Pokoleniowe dolegliwości ciała i psychiki

2021-01-15 10:00:00(ost. akt: 2021-01-15 13:17:31)
Katarzyna Kęsicka

Katarzyna Kęsicka

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

W każdej chorobie ulokowane są uczucia. Choroby, które dziedziczymy po przodkach mają swój wydźwięk psychiczny i somatyczny.
Pokazują pewną tendencję do ujawniania, bądź nieujawniania emocji w danej rodzinie. Na przykład nadciśnienie tętnicze, które miał dziadek, ojciec, a następnie odziedziczyliśmy my, może pokazywać, że w każdym pokoleniu członkowie rodziny mają problem z wyrażaniem złości, nadmiernie ją wyrażają, albo ukrywają.

Nie chcą czuć złości, agresywności i ona ujawnia się w postaci choroby, ponieważ nie wolno jej ujść w naturalny sposób, a jak już wyjdzie jest niczym wybuch bomby atomowej, nazbieranej z różnych sytuacji. Przeróżne choroby mogą mieć charakter dziedziczny.

Mogą być to: alergie, choroby układu hormonalnego, choroby genetyczne, nowotwory, choroby psychiczne, choroby autoagresji, choroby skóry i inne.

Uzależnienia też mają rodowód dziedziczenia, kiedy od lat poprzednie pokolenia piły, nawet gdy zdarzy się osoba niepijąca, która wywodzi się z rodziny alkoholowej, to nieświadomie może szukać partnera, który będzie pił. Można zauważyć, że dziedziczenie choroby w każdym pokoleniu ma podobną dynamikę.

Gdy choroba pojawia się w podobnym wieku, jak u któregoś z rodziców, dziadków. Są rodziny, w których choroba dziedziczona jest od stu lat, a nawet dłużej. W każdym pokoleniu ktoś choruje na to samo i jest nieprzerwana ciągłość chorowania, tak jakby choroba była „członkiem” rodziny. Gdy choroba się ujawnia, skupiona jest na niej uwaga nie tylko samego chorego, ale i jego najbliższych. Wtedy zaczyna się proces leczenia, aby wrócić do zdrowia.

Choroba natomiast pokazuje to, co w człowieku wykluczone, niezadbane i jedynie w taki sposób może dać znać o sobie. Szybka likwidacja choroby bez zrozumienia jej pochodzenia i dynamiki może powodować, że pojawi się w innym miejscu lub w innej postaci.

Na przykład wycinamy guza piersi, a za jakiś czas on odrasta lub rosną torbiele na jajnikach - wtedy choroba wskazuje na nieprawidłowości narządów układu pokarmowego oraz nadmiary wilgoci w organizmie, a to będzie powodowało lęk i smutek.

Choroba pokazuje błędy żywieniowe i uwarunkowania emocjonalne, czasem usiłuje to zrobić nawet przez sto lat w każdym pokoleniu. Kiedy choroba jest ignorowana, niesłuchana może stać się męcząca, nawracająca, a nawet może stanowić zagrożenie życia.

Choroby, które występują pokoleniowo wywodzą się między innymi z genetyki, epigenetyki diety, odżywiania jakie panuje w danej rodzinie, niedoborów, wyuczonych wzorców zachowań, umiejętności radzenia sobie z emocjami.


Możecie Państwo aktywnie włączyć się w tworzenie działu Psychoterapia i Ziołolecznictwo poprzez propozycje tematów z tych dziedzin, o których chcielibyście dowiedzieć się więcej. Propozycje można zgłaszać na adres mailowy: z.leszczynska@gazetaolsztynska.pl

Dr Katarzyna Kęsicka - Certyfikowany Psychoterapeuta Psychosomatoterapeuta Fitoterapeuta



* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5