Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Napiwodzie po raz drugi w Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie

2021-01-26 10:47:03(ost. akt: 2021-01-26 11:16:20)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Napiwodzie

Decyzją Centralnej Kapituły Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Napiwodzie uzyskała rekomendację do nadania tego prestiżowego wyróżnienia.
Tę szczególnie dobrą wiadomość otrzymaliśmy w styczniu bieżącego roku po kilkumiesięcznym okresie oczekiwania na decyzję. Znaleźliśmy się wśród 52 szkół w Polsce i wśród 7 szkół w województwie warmińsko-mazurskim, które w tym roku otrzymały taki zacne wyróżnienie. Jest to nasze drugie tak wielkie wyróżnienie, gdyż w 2014 roku, po raz pierwszy otrzymaliśmy Krajowy Certyfikat Szkół Promujących Zdrowie.

Droga do Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie nie jest prosta, warunki ubiegania się o certyfikat SzPZ są rygorystycznie kontrolowane przez organy Krajowej Komisji Szkoły Promującej Zdrowie, a ich spełnienie to wielkie wyzwanie zarówno dla uczniów szkoły jak i grona pedagogicznego.

Aktywność prozdrowotna szkoły sprawdzana jest w bardzo skrupulatny sposób przez komisję. Dokonuje ona analizy wszystkich obszarów działań, w których koordynator projektu SzPZ zobowiązany jest przeprowadzić raport auto-ewaluacji. Uznaliśmy nasze działania jako niezwykle ważne dla nas samych, ale również dla szkoły jako placówki, ponieważ jest to jeden z cenniejszych atutów, dzięki którym jesteśmy rozpoznawalni. W wyniku realizacji programu Szkoła Promująca Zdrowie podejmowane są wśród uczniów liczne inicjatywy z zakresu promocji zdrowego stylu życia, które wpisały się już na stałe w działalność placówki.

Mocną stroną szkoły jest podejmowanie i realizacja działań na rzecz zdrowia nie tylko wśród społeczności szkolnej, ale także środowiska lokalnego. W wyniku realizacji zagadnień związanych z tematyką zdrowia, szkoła jest zapraszana do udziału w wielu konkursach, szkoleniach, projektach, spotkaniach edukacyjnych. Instytucje, z którymi nawiązaliśmy współpracę są świadome naszych działań w zakresie prozdrowotnym dlatego też chcą nas wspierać w dalszym rozwoju.

Przyznanie Certyfikatu jest potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć będących wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy całego zespołu pracowników szkoły.

szkoła

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: napiwoda

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Do głupiego Ann lub M #3049176 | 46.170.*.* 26 sty 2021 11:52

    Jaka zdumiewająca wiedza na tak mało znaczący temat. Czyżbyś prowadziła działania w celu uzyskaniu tego certyfikatu ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ann #3049168 | 90.254.*.* 26 sty 2021 11:39

    Warunki ubiegania się o nadanie Krajowego Certyfikatu O przyznanie Krajowego Certyfikatu może ubiegać się przedszkole lub szkoła, po spełnieniu następujących warunków: 1. Jest członkiem wojewódzkiej sieci PPZ i SzPZ i posiada wojewódzki certyfikat co najmniej od 3 lat. 2. Dokona autoewaluacji swoich działań w zakresie wszystkich standardów PPZ lub SzPZ, oceny efektów działań w zakresie dobrego samopoczucia w przedszkolu/szkole oraz podejmowanych przez członków ich społeczności działań dla wzmacniania zdrowia, z wykorzystaniem metod i narzędzi dostępnych na stronie internetowej ORE. 3. Dokona publicznej prezentacji wyników autoewaluacji, przedstawi sukcesy oraz wskaże problemy wymagające rozwiązania (formę i zakres tej prezentacji ustala przedszkole/ szkoła). Powinny w niej uczestniczyć osoby ze społeczności przedszkolnej/szkolnej oraz osoby spoza przedszkola/szkoły: koordynator wojewódzkiej sieci lub inny przedstawiciel wojewódzkiego zespołu wspierającego, rodzice, przedstawiciele społeczności lokalnej, władze oświatowe, przedstawiciele innych placówek. 4. Na stronie internetowej przedszkola/szkoły prowadzi zakładkę Przedszkole Promujące Zdrowie/Szkoła Promująca Zdrowie zawierającą aktualne i wyczerpujące informacje na ten temat. 5. Złoży w terminie podanym niżej w harmonogramie dokumentację, wskazaną we wniosku do koordynatora wojewódzkiej sieci PPZ i SzPZ i uzyska jego rekomendację a w przypadku, g

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5