Bycie w rzeczywistości leczy

2020-11-04 19:00:00(ost. akt: 2020-11-04 16:12:44)

Autor zdjęcia: pixabay

Słynny polski lekarz psychiatra, profesor Kępiński mówił, że tym co najbardziej leczy człowieka jest rzeczywistość. Stan równowagi to bycie w rzeczywistości.
Prawdziwe bycie w rzeczywistości polega na tym, że myśli, emocje, uczucia, postrzeganie, mowa, słuch, wzrok i inne zmysły są obecne tu i teraz oraz to wszystko jest ze sobą zintegrowane.

Na przykład, jesteś w parku i jedyną rzeczą, która cię interesuje to oglądanie tego, co się dzieje wokół ciebie. Widzisz ludzi, którzy spacerują, siedzą na ławce, może ktoś się bawi na trawie, albo biega.

Widzisz drzewa i otaczającą przyrodę, słyszysz jak ćwierkają ptaki, albo idziesz alejką i pod tobą trzeszczy lekko zmrożony śnieg. Myśli nigdzie nie odbiegają, są uważne na to, co jest, wzrok, słuch, dotyk są tylko skupione na tym czego doświadczasz.

Twoje emocje podłączają się pod to, co się dzieje teraz. Porzucasz odczuwanie starych spraw złości, smutków i innych emocji. Ważny jest stan tu i teraz. Pilnujesz myśli, aby nie dać im pojawiać się.

Umysł jest tak skonstruowany, żeby zawsze myślał, a tu mamy odwrotne działanie, aby utrzymać go jak najdłużej w stanie powstrzymania od myślenia.

Umysł lubi nas oszukiwać. Niektórzy tkwią całymi latami ze starymi sprawami, myślami, traumami, kłopotami. Kiedy zostanie się w takim stanie na miesiące czy nawet całe lata, nie korzysta się z życia tu i teraz, gdyż umysł dostarcza nam wspomnienia i rozpamiętujemy minione emocje. Rzeczywiste życie przecieka przez palce.

Umysł, który bez przerwy rozpamiętuje, narzeka, przyczepia się na okrągło do jednej lub wielu myśli tworzy z tym mocną relację. Bywa, że jest to relacja prześladowcza. A tu już tylko krok do powstania kłopotów natury psychicznej.

Wybieganie za bardzo w przyszłość także jest działaniem oddzielającym od rzeczywistości, ponieważ jest się wtedy w pomysłach i fantazjach. Bycie w rzeczywistości tu i teraz czyści nasze myśli i pomaga zachować zdrową psychikę. W psychoterapii używane są specjalne ćwiczenia i zadania terapeutyczne, które maja na celu zatrzymać gonitwę myśli i utrzymać umysł w spokoju i odpoczynku.

To wartościowe dla osób mających problemy z lękami, depresją, natręctwami, a także pomoże tym, który zwyczajnie potrzebują relaksu. Warto pilnować stanu rzeczywistości, aby nie zwodziły przeróżne idee, emocje i myśli, aby być uważnym na to, co nas otacza i co w naszym życiu faktycznie jest.


Możecie Państwo aktywnie włączyć się w tworzenie działu Psychoterapia i Ziołolecznictwo poprzez propozycje tematów z tych dziedzin, o których chcielibyście dowiedzieć się więcej. Propozycje można zgłaszać na adres mailowy: z.leszczynska@gazetaolsztynska.pl

fot. archiwum prywatne
Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Fitoterapeuta


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5