Warmińsko-mazurscy emeryci i renciści lubią konta bankowe

2021-02-15 18:00:00(ost. akt: 2021-02-15 18:07:11)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Prawie 75 proc. z nich dostaje emerytury przelewem pozostałe 25 proc. czeka na listonosza lub musi iść na pocztę.
Od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Dzisiaj w czasie epidemii Covid-19, gdy zaleca się ograniczenie wychodzenia z domów, wskazane jest posiadanie konta w banku.

W olsztyńskim oddziale ZUS 74 proc. wszystkich wypłat to wypłaty na konto w banku, 26 proc. to przekazy pocztowe, natomiast w elbląskim oddziale ZUS 75 proc. wypłat przekazywane jest na konta w banku, pozostałe 25 proc. przynosi listonosz do domu.

Bezpieczeństwo i oszczędność dla seniora
Konto w banku to większe bezpieczeństwo dla seniorów. Szczególnie teraz, gdy preferowane są płatności bezgotówkowe.
- Ponadto rachunek bankowy pozwala na swobodne dysponowanie swoim czasem. Po pierwsze nie musimy czekać na wizytę listonosza, który przyniesie nam emeryturę, a po drugie, gdy z różnych przyczyn nie będzie nas przez jakiś czas w domu, nie musimy się martwić, że pozostaniemy bez gotówki. Zdarza się, że przekaz wysłany na pocztę, wraca do ZUS, bo nikt nie mógł go odebrać, a emeryt pozostaje wtedy bez pieniędzy. Przelew na konto wyklucza takie sytuacje. Ponadto emerytura wypłacana na rachunek w banku zawsze jest na czas, bo ZUS nigdy nie spóźnia się z jej wypłatą – mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Rachunek bankowy to dodatkowa ochrona dla seniorów przed złodziejami i oszustami. Brak większej gotówki w domu pozwala na uniknięcie utraty oszczędności w sytuacji kradzieży.


Wciąż jest grono osób, które decyduje się, aby wypłaty z ZUS otrzymywać w gotówce. Jak wskazują badania przeprowadzone przez ZUS wśród tych osób, taka decyzja wynika w dużej mierze z braku wiedzy o tym jak korzystać z rachunku bankowego, a szczególnie z bankowości elektronicznej. ZUS rozpoczął kampanie edukacyjno-informacyjną na temat korzyści posiadania konta w banku.

– Chcemy, aby nasi klienci swobodnie i bez lęku mogli dysponować swoimi pieniędzmi nie narażając się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa. Aby swoje świadczenia pobierali na rachunek bankowy, a wychodząc do sklepu czy apteki, używali karty płatniczej. Bo konto w banku jest bezpieczne i wygodne, a otrzymywanie pieniędzy z ZUS na swój rachunek bankowy pozwala na bezpieczny dostęp do nich - tłumaczy rzeczniczka.

Emerytura na konto - złóż dyspozycję w ZUS

Aby zacząć otrzymywać świadczenie na rachunek bankowy należy złożyć w ZUS wniosek EZP. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem operatora pocztowego lub w formie dokumentu elektronicznego poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

- W razie pytań - można skorzystać z pomocy pracowników ZUS, kontaktując się z nimi telefonicznie, za pomocą e-wizyty lub też odwiedzając placówkę ZUS osobiście dodaje Anna Ilukiewicz.
źródło: ZUS Olsztyn

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5