Nauka zdalna nie wszystkim się podoba

2020-12-11 19:00:00(ost. akt: 2020-12-10 20:02:30)

Autor zdjęcia: Pixabay

Od 9 listopada uczniowie klas I-III szkół podstawowych, zamiast uczyć się w szkolnej ławie, zasiedli przed komputerami w domu i uczą się zdalnie. Tego typu nauczanie różnie jest odbierane przez rodziców, nauczycieli i uczniów.
Rodzice uczniów nie są zadowoleni z nauki zdalnej, ponieważ to na nich spada obowiązek przypilnowania dziecka w czasie nauki, pomoc w nauce i wykonywaniu zadań. Nie są również zadowoleni nauczyciele, ponieważ doskonale wiedzą, że nic nie zastąpi bezpośredniego  kontaktu z uczniem. Psychologowie twierdzą, że brak kontaktów rówieśniczych odbić się może na psychice dziecka. Minister Edukacji zdecydował jednak, że i uczniowie klas najmłodszych muszą przejść na nauczanie zdalne. Nie jest jednak tak, że szkoły zamknięte są na 4 spusty. — To jest trudna sytuacja dla wszystkich. Do szkół zgłaszają się z wnioskami rodzice uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie mogą uczyć się zdalnie w domu. W takich sytuacjach dyrektor ma obowiązek zorganizować naukę stacjonarną lub zdalną w szkole. Uczniowie ci przychodzą tylko na zajęcia dydaktyczne, nie mają jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami możliwości korzystania ze świetlicy — wyjaśnia dyrektor Centrum Usług Wspólnych Joanna Dobroń.

Nauczanie w szkole odbywa się w grupach liczących do 14 osób i w różnych placówkach jest różnie organizowane, wszystko zależy od liczby złożonych wniosków oraz aktualnej sytuacji w danej placówce. — Czasami klasa jest dzielona na dwie grupy, w innej sytuacji w szkole jest część uczniów, a kilku uczniów w tym samym momencie bierze udział w lekcjach zdalnie. Czasami trudno jest to nauczanie stacjonarne zorganizować tak, żeby spełnić obowiązujące wytyczne i, żeby wszystkie dzieci i te w domu, i te w szkole jak najbardziej skorzystały z zajęć — wyjaśnia dyrektor Joanna Dobroń.
I dodaje: — Ale mimo wszystko dobrze, że przynajmniej taka opcja pojawiła się w aktualnym stanie prawnym. Obecnie w każdej szkole występuje nauczanie stacjonarne, z którego korzystają zwłaszcza uczniowie niepełnosprawni i uczniowie klas I-III SP.

Uczniowie klas ósmych biorą udział w przewidzianych dla nich konsultacjach Od 30 listopada w szkołach podstawowych zostały także przywrócone zajęcia sportowe realizowane na podstawie programów szkolenia.
— 7 grudnia ukazał się także komunikat MEN mówiący o tym, iż w szkołach i placówkach oświatowych będzie można organizować wypoczynek w formie półkolonii dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej w trakcie ferii zimowych. Na ten moment nie znamy jednak żadnych szczegółów — wyjaśnia dyrektor Centrum Usług Wspólnych Joanna Dobroń.

Halina Rozalska


Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marek #3026543 | 80.53.*.* 23 gru 2020 15:51

    Nauka zdalna, godzinka lub półtora przed monitorem, pach, pach to lecimy dalej, później sobie dokończycie, na jutro zróbcie to, to, siamto i owamto. Kto ma to zrobić 3 letnie dziecko co nie potrafi przeczytać polecenia. Nie, zrobią to rodzice lub rodzic który dodatkowo wykonuje pracę zdalną. Totalna spychologia. Poza tym kto z nas obecnie pamięta wszystko czego nauczył się w szkole podstawowej? Nauka jest ważna ale trochę kubła zimnej wody by się przydało, aby już oprzytomnieć.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Olka #3020234 | 10.10.*.* 14 gru 2020 12:22

    Mam wrażenie,że zdanie na ten temat wśród rodziców jest takie samo bądź podobne. Chyba gazeta w ostatnim czasie ma mało kliknięć dlatego wystartowała z tak kontrowersyjnym tematem. Nikt mi nie powie,że to z troski o edukację naszych dzieci. Jak wiecie,że coś śmierdzi to smród usuwajcie a nie perfumujecie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  3. nauczyciel #3020157 | 10.10.*.* 14 gru 2020 09:53

    no właśnie wszyscy jesteśmy traktowani jednakowo.... a są też tacy , którzy chcą pracować i się starają . Niestety czasem bez sympatii :) ze strony dyrekcji

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  4. Eodzic #3020129 | 89.231.*.* 14 gru 2020 09:14

    "Nie są również zadowoleni nauczyciele, ponieważ doskonale wiedzą, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z uczniem". Czyżby ? A nauczyciele zapomnieli co się działo w sierpniu, jaka była wasza postawa , co wygadywał wasz przewodniczący Broniarz ? No troszkę konsekwencji. A o przykładzie nauczycieli z Białegostoku, co odmówili darmowych szczepień p.grypie to już wstyd napomknąć ...

    odpowiedz na ten komentarz

  5. nauczyciel w szkole 2 #3020056 | 10.10.*.* 13 gru 2020 21:33

    popieram pomysl zeby nauczac ze szkoly , nie byloby krzyku o prywatny internet czy komputer....

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (16)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5