Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Nie chcemy nosić maseczek

2020-10-03 09:00:00 (ost. akt: 2020-10-02 09:54:37)

Autor zdjęcia: Freepik.com

To pytanie zadaje wielu z nas. W Polsce nakaz zakrywania ust i nosa w sklepach czy urzędach obowiązuje od kilku miesięcy. Rzekomo, mają nas chronić przed zakażeniem. Zdania nidziczan na ten temat są podzielone.

Na stronie nidzica.wm.pl oraz na naszym fanpag'e na facebook'u zapytaliśmy mieszkańców powiatu, co sądzą o noszeniu maseczek. Komentujący byli prawie jednomyślni: to nie ma sensu. — Maski są tak samo bezsensowne jak nakręcanie paniki. Nie ma obowiązku noszenia masek... prawo nie pozwala na wprowadzanie nakazów w drodze rozporządzenia ministra, a jedynie w drodze ustawy, a ograniczać swobody obywatelskie można tylko w stanie wyjątkowym, klęski żywiołowej lub wojennym - żadnego z nich nie ma, tyle w kwestii „obowiązku” — pisał Piotr. Podobnego zdania był inny komentujący: ,,Nie ma sensu. Totalna nadmuchana medialnie bzdura. Wszyscy słyszeli, a nikt nie widział. A maseczka, jak powiedział minister zdrowia, ma przypominać ludziom o stanie pandemii. Włączcie myślenie ludzie. Teraz maseczki, potem obowiązkowe szczepienia, mikrochipy pełna kontrola".

Powiat nidzicki w strefie żółtej

24 września ministerstwo zdrowia na konferencji prasowej podało, że powiat nidzicki znalazł się w strefie żółtej. Tego dnia przybyło najwięcej osób z pozytywnym wynikiem testu na Covid-19. Mieszkańcy musieli dostosować się do obostrzeń obowiązujących w tej strefie. Lista powiatów, w których wróciły obostrzenia, powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.

Sytuacja epidemiczna w naszym powiecie zaczęła się pogarszać od 18 września, kiedy to przybyło 12 osób zakażonych koronawirusem. Kolejne dni były coraz gorsze.

21 września zakażonych było już 17 mieszkańców. 22 września w powiecie nidzickim przybyło 11 osób zakażonych koronawirusem, a 474 przebywało na kwarantannie. Jedna osoba trafiła do szpitala. Dzień później pozytywny wynik miało 26 osób. 23 września zakażonych było 37 osób. Następnego dnia dowiedzieliśmy się, że nasz powiat został zaliczony do strefy żółtej. Rozpoczęło się testowanie. W kolejnych dniach pobierano wymazy do testów. Zaczęła maleć liczba osób przebywających na kwarantannie i zmniejszała się liczba wyników pozytywnych. 28 i 29 września 42 osoby miały wynik pozytywny. — Wszystkie ogniska koronawirusa w Nidzicy wzięły się stąd, że mieszkańcy z katarem, przeziębieniem, kaszlem chodzili do pracy. Dlatego bardzo ważne jest, aby każdy, kto ma gorączkę, kaszel, duszności, boli go gardło, został w domu. Nie należy również dzieci z takimi objawami puszczać do szkoły lub przedszkola. Osoba, która ma powyżej wymienione objawy, powinna skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby wystawi zwolnienie lekarskie oraz receptę. Bardzo ważne jest również utrzymywanie 1,5 metrowego dystansu oraz zasłanianie ust i nosa oraz mycie rąk w ciepłej wodzie z mydłem — mówi dyrektor nidzickiego sanepidu Beata Wróblewska - Więcek.

Nie każdy wierzy

Mieszkańcy naszego powiatu w różny sposób komentują sytuację epidemiczną. Natalia napisała: ,,pic na wodę, zwykłe jesienne infekcje, a fałszują testy, którymi robią badania". Jacek jej odpowiedział: ,,dokładnie, kiedyś myślałem, że ta faza zniewolenia ludzi, będzie miała jednak formę buntu .. Ale patrząc na tych biedaków posłusznych, nieużywających mózgów, to aż ciarki przechodzą". Beata uważa, że jest sezon jesienny i bardzo dużo osób choruje na zwykłą grypę, ale o tym się nie mówi. Aneta napisała: ,,mało tego, ludzie na teleporadzie boją się mówić, że mają gorączkę albo kaszel, bo zaraz koronawirus". Większość internautów negatywnie ocenia to, co dzieje się w związku z epidemią. Teresa natomiast uważa, że chorować nikt nie lubi, więc ostrożności nigdy nie za dużo. Czy to grypa, czy koronawirus - to choroby.
Takie podejście do epidemii przekłada się na rzeczywistość. Wielu mieszkańców Nidzicy nie przestrzega zasady zasłaniania ust i nosa, nie zachowuje także dystansu.

Nowe obostrzenia

W związku z wprowadzeniem żółtej strefy w powiecie nidzickim od 26 września zaczęły obowiązywać nowe ograniczenia tj.: wymóg, by w restauracjach na jedną osobę przypadały 4 metry kwadratowe; zmniejszenie do 25 proc. widowni wydarzeń sportowych i kulturalnych oraz kin, ograniczenie do 100 liczby gości weselnych i innych imprez, takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje, wprowadzenie wymogu, by w siłowniach na jedną osobę przypadało 7 metrów kwadratowych, zakaz prowadzenia działalności dla klubów i dyskotek, obowiązek zakrywania ust i nosa w kościele z wyłączeniem osób sprawujących kult.
Informacje dotyczą dnia 29 września 2020 roku (oddanie gazety do druku).
fot. pixabay
fot. Większość osób, które wypowiedziały się w naszej sondzie uważa, że noszenie maseczek nie ma sensu

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lewaki zawsze #2980148 | 10.10.*.* 3 paź 2020 12:55

  mowia glupoty, a nni wiekszosc to rodziny utrwalaczy wladzy ludowej, hrabiostwo z czworakow, chamy pospolite

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. BUDA #2977495 | 10.10.*.* 27 wrz 2020 21:54

  dziwne że dawn nie jest na emeryturze 75 lat i jeszcze praca,ludzie nie mają pracy.potrzebna ustawa masz emeryturę nie pracujesz zasiłki dla ludzi z niskimi emeryturami nie dla nierobów .Pogonić wszystkich emerytów policjantów ze strażników

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Marcin #2977312 | 10.10.*.* 27 wrz 2020 10:39

   Powinna !

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. werda #2976534 | 10.10.*.* 25 wrz 2020 00:02

   A wystarczyło, żeby Jacek, Marcin i Beata usiedli i pomyśleli. Jedyne co im mogło wyjść to to, że trzeba zamknąć Gałkoland, przedszkole i profilaktycznie jakiś urząd czy szkołę. Ale trzeba to było zrobić tydzień temu. A żeby to zrobić tydzień temu trzeba by mieć odrobiną wyobraźni i cojones. Minął by tydzień, dwa i sprawa by się wyczyściła. Teraz może to nie wystarczyć i pół miasta trafi na kwarantannę a ileś osób do szpitala. Po co brać się za rządzenie skoro strach, brak kompetencji i wyobraźni uniemożliwia podejmowanie decyzji? Marcin- telefon do przyjaciela nie działa? Czy kazał ci siedzieć cicho i mieć nadzieję, że samo się załatwi? Nie załatwiło się, niestety.

   Ocena komentarza: warty uwagi (22) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (7)

   1. #2976510 | 10.10.*.* 24 wrz 2020 22:36

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. To jest jakaś żenada , po pierwsze ludzie popatrzcie na swoją higienę osobistą a dopiero potem obwiniajcie Jacusia czy może Marcinka bo oni mojim zdaniem nie są niczego winni oni robią to co do ich obowiązków należy , a jak chcesz się tym popisać to zasiądz na ich.miejscach chodz chwilę i zobacz czy ich praca to taki spokojny i łatwy sposób na życie .wy nawet nie wiecie ile taki Jacuś musi nie spać w nocy żeby wam było dobrze !!!czy taki Marcinek ile oni muszą włożyć serca w to żebyście wy mieli coś!! Także nie ma co tu winy zwalać na Władze tylko musimy dbać o higienę #pozdrawiam !!!

    Pokaż wszystkie komentarze (24)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages