromna inwestycja, na którą mieszkańcy czekali wiele lat. Można śmiało powiedzieć - spełnienie marzeń. Już w momencie podpisywania umowy towarzyszyły nam ogromne emocje. Mieszkańcy nareszcie wkroczą w XXI wiek, a lokalne firmy, dzięki minimalizacji kosztów będą sprawniej funkcjonowały. Cieszymy się niezmiernie, że pan burmistrz pamięta o terenach wiejskich. Wiem, że to dopiero początek, ale już dziękuję, że ta inwestycja zostanie zrealizowana.


Jolanta Ziemska - właścicielka wypożyczalni sprzętu turystycznego "Frajda"

Mąż, odkąd został sołtysem, przez 20 lat zabiegał o kanalizację. Temat był poruszany na każdym zebraniu wiejskim. Do tej pory kończyło się na projektach, dlatego cieszymy się, że nareszcie coś w tym temacie ruszyło. Dla nas, jako przedsiębiorców, wywóz szamba to też ogromny koszt. Mamy tylko nadzieję, że inwestycja zostanie zrealizowana szybko i nie zakończy się na jednej rurze. Mamy najpiękniejsze w Polsce tereny: lasy, jeziora, dlatego naprawdę warto o nie zadbać.

fot.1. Wójt Waldemar SzymańskiWaldemar Szymański- mieszkaniec Jabłonki, były wójt Janowa
Jestem szczęśliwy, że inwestycja będzie realizowana. Gratuluję samorządowi, że po tylu latach nareszcie jezioro Omulew zostanie odcięte od nieczystości. Mamy nadzieję, że kanalizacja zostanie jak najszybciej uruchomiona.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages