Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Spółdzielnia wycięła piękne drzewa

2021-01-07 19:00:00 (ost. akt: 2021-01-07 18:43:44)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

— Bez naszej zgody, bez konsultacji z mieszkańcami spółdzielnia mieszkaniowa wycięła sprzed naszego bloku piękne drzewa. Jestem oburzona tym. Nie powinno tak być — mówi mieszkanka bloku przy ulicy Kościuszki 5a.

Do naszej redakcji zadzwoniła oburzona kobieta, która powiedziała, że spółdzielnia mieszkaniowa Odbudowa wycięła kilka drzew, rosnących przed budynkiem na ulicy Kościuszki 5a.

— Rosła tam piękna, wysoka brzoza oraz kilka świerków prawie dwumetrowych. I już tych drzew nie ma. Przyjechała ekipa z piłami i wycięła drzewa, a one chroniły nas przed słońcem — mówi kobieta.

W piśmie skierowanym do SM Odbudowa 17 mieszkańców bloku przy ul. Kościuszki 5A napisało, że zarząd spółdzielni nie poinformował ich o zamiarze wycięcia tych drzew, a miał obowiązek takiej informacji udzielić, zwłaszcza mieszkańcom, którzy mają wykupiony grunt.

Mieszkańcy mówią, że już wcześniej chodziły pogłoski o wycince i na tej podstawie 5 marca złożyli, bezpośrednio do pani prezes podanie, na które nie otrzymali odpowiedzi. — Pani prezes ustnie 5 marca, jak i we wrześniu zapewniła, że nie dojdzie do wycinki, a brzoza na pewno zostanie — mówi mieszkanka budynku przy ul. Kościuszki 5A.

Okazało się jednak, że drzewa zostały wycięte. Jak twierdzą mieszkańcy, pani prezes wystąpiła z wnioskiem o wycięcie drzew bez konsultacji z nimi. Wycięto zdrowe, młode drzewa, które nikomu nie zagrażały, a wręcz odwrotnie - zdobiły posesję.

— Wycięcie tych drzew otworzyło nam widok na kopcący komin i garaże. Ciekawe komu przeszkadzały te drzewa ?— pytają.

Powodów, by chronić drzewa jest bardzo dużo. Produkują tlen, filtrują powietrze, chronią klimat.

— W procesie fotosyntezy drzewa wykorzystują dwutlenek węgla, uwalniając w zamian tlen. Dla przykładu - jedno drzewo w ciągu roku daje tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu 2 lat. Jedno drzewo to tlen dla 3 osób — mówi jedna z mieszkanek budynku.

Drzewa pełnią również funkcję izolacyjną, ograniczają negatywny wpływ hałasu czy zanieczyszczenia powietrza.

— W naszym przypadku chroniły nas od spalin samochodów parkowanych tuż pod naszymi oknami. Uważam, że podane przeze mnie argumenty wystarczają, żeby nie ulegać kilku osobom, którym te drzewa przeszkadzały — dodaje kobieta.

O wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się do SM Odbudowa.

— Mając na uwadze sygnały mieszkańców i względy bezpieczeństwa z uwagi na bliską odległość od budynku mieszkalnego wielorodzinnego Spółdzielnia Mieszkaniowa Odbudowa w sposób zwyczajowo przyjęty w gablotach na klatkach schodowych wywiesiła ogłoszenie o zamiarze złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew. Do biura wpłynął sprzeciw podpisany przez 4 mieszkańców budynku Kościuszki 5A. Wojewódzki konserwator zabytków w Olsztynie po oględzinach stanu drzew wydał zezwolenie na wycinkę. W zamian za usunięcie drzew należy wykonać nasadzenia zastępcze drzew gat. głóg jednoszyszkowy z dobrze ukształtowaną koroną i bryłą korzeniową — czytamy w mailu od SM Odbudowa.

Czekamy na Wasze listy. Piszcie do nas o tym, co Was denerwuje, cieszy, złości, za czym tęsknicie. Czekamy na Wasze opinie, sugestie, wspomnienia. W razie potrzeby będziemy interweniować w Waszych sprawach lub opiszemy Waszą historię. Czekamy na Wasze historie: nidzica@gazetaolsztynska.pl lub 13-100 Nidzica, Plac Wolności 3.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pytam #3037656 | 88.199.*.* 10 sty 2021 21:13

  Czy ktoś wreszcie napisze komu przeszkadzały te biedne drzewa i ptaszki na nich mieszkające ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. ojej #3037611 | 178.235.*.* 10 sty 2021 20:43

   tobie smutku chyba w głowie śpiewa

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Smutne ! #3037318 | 88.199.*.* 10 sty 2021 12:41

    Wycieli bo podobno jakiemuś mieszkańcowi przeszkadzały gdyż upodobał sobie właśnie to miejsce na parkowanie samochodu a ptaszki też upodobały sobie akurat te drzewka na własne miejsce koncertowe. Konflikt właściciela samochodu człowieka bezdusznego dla przyrody z bezbronnymi ptaszkami i drzewkami. Było miło posłuchać ćwierkania teraz martwa cisza. Czy ktoś za to odpowie ? Może Spółdzielnia powinna nasadzić w tym miejscu nowe drzewa na koszt tego który je zabił.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

    1. PANIE STEFANIE #3037316 | 178.235.*.* 10 sty 2021 12:40

     Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. robi Pan burze w szklance wody dobrze że drzewa przy bloku zostały wycię te większość ludzi się z tym zgadza ile osób potlisało Panu petycje do Spóldzielni ? pare osob większość nie chciała podpisać w gablotach na korytarzach przez 3 miesiące wisiała informacja o wycince drzew więc mieszkańcy byli poinformowani. Co dobrego Pan zrobił dla spółdzielni? strzelba na plecy i ciągle na polowanie niszczysz człowieku zwierzynę coś gorszego niż drzewa i udajesz takiego obrońce przyrody.

    2. do ciebie o wycinke #3037300 | 178.235.*.* 10 sty 2021 12:16

     Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. za dupe ciebie i do prokuratury że piszesz nie prawdę i oczerniasz innego ,Jak nie wiesz nie pisz

     Pokaż wszystkie komentarze (34)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages