Czy potrzebujemy muru na granicy z Rosją?

2021-10-14 09:36:56(ost. akt: 2021-10-14 08:59:43)
Projekt ustawy zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu

Projekt ustawy zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Jeszcze dziś posłowie ma przyjąć specustawę, która pozwoli na budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej. Według rządu ma ona powstrzymać imigrantów chcących nielegalnie dostać się do Polski.
Choć projekt wpłynął do Sejmu dopiero przedwczoraj, to już dziś posłowie mają przyjąć ustawę o budowie ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Pośpiech rządzący tłumaczą potrzebą chwili, presją migracyjną, nieustającymi próbami sforsowania naszej granicy przez imigrantów. Tylko w tym miesiącu odnotowano ponad 7 tys. prób sforsowania naszej granicy.

Jak poinformował na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński projekt ustawy zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Jej budowę zapowiedział już w ubiegłym tygodniu Jarosław Kaczyński, wicepremier ds. bezpieczeństwa i szef PiS podczas swego pobytu na Podlasiu. — Doświadczenie europejskie, licznych państw, na przykład Węgier czy Grecji, pokazuje, że to jest jedyna skuteczna metoda— tłumaczył wicepremier Kaczyński.

Wiadomo, że nowa zapora na granicy z Białorusią ma być trwalsza niż dotychczasowe zasieki. — Będzie bariera, bariera solidna — mówił kilka dni temu szef MSWiA Mariusz Kamiński. — To, co mamy w tej chwili, to są tymczasowe zasieki. Będzie to bariera nie tylko fizyczna, niezwykle solidna, ale będzie tam nowoczesna elektronika, nowoczesny sprzęt. To będzie nowoczesna granica nie do przejścia. Całe systemy elektroniczne też będą zamontowane —wyjaśniał.

Jak dokładnie będzie wyglądać zapora, tego nie wiadomo, choć można się nieco domyślać, bo szef MON Mariusz Błaszczak w radiowej „Jedynce ” powiedział, że Polska skorzysta tu z doświadczeń węgierskich. — Węgrzy na granicy z Serbią zbudowali stałe ogrodzenie. To wcale nie jest takie proste z uwagi na różnego rodzaju uwarunkowania prawne, ale z tych doświadczeń skorzystamy — powiedział.

Na granicy z Białorusią już jest płot z zasieków, przy budowie którego brali też udział żołnierze naszej 16 Dywizji Zmechanizowanej. Zdaniem ministra tymczasowe ogrodzenie ogranicza nielegalne przekroczenia naszej przez ludzi, którzy są wykorzystywani przez reżim Łukaszenki do tego, żeby doprowadzić do kryzysu migracyjnego. Jednak presja migracyjna jest wciąż wysoka. Dlatego zapadała decyzja o zwiększeniu liczby żołnierzy, którzy patrolują granicę, wspierają Straż Graniczną. Już dziś jest ich tam trzy tysiące.

Nie wiemy też ile będzie kosztować zapora. Pytany o koszty jej budowy rzecznik rządu Piotr Müller powiedział wczoraj, że w tej chwili zabezpieczone środki na cel tej budowy to około 500 milionów złotych. — Łączy koszt budowy będzie znany, kiedy zostanie przygotowana dokumentacja inżynieryjna. Każdy odcinek jest specyficzny, potrzebuje innego rodzaju działań budowlanych — podał rzecznik rządu.

Nie tylko Polska odgradza się dziś murem od nielegalnych migrantów. Niedawno Grecy zakończyli budowę 40 kilometrowego płotu na granicy z Turcją. Ma 5 metrów wysokości, a i jest wyposażony w elektroniczny system monitorowania i osiem wież obserwacyjnych. Według greckich mediów kosztował 62,9 mln euro.

Jeśli mur na granicy z Białorusią ma być wzorowany na murze jaki postawili Węgrzy na granicy z Serbią, to tam płot składa się z siatki drucianej i zwoi drutu ostrzowego ułożonego na trzech poziomach w kształcie piramidy. Siatkę rozciągnięto na 4-metrowych słupach. Jego długość to 175 km, Węgrzy odgrodzili się też murem na granicy z Chorwacją i Słowenią.

Czy mur na polsko-białoruskiej, który zastąpi obecny 130-kilometrowy płot, to najlepsze rozwiązanie kryzysu imigracyjnego? czy potrzebujemy muru na granicy z Rosją?

Adam Ołdakowski (parlamentarzysta) - kandydat do Sejmu w okręgu nr 34, numer na liście 8
Lista numer 2 - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej - ElblągAdam Ołdakowski, poseł PiS

Zapora jest potrzeba, wręcz konieczna. Dobrze byłoby, jakby od początku kryzysu zdecydowano się na takie rozwiązanie. Dzięki zaporze mieszkańcy terenów przygranicznych poczują się bezpieczniej, ale też sam widok zapory będzie skutecznie będzie odstraszał migrantów przed próbami sforsowania naszej granicy. Patrząc na to co się dzieje, to niewykluczone, że z takim kryzysem migracyjnym możemy mieć do czynienia także na granicy polsko-rosyjskiej. Nie sądzę jednak, żeby jednak by taki mur jak na granicy z Białorusią były u nas potrzebny. Mimo wszystko Putinowi zależy na kontaktach z Zachodem i nie będzie próbował tak ryzykownej gry, jaką teraz otwarcie prowadzi Łukaszenka.

Urszula Stefania Pasławska (prawnik) - kandydatka do Sejmu w okręgu nr 35, numer na liście 1
Lista numer 1 - KOMITET WYBORCZY POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
członek partii politycznej: Polskie Stronnictwo Ludowe
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej - OlsztynUrszula Pasławska, posłanka PSL

Oczywiście, jeżeli jest taka potrzeba, to musimy chronić naszą granicę, ale niech to będzie ochrona nowoczesna, na miarę XXI wieku. Elektroniczna. Stawianie betonowych murów kojarzy mi się z dawnymi czasami, dzieleniem. Betonowy mur jest kosztowny i łatwo sforsować taka przeszkodę. Na pewno dziś nie ma potrzeby stawiania zapór na granicy z obwodem kaliningradzkim, raczej jest potrzeba budowy relacji handlowych z Rosją i cywilizowania tych wzajemnych relacji.


Andrzej Mielnicki

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stary dziad #3077781 14 paź 2021 14:25

    Gdzie kończy się rozum, tam zaczyna się Paul Mark...

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Paul Mark . #3077774 14 paź 2021 14:15

    Skokowy import lekarzy i inżynierów do cioci Makreli widać nastręcza sporo problemów.A przy tym brak deklaracji ze strony PO wskich importerów ,o zapewnieniu przygarnięcia tych niezbędnych fachowców.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Paul Mark . #3077776 14 paź 2021 14:15

    Skokowy import lekarzy i inżynierów do cioci Makreli widać nastręcza sporo problemów.A przy tym brak deklaracji ze strony PO wskich importerów ,o zapewnieniu przygarnięcia tych niezbędnych fachowców.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

  4. Obiektywny #3077772 14 paź 2021 14:06

    Z całym szacunkiem, bo może jestem idiotą, ale co ma wspólnego mur na granicy z Rosją z murem na granicy z Białorusią ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5