Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Post wywołał wiele emocji

2020-09-12 16:00:00 (ost. akt: 2020-09-13 09:03:49)
Post Zbigniewa Stonogi wywołał wiele emocji wśród internautów

Post Zbigniewa Stonogi wywołał wiele emocji wśród internautów

Oskarżenia Zbigniewa Stonogi skierowane w stronę nidzickich policjantów wywołały wiele emocji w internecie. Czy rzeczywiście doszło do bezpodstawnego zatrzymania niepełnosprawnych chłopców? Prokuratura wyjaśnia: to nie było zatrzymanie.

Zbigniew Stonoga- polski przedsiębiorca, sygnalista odpowiedzialny za publikację akt śledztwa w sprawie afery podsłuchowej w Polsce umieścił na swoim profilu na facebook'u post dotyczący działań nidzickich policjantów. Policjanci, według autora postu, zatrzymali na terenie szkół zawodowych w Nidzicy dwóch 15-letnich niepełnosprawnych chłopców, których oskarżyli o kradzież kosiarki. Sprawą zajmuje się nidzicka prokuratura.

Post zamieszczony przez Zbigniewa Stonogę wywołał wiele emocji wśród nidziczan. Posypały się bardzo negatywne komentarze pod adresem pracy nidzickich policjantów. Zbigniew Stonoga napisał m.in., że: "we wczesnych godzinach porannych na terenie szkół zawodowych w Nidzicy zatrzymano dwóch "bandytów", 15-letniego Patryka i Kubę. Obaj chłopcy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Dzieci zostały oskarżone o kradzież kosiarki, która stała porzucona na drodze do ogródków działkowych.

Matki chłopców niepokojąc się, gdzie są dzieci zadzwoniły do dyrekcji szkół. Uzyskały odpowiedź, że dzieci zabrała policja. Przez 9 godzin usiłowały dostać się do nieletnich synów, mając prawo do wzięcia udziału w czynnościach procesowych. Dopiero około godziny 15-tej zrozpaczone matki znalazły panią mecenas, która poszła na komendę i wyrwała dzieciaki z rąk bezkarnych stróży bezprawia". Według relacji Stonogi obaj chłopcy po odebraniu z komendy bardzo płakali. ,,Byli przekonywani że jak nie przyznają się do kradzieży kosiarki to nigdy nie wyjdą z więzienia. Dzieci nie pochodzą z rodzin patologicznych i nie były dotychczas karane za kradzież lub inne przestępstwa podobne, a ze względu na niepełnosprawność nie były w stanie świadomie włamać się nawet do otwartej altanki..."

Chcąc wyjaśnić tę sprawę, zwróciliśmy się do rzecznika prasowego nidzickiej policji z prośbą o wyjaśnienie. Alicja Pepłowska, rzecznik policji, skierowała nas do Prokuratury Rejonowej w Nidzicy. Anna Andruszkiewicz, pełniąca obowiązki prokuratora rejonowego potwierdziła, że nidzicka prokuratura zajmuje się tą sprawą.

Do prokuratury 20 sierpnia 2020 roku wpłynęły materiały o zastosowanie środka zapobiegawczego wobec podejrzanego, któremu zarzucono popełnienie 2 czynów, między innymi kradzieży z włamaniem. Kradzież dotyczyła kosiarki spalinowej.

— Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd na wniosek prokuratora zastosował ten środek zapobiegawczy na okres 3 miesięcy — wyjaśnia pełniąca obowiązki prokuratora rejonowego Anna Andruszkiewicz. I dodaje — Policja pod nadzorem prokuratury w Nidzicy prowadziła dalsze czynności procesowe, które pozwoliły ustalić, iż sprawcą kradzieży z włamaniem dotyczącej kosiarki spalinowej nie jest podejrzany, wobec którego zastosowano areszt tymczasowy. Wobec powyższego niezwłocznie uchylono środek zapobiegawczy i w międzyczasie przesłuchano dwóch nieletnich sprawców czynów karalnych. W tej chwili akta tego postępowania znajdują się w sądzie, bo wcześniej wpłynęło do tutejszego sądu zażalenie na tymczasowy areszt. Dlatego prokuratura się tą sprawą zajmowała.

— Dwóch nieletnich nie zostało zatrzymanych, natomiast z ich udziałem były przeprowadzane w komendzie policji w Nidzicy czynności procesowe w postaci przesłuchania ich jako nieletnich sprawców czynów karalnych. Kolejną czynnością po przesłuchaniu był eksperyment procesowy. Obie te czynności w stosunku do tych dwóch nieletnich były wykonywane w obecności psychologa szkolnego. Do prokuratury nie wpłynęło żadne zażalenie od matek, że którakolwiek czynność procesowa z udziałem nieletnich została przeprowadzona nieprawidłowo — mówi p.o. prokuratora rejonowego Anna Andruszkiewicz. Zapewnia, że przesłuchanie nieletnich zawsze odbywa się w obecności rodziców lub innych osób.

— Z tego co wiem, jedna z matek była proszona, żeby uczestniczyła w tych czynnościach, jednak nie wyraziła na to zgody. Rodzicom nieletnich zostały dostarczone wezwania dzień wcześniej i mieli oni świadomość tego, że z ich dziećmi będą przeprowadzane czynności procesowe. Jedna z matek dzień wcześniej oświadczyła, że dziecko się nie stawi z powodu szkoły, a druga takie samo oświadczenie złożyła tego samego dnia, w którym te czynności miały się odbyć. Czynności musiały być podjęte niezwłocznie, ponieważ te informacje, które posiadaliśmy wskazywały na to, że tymczasowo aresztowany jest niewinny — wyjaśnia p.o. prokuratora rejonowego Anna Andruszkiewicz. Czynności procesowe z nieletnimi były wykonywane od godz. 10 do godziny 16.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pytanie do Policji i Prokuratury #2972844 | 10.10.*.* 16 wrz 2020 10:05

  Jaką karę poniósł osobnik który napadł i katował kierownika hotelu na zamku ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. cccc5 #2972835 | 10.10.*.* 16 wrz 2020 09:52

  Dwóch 15 latków przesłuchiwać 6 godzin to tylko gratulować tym co przesłuchiwali, mieli chyba ze 100 pytań i nie wiem co jeszcze .Widać ,że brak wykwalifikowanej kadry w policji nie mówiąc już o zdrowym rozsądku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Spik #2971845 | 10.10.*.* 14 wrz 2020 02:09

  No tak za taką głupotę na 3 miesiące, zresztą jak i za każdą inna. A niech się policja ważniejszymi sprawami, godnymi zamknięcia. Bo Nidzica to największa patologia jaka znam i w jakiej się wychowałem. Pseudogangsterzy którzy myślą że rządzą całym miastem i matki dilerki. I niech mi ktoś powie, że nikt o tym nie wie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. nni #2971776 | 10.10.*.* 13 wrz 2020 20:45

  Uwaga na policji donosi Paweł Zabiełło w zamian za jakieś swoje wybryki w Nidzicy policja ma swojego psa donosiciela

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Dkn #2971701 | 10.10.*.* 13 wrz 2020 15:09

  Ciekawe czy tak samo szybko zatrzymali tych co bankomat wysadzili na Olsztyńskiej i posadzili na 3 miesiące haha. Oj ta nasza nidzicaaaa

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages