Piątek, 15 stycznia 2021. Imieniny Arnolda, Dory, Pawła

Sezon grypowy za pasem, a szczepionek brak

2020-10-11 11:00:00 (ost. akt: 2020-10-11 16:34:58)

Autor zdjęcia: źródło: DOZ Apteki

Sezon grypowy sie zaczął, mamy także coraz więcej zakażeń koronawirusem. Lekarze podkreślają jak ważne jest zaszczepienie się przeciw grypie. Główny Inspektor Sanitarny wydał w tej sprawie rekomendację. W Nidzicy jednak szczepionek brakuje.

W rekomendacji Główniego Inspektora Sanitarnego czytamy, że zgodnie z zapowiedziami medycznych środowisk naukowych, jesień 2020 może być tym czasem, kiedy, jako kraj, będziemy musieli się zmierzyć z II falą epidemii COVID-19. O tej porze roku odnotowywana jest również zwiększona liczba zakażeń i zachorowań na grypę.

Czasowe nałożenie się zakażeń i zachorowań na ww. jednostki chorobowe, będzie stanowiło istotne wyzwanie dla ochrony zdrowia. Przemawia za tym chociażby podobieństwo objawów chorobowych, a w związku z tym konieczność precyzyjnej diagnostyki, co jest warunkiem niezbędnym dla późniejszego doboru metod leczenia, a w konsekwencji powodzenia procesu terapeutycznego.

O ile w przypadku SARS-CoV-2, środowiska naukowe są nadal na etapie poszukiwań skutecznych metod profilaktyki, o tyle w przypadku grypy, istnieje dostępna, skuteczna szczepionka, która w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest prawdziwym darem.
Główny Inspektor Sanitarny i Konsultant Krajowy w dziedzinie Zdrowia Publicznego gorąco zachęca do szczepienia się przeciw grypie, zwłaszcza w czasie pandemii.

— Szczepienia na grypę są uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki i w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy — czytamy w rekomendacji.

Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2 jesienią i zimą, kiedy może nas czekać druga fala epidemii. Natomiast zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem.

— Szczepienia chronią nas i nasze rodziny. Pamiętajmy jednak, że szczepimy się także dla innych, stąd potrzeba, aby z tej formy profilaktyki korzystali ci, którzy mają częsty kontakt z innymi tj. lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, czy funkcjonariusze policji. Od każdego z państwa, od każdej pojedynczej osoby, która wzmocni swoją odporność poprzez szczepienia, w jakiejś mierze zależy zdrowie nas wszystkich. Jeśli państwo będziecie „bezpieczni”, bezpieczne będzie również wasze otoczenie — apeluje Główny Inspektor Sanitarny i Konsultant Krajowy.

Czy nidziczanie będą mogli się zaszczepić przeciwko grypie? Niestety, nie. Nie dlatego, że nie chcą, ale dlatego, że szczepionki nie kupią w nidzickich aptekach.

Właściciele aptek mówią, że zamawiali szczepionki, ale ich nie otrzymali. W Miejskiej Aptece przy ul. Traugutta było kilka sztuk, ale szybko zostały sprzedane. — Mamy nadzieję, że zamówione szczepionki dotrą — mówi farmaceuta z Miejskiej Apteki.

W Aptece Słonecznej przy ul. Traugutta od 4 miesięcy były tylko 2 sztuki szczepionki, a w Aptece Miejskiej przy Placu Wolności na początku września było kilka. W tej chwil nie ma.
Farmaceuci mówią, że szczepionek nie ma w hurtowniach.

Podobna sytuacja jest także w jednostkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W Medyku czekają na zamówione szczepionki. Jak do tej pory nie ma żadnej informacji, kiedy mogą one być dostarczone. W gabinecie lek. med. Adama Grochowskiego też szczepionek nie ma. W Hipokratesie było 50 sztuk. — Niestety, już ich nie ma. — Czekamy na pozostałe, ale jest znikoma szansa, żebyśmy je dostali — mówi lek. med. Andrzej Więcek.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czy #2984870 | 10.10.*.* 12 paź 2020 22:24

  nie dziwi was brak szczepionek? Bo mnie tak! Co roku było ich pełno więc co się dzieje ,że ich niema! Myślę, że to wina tego naszego popapranego rządu. Uważam, że jakby dostarczyli nam szczepionek to byłoby mniej zachorowań na koronawirusa! I to widać , że chcą aby tych zachorowań było jak najwięcej.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. NNI kasta #2984676 | 10.10.*.* 12 paź 2020 16:23

  juz zaszczepiona, pozostali czekaja na szczepionki

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wiadomo ze #2984324 | 10.10.*.* 12 paź 2020 08:08

  na dole znajdujacych sie mieszkancow tradycyjnie gora juz pewnie zaszczepiona, tak jak kiedys komuch urban powiedzial w czasie biedy , ze rzad sam sie wyzywi , analogicznie teraz w obliczu pademi, wieruszka nni juz jest zaszczepiona

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Tak #2984036 | 10.10.*.* 11 paź 2020 12:11

  A, W Olsztynku o osoby starsze zadbał samorząd. Szczepionki załatwił i szczepią. A Waszym to tylko lans w głowie. Nawet teraz.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Tak #2984033 | 10.10.*.* 11 paź 2020 12:09

  A w Olsztynku władze samorządu zadbały o swoich seniorów i załatwiły szczepionki. Widać Waszym władzom mniej na Was zależy. Ale z tego co widzę to w tych trudnych czasach nadal lans im tylko w głowie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages