Rusza budowa sieci gazowniczej

2021-04-10 10:00:00(ost. akt: 2021-04-07 17:27:00)
Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Autor zdjęcia: Archiwum NGN

NIDZICA|| 25 marca odbyła się sesja rady miejskiej. W sesji brało udział 20 radnych. Radni pozytywnie przegłosowali 13 uchwał. Radni dyskutowali m.in. nad przyłączeniem wspólnoty przy ul. Sienkiewicza do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Na początku sesji burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala zwrócił się do radnych z prośbą o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Nidzica.

Jako pierwszy do zabrania głosu zgłosił się Leszek Pepłowski, który stwierdził, że uchwała ta dotyczy kilku sołectw. Dotyczy to farm wiatrowych i fotowoltaiki i należałoby jeszcze przedyskutować z sołtysami. Andrzej Ruś stwierdził, że na komisji na ten temat radni nie rozmawiali i należałoby przełożyć ten temat na następną sesję i problem przedstawić na komisjach.

Kwestię projektu uchwały wyjaśnił burmistrz Jacek Kosmala, który poinformował, że sprawa wiatraków znana jest od wielu lat. Na wszystkie wiatraki zostały wydane warunki zabudowy.

— Nie wszystkie mogły być zrealizowane przed wejściem ustawy H10. Z 15 wiatraków 2 uzyskały pozwolenie na budowę i można je budować. Konsultacje były prowadzone w tych miejscowościach kilka lat temu. Wszystkie zastrzeżenia mieszkańców zostały naniesione. Te wiatraki, które były zbyt blisko zabudowań, zostały wyeliminowane z tego projektu. Zostały tylko te, które zostały zaakceptowane. Wszystkie te wiatraki będą stały na gruntach spółdzielni rolniczej Wola Ludu. Wychodzimy tylko naprzeciw wyrokowi TSUE, który uchyla polski akt prawny, powołując się na to, że ten wyrok blokuje sprzedaż i zakup elektrowni wiatrowych przez przedsiębiorstwa. W związku z tym pojawiła się szansa, żeby takie wiatraki powstały. Jest to wielka szansa dla gminy i spółdzielni rolniczej. Miasto i gmina będą miały spore podatki. Poza tym inwestor zobowiązał się do wybudowania asfaltowej drogi w Łysakowie — przekonywał burmistrz Jacek Kosmala.

Dodał, że jeśli uchwała zostanie zdjęta, to nie będzie ona miała szans wejść w życie, bo tym samym zostanie opóźniony proces zmian w studium.

Głos zabrał także radny Józef Kotwicki, który powiedział, że nie była ta uchwała dyskutowana na komisjach i złożył oficjalny wniosek o niewprowadzanie tej uchwały do porządku obrad.

Burmistrz dodał, że nie ma sensu głosować wniosku o niewprowadzanie uchwały, tylko wystarczy przegłosować czy wprowadzamy ją czy nie. Za wprowadzeniem głosowało -12 radnych, przeciw - 7, wstrzymało się -1. Tym samym projekt uchwały został wprowadzony do porządku obrad, który, wraz z poprawką, został przyjęty 18 głosami.


Następnie radni zadawali pytania dotyczące sprawozdania burmistrza Nidzicy z pracy w okresie międzysesyjnym.

Radny Dariusz Gólnik pytał o wynik spotkania burmistrza z Polską Grupą Gazowniczą. Burmistrz wyjaśnił, że w Tatarach wykonawca wchodzi na plac budowy i do 31 października sieć gazowa ma być wybudowana i podłączona do niej zostanie wspólnota przy ul. Sienkiewicza.

W pozostałych miejscowościach Litwinki, Nibork II i Piątki rozpoczęcie budowy sieci gazowej planowane jest w tym roku. Jeśli wykonawca będzie miał dogodne warunki, to w tym roku zakończy budowę.

Radni pytali również o budowę z programu Mieszkanie Plus, o spotkanie z wojewodą warmińsko -mazurskim, który prosił o zaangażowanie w walce z covidem.

Dyskutowano także o podłączeniu wspólnoty przy ul. Sienkiewicza do miejskiej sieci ciepłowniczej. Burmistrz wyjaśnił, że spółka PUGK musiałaby wydać na przyłącze ponad milion złotych. W efekcie mieszkańcy musieliby liczyć się z tym, że wpłynie to na taryfę opłat.

— Cena ciepła będzie dużo wyższa od tej jaka jest w tej chwili, bo koszt tej inwestycji przełoży się bezpośrednio na cenę każdego gigadżula. Udało się na konferencji ze spółką gazowniczą osiągnąć cel, który zamierzaliśmy, czyli zaprojektowanie przyłącza od głównej sieci gazowniczej do budynku. To jest najlepsza i jedyna na dzień dzisiejszy słuszna decyzja odnośnie ogrzewania budynku wspólnoty przy ul. Sienkiewicza — przekonywał Jacek Kosmala.

Burmistrz poinformował również, że odbyła się rozmowa z dyrektorem biblioteki i okazało się, że panie pracujące w bibliotece, mające wyższe wykształcenie zarabiają najniższą krajową.

— Razem z panią dyrektor Centrum Usług Wspólnych, która obsługuje bibliotekę, dokonaliśmy korekt w budżecie tej jednostki i podnieśliśmy paniom, pracującym w bibliotece, wynagrodzenie od 200 do 300 złotych brutto. W przyszłym budżecie będę państwa prosił, żebyśmy wspólnie przyjrzeli się zarobkom w poszczególnych jednostkach — mówił burmistrz.

Następnie przewodniczący przedstawili sprawozdania z działalności komisji stałych.

Potem przystąpiono do procedowania uchwał. Radni podjęli 13 uchwał, dotyczących m.in. zmian w budżecie gminy na rok 2021, zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Nidzica na lata 2021-2036, wyrażenia zgody na wniesienie wkładu pieniężnego do spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Nidzicy na podwyższenie jej kapitału zakładowego oraz objęcia udziałów w podwyższonym kapitale,

ogłoszenia jednolitego tekstu uchwały w sprawie dopuszczenia zapłaty podatków stanowiących dochody budżetu Gminy Nidzica instrumentem płatniczym, ogłoszenia jednolitego tekstu uchwały w sprawie wprowadzenia opłaty prolongacyjnej, przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Nidzica w roku 2021, wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów najmu na czas oznaczony do 3 lat, zmieniająca uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Nidzica.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5