Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Miasto to nie tylko budynki i ulice, ale przede wszystkim ludzie, którzy tworzą jego historię

2020-11-18 19:00:00 (ost. akt: 2020-11-18 17:40:48)

Autor zdjęcia: Zuazanna Leszczyńska

Na odnowionym nidzickim rynku pojawiły się tablice informacyjne, które w skróconej formie opisują wybrane budynki i epizody z historii naszego miasta. Autorem opisów jest ks. Przemek Kawecki. — Ja tylko wybrałem i zredagowałem informacje, które można stosunkowo łatwo odnaleźć w literaturze, a które ciągle wydają się być nieobecne zarówno w lokalnej świadomości, jak i w informacjach na temat miasta — mówi autor.

Zapytany o kryterium doboru dodaje: — Miasto to nie tylko budynki i ulice, ale przede wszystkim ludzie, którzy tworzą jego historię.

Dlatego starałem się do każdej zaproponowanej grafiki znaleźć mniej znaną historię byłego mieszkańca Nidzicy.

Mam nadzieję, że przez te minimalistycznie opisy ludzi i miejsc nie tylko rodowici mieszkańcy, ale również turyści poczują dawny klimat skomplikowanej, ale arcyciekawej historii naszego miasta i jego okolic. Swoją drogą to marzą mi się takie tablice w wielu innych punktach Nidzicy — mówi ks. Przemek Kawecki.

Autor udostępnił nam poszerzone opisy do grafik umieszczonych na rynku.

Pomnik piechura z wojny francusko-pruskiej
W centralnej części rynku w latach 1898 – 1935 znajdował się pomnik upamiętniający mieszkańców Nidzicy i powiatu nidzickiego poległych w wojnie z Francją w latach 1870-1871. Pośrednią przyczyną wybuchu wojny była rywalizacja Francji i Prus o dominację w Europie.

Francja nie chciała dopuścić do zjednoczenia Niemiec. Politycy pruscy uważali natomiast wojnę z Francją za czynnik, który mógłby połączyć podzielone wówczas państwa niemieckie. Bezpośrednią przyczyną konfliktu zbrojnego stała się tzw. depesza emska. Król Prus Wilhelm I Hohenzollern wysłał do premiera Otto von Bismarcka depeszę, którą ten przeredagował tak, aby obrazić cesarza Napoleona III Bonapartego, a następnie nakazał ją opublikować w prasie w celu sprowokowania Francji do wypowiedzenia wojny Prusom.

Przegranie tej wojny przez Francję, było jedną z przyczyn późniejszego wybuchu I wojny światowej, ale głównym i zamierzonym przez Bismarcka skutkiem wygranej wojny było powstanie II Rzeszy Niemieckiej, czyli zjednoczonego państwa niemieckiego. 18 stycznia 1871, w pałacu wersalskim doszło do proklamacji Cesarstwa Niemieckiego a Wilhelm I koronował się na cesarza II Rzeszy. W skład zjednoczonych ziem niemieckich nie weszła wówczas tylko Austria.

Rok 1871 był zatem jedną z ważniejszych dat w historii przedwojennych Niemiec. Wygraną wojnę z Francją upamiętniała w Nidzicy odlana z brązu rzeźba pruskiego żołnierza ze sztandarem i karabinem w rękach. Na pomniku znajdował się również medalion z podobizną cesarza Wilhelma I, tablica z napisem „Mit Gott für König und Vaterland” (Z Bogiem dla Króla i Ojczyzny) oraz nazwiska poległych. W 1935 roku pomnik został przeniesiony w inną część miasta, gdzie stał do zakończenia II wojny światowej. Jego dalsze losy są nieznane.
ks. Przemek Kawecki

Więcej ciekawych informacji w czwartkowym (19 listopada) wydaniu naszej gazety

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tak #3020348 | 10.10.*.* 14 gru 2020 15:04

  Znak ustąp pierwszeństwa przejazdu (A-7), zalicza się do jednego z najważniejszych oznakowań drogowych, wykorzystywanych w organizacji ruchu. Ostrzega on o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem przejazdu i nakazuje zachowanie szczególnej ostrożności

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja #3020286 | 88.199.*.* 14 gru 2020 13:51

  czy ktoś może opisać znak drogowy przy wyjeździe z rynku w stronę ul warszawskiej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. władysława z #3020054 | 10.10.*.* 13 gru 2020 21:30

  to nie tu gdzie trzeba dzwoniłaś :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Władysława #3019959 | 10.10.*.* 13 gru 2020 16:40

  Dzwoniłam do burmistzra zgłaszałam radnemu a schody przy obuwniczym grożą wypadkiem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Panie Starosto w kwesti inwestycji w BEZPIE #3012961 | 10.10.*.* 27 lis 2020 08:58

  PROSZĘ ZLECIĆ POWIATOWEMU NADZOROWI BUDOWLANEMU WYSTAWIENIE NAKAZU ROZBIÓRKI BUDYNKÓW PRZY UL WARSZAWSKIEJ ZE WZGLĘDU NA BEZPIECZEŃSTWO A SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ NAKAZ REMONTU LUB WYŁĄCZENIE Z UŻYTKOWANIA SCHODÓW PRZY SKLEPACH WZDŁUŻ PLACU WOLNOŚCI.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (31)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages