Picie to wędrówka w dwie strony

2021-04-01 10:00:00(ost. akt: 2021-03-30 13:42:03)

Autor zdjęcia: pixabay

Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Alkohol działa szkodliwie na niemal wszystkie tkanki i narządy. Osoby pijące mogą wielokrotnie w ciągu swojego życia zmieniać wzór spożywania alkoholu przemieszczając się od abstynencji, poprzez picie o niskim poziomie ryzyka, do spożywania alkoholu w sposób wysoce ryzykowny i szkodliwy. Niektóre z tych osób się uzależnią. Jest to wędrówka w dwie strony.
Kilkanaście procent dorosłych Polaków spożywa alkohol problemowo. Szacuje się, że w grupie tej znajduje się ok. 900 tys. osób uzależnionych oraz ponad 2 mln osób pijących alkohol ryzykownie lub szkodliwie. Wśród tej liczby znajdują się kobiety, których organizm ma mniejszą zdolność do obrony przed negatywnymi konsekwencjami picia alkoholu. Kobiety słabiej metabolizują alkohol w żołądku, większa jego ilość dociera do wątroby. Powoduje to jej niszczenie, a rozwój dysfunkcji wątroby występuje u kobiet po krótszym okresie picia i po mniejszych dawkach alkoholu niż u mężczyzn.

Alkohol powoduje silniejsze dysfunkcje mózgu; dotyczy to zwłaszcza osłabienia zdolności radzenia sobie z działaniami złożonymi. Pijące nadmiernie kobiety są bardziej narażone na upośledzenie funkcji poznawczych niż nadużywający alkoholu mężczyźni. Alkohol wywołuje takie dysfunkcje organizmu jak: zaburzenia hormonalne, wysokie ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, zakłócenia metabolizmu witaminy D oraz doprowadza do ostrych form osteoporozy i powoduje o wiele większą podatność na złamania kości, zwłaszcza w okresie menopauzy. Ryzykowne spożywanie alkoholu przez kobiety może być przyczyną występowania zaburzeń nastroju, zwłaszcza o charakterze lękowym i depresyjnym. Każda ilość alkoholu spożywanego przez kobiety w ciąży działa toksycznie na rozwijające się w ich łonie dziecko.

U kobiet pijących alkohol podczas ciąży, znacznie wcześniej występują przedwczesne porody oraz poronienia. W ostatnich latach zauważyć można niepokojącą tendencję wzrostu liczby nadmiernie pijących młodych kobiet i dziewcząt, a ich poziom picia (co do ilości i częstości spożywanego alkoholu) zbliża się do poziomu picia mężczyzn. Ktoś, kto dzisiaj pije alkohol na poziomie niskiego ryzyka może w wyniku różnego rodzaju okoliczności zwiększyć swoje picie do poziomu wysokiego ryzyka. Ktoś, kto dziś pije ryzykownie lub szkodliwie może na tyle ograniczyć swoje picie, aby radykalnie zmniejszyć wynikające z niego szkody.
Abstynent może w każdej chwili zacząć pić, a osoba uzależniona może zostać abstynentem. Najmniej prawdopodobna jest sytuacja, że osobie uzależnionej uda się trwale ograniczyć spożywanie alkoholu, a więc wrócić na stałe do picia kontrolowanego, o niskim ryzyku szkód. Ryzykowne spożywanie alkoholu to picie nadmiernych ilości alkoholu (jednorazowo i łącznie w określonym czasie) nie pociągające za sobą aktualnie negatywnych konsekwencji, przy czym można oczekiwać, że konsekwencje te pojawią się, o ile obecny model picia alkoholu nie zostanie zmieniony. Picie szkodliwe to taki wzorzec picia, który już powoduje szkody zdrowotne, fizyczne bądź psychiczne; ale również psychologiczne i społeczne, przy czym nie występuje uzależnienie od alkoholu.


Picie alkoholu staje się problemem gdy:
- zwiększa się ilość i częstotliwość spożywania alkoholu,
- zmienia się funkcja picia i rola alkoholu w życiu (picie nie jest już tylko elementem wzorca kulturowego, ale staje się lekarstwem na stres, smutek, samotność, lęk),
- postępuje przywiązanie do sytuacji picia (narasta koncentracja na sytuacjach związanych z piciem, oczekiwanie na moment picia, celebrowanie picia, niepokój w sytuacji niemożności napicia się),
- alkohol spożywany jest w nieodpowiednich sytuacjach jak: okres ciąży i karmienia piersią, prowadzenie pojazdów, przy spożywaniu leków wchodzących w reakcje z alkoholem, pomimo chorób wykluczających spożywanie alkoholu itp.,
- nasilają się incydenty upojenia,
- pojawia się zaniepokojenie piciem i uwagi krytyczne wyrażane przez osoby bliskie oraz sygnały sugerujące ograniczenie ilości lub powstrzymanie się od picia,
- używanie alkoholu staje się sposobem usuwania przykrych skutków poprzedniego picia (klinowanie),
- pojawiają się trudności w przypominaniu sobie co się działo poprzedniego dnia w sytuacjach związanych z piciem,
- rosną negatywne konsekwencje nadużywania alkoholu, a mimo to picie jest nadal kontynuowane.

ALKOHOL JAKO PROBLEM SPOŁECZNY
SZUKASZ POMOCY
ZADZWOŃ

Jeśli, ktoś z twoich bliskich ma powyższe problemy zgłoś się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nidzicy, gdzie funkcjonuje Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Obsługę Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nidzicy prowadzi dwóch pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, z którymi można skontaktować się osobiście w siedzibie MOPS, ul. Kolejowa 5, 13-100 Nidzica lub telefonicznie pod numerem telefonu 89 752 75 26 lub 89 625 29 14 wew. 26. Zgłoszenia osób nadużywających alkoholu przyjmowane są osobiście. Wniosek do pobrania na stronie nidzica-mops.bip-wm.pl w zakładce Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Telefonicznie udzielane są jedynie informacje ogólne, np. o zasadach pracy Komisji, o adresach i telefonach poradni, ośrodków dla osób uzależnionych itd. Informacje o stanie konkretnej sprawy udzielane są tylko na miejscu - nie przez telefon. Jeżeli istnieją inne dokumenty potwierdzające uzależnienie, np. karty leczenia szpitalnego, zaświadczenie lekarskie, informacje z Policji itp., należy je zabrać ze sobą celem dołączenia do akt sprawy. Składający wniosek można zastrzec sobie anonimowość, jeżeli osoba zgłaszająca obawia się negatywnej reakcji ze strony osoby pijącej. W przypadku skierowania sprawy do sądu o przymusowe leczenie, osoba zgłaszająca może występować w sądzie jako świadek. Ponadto, wniosek o leczenie mogą złożyć do Komisji inne instytucje takie jak MOPS, Policja. Również sama osoba uzależniona z własnej inicjatywy może przyjść do GKRPA po pomoc i po poradę w sprawie podjęcia leczenia. Na podstawie wypełnionego wniosku Komisja wzywa osobę, co do której zachodzi podejrzenie uzależnienia od alkoholu do osobistego zgłoszenia się na tzw. rozmowę motywującą do leczenia. Termin zgłoszenia się na rozmowę określony jest w zaproszeniu, które przesyłane jest listem poleconym.

Leczenie osób uzależnionych co do zasady jest dobrowolne, a przymus leczenia może być nałożony wyłącznie przez Sąd. Sądem właściwym do rozpatrywania spraw o przymusowe leczenie jest Wydział Rodzinny i Nieletnich w Sądzie Rejonowym. Procedurę zobowiązania do leczenia odwykowego wdraża się wobec niektórych osób uzależnionych od alkoholu a mianowicie: osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizacje nieletnich, systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny oraz niezaspokajającą potrzeb rodziny.
Ważnym czynnikiem związanym z nadużywaniem alkoholu występującym przy rozkładzie życia rodzinnego jest bezdomność. Alkohol może stanowić bezpośrednie źródło problemów, które w sposób lawinowy wzmacniają proces stawania się osobą bezdomną; jak też może stanowić konsekwencję bezdomności powstałej w wyniku problemów finansowych, konfliktów rodzinnych czy choroby i tym samym stanowić wtórne źródło pozostawania w bezdomności.


INSTYTUCJE DZIAŁAJĄCE NA RZECZ OSÓB BEZDOMNYCH:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nidzicy, ul. Kolejowa 5 – Tel. 89 625 29 14 (czynny w godzinach od 7.30 do 15.30 od poniedziałku do piątku)
Komenda Powiatowa Policji w Nidzicy, ul. Mickiewicza 17 – Tel. 47 732 52 00 lub 112 z tel. komórkowych
Straż Miejska w Nidzicy Pl. Wolności 1 – Tel. 89 625 29 15
Polski Czerwony Krzyż w Nidzicy, ul. Kolejowa 5 – Tel. 89 625 31 47
Całodobowa bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych – 800 165 320 (działająca w okresie od 1 listopada do 31 marca) - osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej, medycznej na terenie całego województwa warmińsko – mazurskiego.
W przypadku osób starszych, samotnych, które wymagają wsparcia osób drugich zwracamy się z prośbą o bezpośredni kontakt z pracownikami socjalnymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nidzicy.


WAŻNE TELEFONY

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
ul. Kolejowa 5
13-100 Nidzica
tel. 89 625 29 14

Gminny Zespół Interdyscyplinarny przy MOPS w Nidzicy
ul. Kolejowa 5
13-100 Nidzica
tel. 89 752 75 32
tel. 89 752 75 31

Przychodnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia
ul. Warszawska 10
13-100 Nidzica
tel. 89 625 65 66

Komenda Powiatowa Policji w Nidzicy
ul. Mickiewicza 17
13-100 Nidzica
tel. 47 732 52 00

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Al. Jerozolimskie 155
02- 326 Warszawa
tel. 22 250 63 25

Dział Prawny Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
tel. 22 250 63 50
Niebieska Linia
Al. Jerozolimskie 155
02-326 Warszawa
tel. 0 801 12 00 02

Dział Prawny w Niebieska Linia
tel. 22 666-28-50 - poniedziałek, wtorek, godz. 17.00-21.00
tel. 800-120-002 - środa, godz. 18.00-22.00

Jeśli jesteś osobą, która zastanawia się nad oceną swojego picia możesz na stronie https://www.parpa.pl/index.php/szkody-zdrowotne-i-uzaleznienie/1344-test-audit-wersja-zwalidowana wykonać Test Rozpoznawania Zaburzeń Związanych ze Spożywaniem Alkoholu AUDIT.

*Materiał opracowano na podstawie materiałów edukacyjnych udostępnionych na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nidzicy.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5