Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Jak jeździć po nidzickim rynku ?

2021-01-05 17:00:00 (ost. akt: 2021-01-05 13:35:14)
Aspirant Jacek Zbrzyzny

Aspirant Jacek Zbrzyzny

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

— Kto ustalił zasady ruchu na nidzickim rynku? To niemal cud, że nie doszło tam do żadnej kolizji — słyszymy od naszych czytelników.

Zasady ruchu wyjaśnia st. asp. Jacek Zbrzyzny - Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Nidzicy.

W ocenie Policji, przy aktualnym stanie rzeczy najbardziej newralgicznym, mogącym wprowadzać w błąd kierujących jest obszar w rejonie zbiegu ulic Kościuszki i Warszawskiej.

Według sygnałów otrzymywanych od mieszkańców przyjęte rozwiązanie jest nieczytelne w zakresie udzielania pierwszeństwa przejazdu bądź przejazdu z pierwszeństwem.

Na przykład, kierujący poruszający się ul. Kościuszki w kierunku Pl. Wolności nie są chociażby informowani znakiem T-6 „tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg drogi w pierwszeństwem przez skrzyżowanie”.

— Kierowców u zbiegu Placu Wolności i ul. Kościuszki obowiązuje reguła prawej ręki. Kierowca jadący z Placu Wolności musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony — wyjaśnia st. asp. Jacek Zbrzyzny.


Plac Wolności

Jak się okazuje, zbyt skomplikowany stał się dla kierujących znak pionowy T-6, umiejscowiony na drodze jednokierunkowej przy zjeździe z Placu Wolności na ul. Kościuszki, zwłaszcza w przypadku zamiaru skrętu w lewo i wjeździe na skrzyżowanie z asymetrycznie przesuniętymi jezdniami. Samo skrzyżowanie i jego wzajemny układ dróg nie pomaga kierowcom w podejmowaniu właściwych decyzji co do pierwszeństwa przejazdu.


W związku z otrzymywaniem wielu sygnałów od mieszkańców, Komenda Powiatowa w Nidzicy wyszła z propozycją zmiany ruchu na Placu Wolności.

— Zaproponowaliśmy, iż w przypadku ewentualnej zmiany organizacji ruchu w obrębie ulic Kościuszki, Warszawskiej oraz wjazdu z nich na Plac Wolności odpowiednią koncepcją mogłoby być ustanowienie jako jedynej drogi z pierwszeństwem przejazdu ulicy Kościuszki, która dalej jako nadrzędna wprowadzałaby ruch w lewo w Plac Wolności – na pozostałych drogach podrzędnych obowiązywałoby ustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Nidzica, ul. Jagiełły


Dodatkowym, opcjonalnym elementem odciążającym skrzyżowanie byłoby zastosowanie znaku pionowego C-2 „Nakaz jazdy w prawo za znakiem” przy zjeździe z ul. Władysława Jagiełły na Plac Wolności. W ocenie KPP przyczyniłoby się to do jasnego i właściwego odbioru przez kierujących, a tym samym pozytywnie wpłynęłoby to na bezpieczeństwo w ruchu drogowego — mówi st. asp. Jacek Zbrzyzny.


Odnosząc się do przeciwległej strony Placu Wolności właściwym byłoby także informowanie uczestników drogi zjeżdżających z ul. 1 Maja w lewo w ul. Mickiewicza o przebiegu pierwszeństwa w przedmiotowym miejscu.

Ponadto informujemy, iż za organizację ruchu drogowego odpowiedzialny jest zarządca drogi.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. oleee #3035661 | 178.235.*.* 7 sty 2021 19:28

  I komu przeszkadzało rondo Ryszarda? Cofnęliśmy się do tyłu:) Żarty, żartami, ale ktoś z miasta przed zatwierdzeniem planu tego skrzyżowania wdział to na oczy? Nie wierzę, że projektant ulepił to "cóś" sam z siebie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Ok #3035656 | 88.199.*.* 7 sty 2021 19:27

   Oj będzie się działo jak ruszy warszawka. Nidziczanie strzeżcie się! Ten kto to wymyślił chyba wyobraźni nie miał albo miał za dużą

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. jak warszafka #3035125 | 46.186.*.* 7 sty 2021 08:15

    zacznie jezdzic na mazury wowczas beda slowa na ch, k i napewno NNI bedzie w kazdej Tv i bedzie rechot z eugeniuszow malomiasteczkowych, ps a jak beda dzwony? , znajda fachowca ktory osmieszy malomiasteczkowe pojecie o ruchu drogowym

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Jakiś tam #3034948 | 31.0.*.* 6 sty 2021 18:26

     Z małym rondem chyba najprostsze rozwiązanie tylko tam już jest coś w kształcie trójkąta. Co to nie mam pojęcia. Inwestycje i zmiany w mieście sà naprawdę ok ale co z tego jak przy każdej z nich dochodzi na koniec jakiś kwas (prawoskręty, brak parkingu i super kostka po drodze a teraz jeszcze to rozwiązanie). Nawet naprawa tego ostatniego bubla to koszty a kto za nie zapłaci? Żaden urzędnik który dał ciała tylko my mieszkańcy własnymi podatkami i opłatami.

     Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. Towarzyszu #3034936 | 88.199.*.* 6 sty 2021 17:51

      TABLETKA !

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     Pokaż wszystkie komentarze (31)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages