Jak ograniczyć podjadanie?

2021-03-21 10:00:00(ost. akt: 2021-03-21 05:06:56)

Autor zdjęcia: freepik

Ten problem dotyka wielu z nas. Wchodząc do kuchni skubniemy winogrono, popijemy sokiem pomarańczowym, chwilę później zjemy kawałek ciasta i zanim się obejrzymy przybywa nam kilka dodatkowych kilogramów.
Podjadanie, niestety, przeszkadza również w trakcie odchudzania. Chęć zrzucenia zbędnych kilogramów zostaje na chwilę zapomniana i pod wpływem emocji lub zwyczajnego braku uwagi spożywamy dodatkowe kalorie.

Na szczęście jest kilka sposobów na to, by unikać podjadania lub chociaż je kontrolować. Gdy skupiamy swoją uwagę na jedzeniu, to jesteśmy w stanie zjeść dużo mniejsze ilości pożywienia oraz czegoś sobie odmówić.

Po pierwsze NOTUJ, notuj wszystko to, co spożywasz w ciągu dnia. Prowadź dziennik, w którym będziesz zapisywać swoje całodzienne menu wraz z każdym dodatkowym elementem typu: dwie truskawki, trzy orzechy brazylijskie czy garść pomidorków koktajlowych. Gdy jesteśmy zmuszeni przelać na papier „żywieniową prawdę”, to kontrolujemy o wiele mocniej swoje zachcianki, które często nijak nie łączą się z uczuciem głodu.

Po drugie ZNAJDŹ SOBIE ZAJĘCIE w chwilach, w których nam się nudzi, częściej odczuwamy pokusę, by skonsumować „coś słodkiego”, spożyć kilka chipsów, zrobić sobie budyń, a te wymienione wyżej produkty najlepiej smakują przed telewizorem w towarzystwie lampki czegoś wyskokowego. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do nudy. Warto planować sobie czas i mieć hobby, które się pielęgnuje i na którym można skupić swoją uwagę.

Po trzecie PIJ, uczucie pragnienia zazwyczaj mylone jest z głodem i zamiast wypić szklankę wody to sięgamy po drożdżówkę. Regularne spożycie płynów w ciągu dnia nie doprowadza nas do uczucia pragnienia, które trudno jest odróżnić od głodu. Dodatkowo płyny wypełniają żołądek, dzięki czemu głód nie dokucza nam na każdym kroku.

Po czwarte PLANUJ, planowanie swoich posiłków jest ważne, choć czasami bywa męczące. Przygotowywanie potraw z wyprzedzeniem pomaga uniknąć przypadkowej konsumpcji byle jakiego produktu. Wielu pacjentów sięga po różnego typu zapychacze w momencie głodu, ponieważ jeszcze nie sprecyzowali tego, co zjedzą na obiad.

Po piąte ZASTANÓW SIĘ CZY NAPRAWDĘ JESTEŚ GŁODNY I POTRZEBUJESZ TEGO PRODUKTU. Podjadanie to nic innego jak spełnianie aktualnej zachcianki, która nie pojawia się z powodu głodu, czy niedoboru konkretnego pierwiastka. Zachcianka pojawia się z nudów i w momencie pojawienia się jej warto pomyśleć i zadać sobie kilka pytań:
-Czy ja naprawdę tego potrzebuję?
-Co jest dla mnie ważniejsze? Utrzymanie zdrowia i prawidłowej masy ciała czy ten batonik?
-Czy smak tego popcornu zmienił się od wczoraj?
Kilka pytań i szczera rozmowa z samym sobą może skutecznie wyeliminować nasze zachcianki i podjadanie, które bywa przyczyną nadwagi, zaburzonych relacji z jedzeniem oraz wielu chorób dietozależnych takich, jak cukrzyca, miażdżyca czy insulinooporność.

Po szóste SKUP SIĘ NA TYM CO TU I TERAZ, jeżeli uważasz, że musisz zjeść tego cukierka, bo nie wytrzymasz to zjedz go, ale na spokojnie, najlepiej z zamkniętymi oczami, delektuj się nim i bądź myślami z tym cukierkiem. Postaraj się zapamiętać jego kształt, kolor i smak. Zwrócenie swojej uwagi w konkretnym czasie i miejscu pozwala zapobiec dalszej pokusie. Podjadanie zazwyczaj odbywa się w biegu, między jednym spotkaniem a drugim. Trudno nam zapamiętać smak danego produktu, w następstwie czego sięgamy po kolejne, a praktykowanie uważności jest w stanie zaspokoić nasze kubki smakowe jedną porcją produktu.

Aleksandra Kobylańska

Aleksandra Kobylańska – autorka książek z zakresu żywienia i artykułów o charakterze popularno naukowym, mówca konferencyjny i certyfikowany dietetyk. Twórczyni profilu instagramowego @aleksandrakobylanska, na którym to znajdują się pyszne inspiracje kulinarne oraz treści psychologiczne.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5