Robię tradycyjną wigilię

2020-12-10 19:00:00(ost. akt: 2020-12-09 20:17:54)
To było ponad 25 lat temu. Bogusia Szpandowska i jej dwie koleżanki: Magda Pop (Borucka) i Edyta Dobrowolska wyjechały do szkoły w Danii. W miasteczku odbywał się kiermasz kuchni z różnych stron świata, dziewczyny zostały poproszone o... przygotowanie kilku polskich wigilijnych potraw.
— Miałam wtedy 20 lat, koleżanki nieco mniej. Pamiętam, że ciocia Jasia wysłała mi zbiór przepisów, i na ich podstawie do dziś robię potrawy wigilijne, jedynie zakwas do czerwonego barszczu od niedawna robię swój, bo u nas robiło się barszcz bez zakwasu — wspomina Bogusia Szpandowska.

Potrawy świąteczne przygotowuje odpowiednio wcześniej, już dwa tygodnie przed wigilią robi zakupy. Produkty, które się da, mrozi, ale dzięki temu unika stania w długich kolejkach. — Kilka dni przed Wigilią gotuję barszcz. Wystawiam go na balkon, w zimnym może przez jakiś czas postać i się “przegryźć”. Staram się tak rozplanować pracę, żeby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę — mówi Bogusia. A jakie potrawy powinny znaleźć się na wigilijnym stole? — Ja przygotowuję Wigilię tradycyjną. Robię barszcz, krokiety, łazanki, pierogi, kotlety rybne czy kluski śląskie z sosem szpinakowym — wymienia Bogusia.

zl

Propozycje potraw według przepisu Bogusi

Sałatka z fasoli
2 szklanki ugotowanej fasoli “Jasiek” (miała być inna, ale musi być duża),
1 cebula średniej wielkości,
2 ogórki konserwowe,
2 łyżki musztardy,
½ szklanki gęstego majonezu,
1 łyżka śmietany,
1 ząbek czosnku,
4 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki,
sok cytrynowy,
sól,
cukier,
pieprz.

Wykonanie: Cebulę obrać, opłukać, drobno posiekać i od razu wymieszać z łyżką sosu majonezowego. Czosnek obrać, posiekać drobno i rozetrzeć z solą na miazgę, wymieszać z musztardą i majonezem, dodać śmietanę. Ogórki pokroić w kostkę, wymieszać z ugotowaną, ostudzoną i odcedzoną dokładnie fasolą, cebulą i sosem, dodać posiekaną natkę pietruszki, Gotową sałatkę wyłożyć na salaterkę, ozdobić listkami jarmużu. Podawać jako przystawkę przed głównym daniem wigilijnym.

Obrazek w tresci

Barszcz czerwony
1 kg buraków,
40 - 50 dag kwaśnych jabłek,
1 marchew,
1 pietruszka,
kawałek selera,
3 - 4 ząbki czosnku,
listek laurowy,
kilka ziaren ziela angielskiego,
2 - 3 goździki,
sól,
cukier,
pieprz,
kwasek cytrynowy

Wykonanie: Buraki, jabłka i warzywa umyć, obrać i zetrzeć na tarce jarzynowej o dużych oczkach, zalać wszystko 1l wrzącej wody, dodać listek laurowy, ziele angielskie, goździki. Gotować aż warzywa zmiękną. Czosnek posiekać i rozetrzeć z solą, dodać do zupy. Przyprawić do smaku solą, cukrem, pieprzem, ewentualnie kwaskiem cytrynowym. Pozostawić na około ½ - 1 godziny. Przed podaniem przecedzić przez gęste sito. Podawać w filiżankach z pasztecikiem, krokietem lub pierogami z kapustą i grzybami. Barszcz powinien być gorący.

Przepisy pochodzą z 1995 roku
Obrazek w tresci

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. 12r #3019006 | 37.30.*.* 10 gru 2020 20:50

    To wiele z tradycją nie ma

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. W NIEMCZECH WSROD NIEMCOW #3018973 | 88.156.*.* 10 gru 2020 19:24

    ZROBIŁEM POLSKA WIGILJE Z POLSKA PASTERKO , BYLI ZDZIWIENI ZE MY POTRAFIMY POKAZAC NIEDOWIARKOM ZYDOWSKIM

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5