środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Jest coraz zimniej. Pamiętajmy o osobach najbardziej potrzebujących

2021-01-14 08:40:00 (ost. akt: 2021-01-14 08:35:38)

Autor zdjęcia: KMP Olsztyn

Niskie temperatury powietrza często okazują się śmiertelne dla osób bezdomnych wymagających pomocy. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą jej potrzebować. Nasza reakcja, kilka minut uwagi i jeden telefon na numer alarmowy może ocalić czyjeś życie.

Każdego roku, wraz ze spadkiem temperatur, policjanci podejmują wzmożone działania prewencyjne zmierzające do udzielania pomocy osobom narażonym na wychłodzenie.

Okres zimowy to czas, w którym funkcjonariusze zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki.

W przypadku ujawnienia osoby potrzebującej pomocy, policjanci zobligowani są do udzielenia jej pierwszej pomocy, wezwania służby zdrowia oraz w miarę możliwości przewiezienia do miejsca zamieszkania lub innego schronienia.

Nie przechodźmy obojętnie obok osób leżących na przystankach czy ławkach w parku, zwłaszcza, gdy znajdują się pod wpływem alkoholu.

Ci ludzie także potrzebują naszej uwagi i pomocy. Jeden telefon wystarczy, by odpowiednie służby przyjechały na miejsce. Skuteczność policyjnych działań, w dużym stopniu zależy również od aktywności innych osób. Korzystając z numeru alarmowego 112 informujmy o osobach, które takiej pomocy potrzebują.

Zimową porą na wychłodzenie organizmu są także narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać, czy potrzebuje naszej pomocy.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada do 31 marca funkcjonować będzie bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

KPP Nidzica

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. niech ci #3041015 | 81.190.*.* 14 sty 2021 14:38

    slynni pracownicy socjalni z mops i inni ruszyli swoje litery i zajeli sie tym za co im placa

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages