Razem możemy więcej

2020-11-26 19:00:00(ost. akt: 2020-11-26 17:38:00)

Autor zdjęcia: powiat nidzicki

Powiat nidzicki położony jest w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego. Na jego terenie znajduje się wiele rezerwatów oraz atrakcji turystycznych. By jeszcze lepiej wykorzystać potencjał turystyczny, uwarunkowania przestrzenne czy komunikacyjne, Marcin Paliński- starosta nidzicki podjął decyzję o przystąpieniu do inicjatywny "Południowe Mazury".
W czerwcu, starostowie czterech powiatów: działdowskiego, nidzickiego, szczycieńskiego i piskiego podpisali porozumienie w sprawie podjęcia inicjatywy pn. „Południowe Mazury”.

— Celem projektu jest uwzględnienie Południowych Mazur jako odrębnego Obszaru Strategicznej Interwencji w Strategii 2030 i RPO 2021-27. Dzięki temu mamy większe szanse na pozyskanie dodatkowych środków, przy rozdziale których często byliśmy pomijani. A dodatkowe fundusze bez wątpienia pomogą w rozwoju naszego regionu — mówi Marcin Paliński- starosta nidzicki. Przykładem takiej efektywnej współpracy są chociażby Stowarzyszenie Wielkich Jezior Mazurskich 2020, Miasta Cittaslow, Stowarzyszenie Powiatów Miast i Gmin EGO Kraina Bociana.

— Dzięki współpracy możemy realizować szersze, ponadlokalne cele rozwoju. Proponujemy zintegrowany rozwój terytorialny oraz wspólną realizację projektów inwestycyjnych — zaznacza Marcin Paliński. Do wspólnych działań mają należeć m.in.: spójność komunikacyjna, wyeliminowanie deficytów na drogach ekspresowych w województwie, zintegrowany transport pasażerski, sieć połączeń komunikacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich.

— Przykładem takiego projektu jest utworzenie korytarza transportowego „Via Masuria” łączącego drogę S7 z trasą Via Baltica. Chcemy także postawić na rozwój terenów inwestycyjnych, chociażby w gminach Janowo i Janowiec Kościelny. Kolejnym założeniem jest poziomu inwestycji przedsiębiorstw, a co za tym idzie zwiększenie ilości inwestorów zewnętrznych — podkreśla starosta nidzicki.

Współpraca między powiatami ma także pozwolić na rozwój usług społecznych i polityki zdrowotnej oraz wzmocnić zielone inwestycje. — Południowe Mazury to tereny wrażliwe przyrodniczo. Większość wód odprowadzana jest do zalewni Narwi w kierunku południowym, co w sposób szczególny powinno służyć rozwojowi współpracy z gminami Północnego Mazowsza — zaznacza Marcin Paliński. Kolejnym zadaniem jest stworzenie ponadpartyjnego lobby w sejmiku na rzecz Południowych Mazur.

— Chcemy też przygotować koncepcję zagospodarowania strefy przylotniskowej w Szymanach, określającej kierunki jej rozwoju. Kolejnym etapem są rozmowy z przedstawicielami MON w sprawie możliwego utworzenia bezpiecznego korytarza transportowego obejmującego transport sprzętu militarnego na trasie port lotniczy—Orzysz, Bemowo Piskie — wymienia Marcin Paliński.

Powiat nidzicki należy do obszaru „Zielonych Płuc Polski". Wyróżniają go liczne rezerwaty, do których należą m.in. „Źródeł Rzeki Łyny” czy ,,Koniuszanka". W mieście znajduje się gotycki XIV– wieczny zamek krzyżacki, gotycki dom mieszkalny z końca XIV wieku, zwany klasztorkiem, a w pobliżu Tatar tzw. ,,Kamień Tatarski"- największy głaz narzutowy na Mazurach. — Mamy naprawdę piękne tereny i będziemy dążyć do ich rozwoju. Cieszę się, że współpraca ze starostami układa się tak dobrze. Liczę na to, że razem możemy osiągnąć więcej — podkreśla Marcin Paliński.

Zuzanna Leszczyńska


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jerry #3013197 | 10.10.*.* 27 lis 2020 20:28

    W takim razie jak w dowcipie o zabie ktra jest i piekna i madra i przeciez sie nie rozerwie - z jednej strony turystyka i przyroda a z drugiej inwestorzy truciciele (jak Binderholtz).

    odpowiedz na ten komentarz

  2. i brakuje #3012823 | 10.10.*.* 26 lis 2020 20:13

    do tego największego w polsce tartaku :P , może Pan Starosta zainteresuje się sprawą

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5