Uczniowie klas wojskowych złożyli ślubowanie

2021-11-15 16:00:00(ost. akt: 2021-11-15 10:49:46)
fot.1Ślubowanie klas wojskowych

fot.1Ślubowanie klas wojskowych

Autor zdjęcia: Lech Pietraszko

10 listopada, w sali rycerskiej nidzickiego zamku, 50 kadetów z klasy I i II wojskowej, złożyło ślubowanie na sztandar szkoły zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Do ceremonii przygotowywał swoich podopiecznych major Piotr Juraś.
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w murach nidzickiego zamku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. O jego randze świadczą przybyli na zaproszenie dyrekcji ZSZiO w Nidzicy goście: ppłk Adam Basak- Wojskowy Komendant Uzupełnień w Olsztynie, ppłk Zenon Wieczorek reprezentujący dowódcę 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej i jednocześnie dowódca batalionu czołgów- opiekuna klas wojskowych, por. Przemysław Mróz – Szef Sztabu 9. Batalionu Dowodzenia – jednostki patronackiej klas wojskowych ZSZiO. Obecni byli także: Marcin Paliński – Starosta Nidzicki, Paweł Przybyłek – Wicestarosta Nidzicki, Andrzej Bróździński – Przewodniczący Rady Powiatu, Małgorzata Jarka – Inspektor Wydziału Oświaty, st. bryg. Marek Augustynowicz - Komendant PP Straży Pożarnej, mł. insp. Jarosław Wiśniewski – Komendant Powiatowej Policji w Nidzicy, Dominik Gonciarz – inż. nadzoru Nadleśnictwa Nidzica. Bardzo licznie przybyli też rodzice bohaterów wydarzenia.

fot.2. Zaproszeni goście na ślubowanie

Najważniejsi tego dnia byli bowiem uczniowie „Górki”: 50 kadetów, czyli połączone siły klasy I i II wojskowej, którzy składali ślubowanie na sztandar szkoły zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Do ceremonii przygotowywał swoich podopiecznych major Piotr Juraś.

— Przygotowania do ślubowania rozpoczęły się dwa tygodnie przed samym mianowaniem. Odbywały się one w sali rycerskiej zamku. Tam major Piotr Juraś oraz szeregowy Denis Gęstwicki pokazywali nam jak należy wystąpić do mianowania, co powiedzieć i jak się zachowywać. Dzięki tym przygotowaniom zostały zniwelowane błędy, które popełnialiśmy na początku. Nie było nam łatwo, ale panowała miła atmosfera, dzięki temu stres był mniejszy — mówi Wiktor, uczeń klasy pierwszej.

— Na początku nie wychodziło nam to jak należy, lecz z dnia na dzień z coraz większym zaangażowaniem staraliśmy się o to, by całokształt naszego ślubowania wyglądał dobrze. Aż w końcu metodą prób i błędów sprostaliśmy zadaniu. Pewnie wielu z nas czuło stres, lecz gdy już przystąpiliśmy do ślubowania, to czuliśmy dumę — dodaje Sandra, uczennica klasy pierwszej.

Wiele godzin, dni i tygodni musztry przyniosło oczekiwany efekt. Młodzi adepci sztuki wojskowej prezentowali się tego dnia doskonale. Szczególne wrażenie na zgromadzonych robił równy krok, wojskowy szyk, zdecydowany głos i wyprostowana postawa kadetów.

fot. 5

Atmosfera była wyjątkowo podniosła, gdy w momencie kulminacyjnym 50 uczniów równo, głośno i dumnie powtarzało za majorem Jurasiem rotę przysięgi. Mury sali rycerskiej lekko drżały, a na wielu twarzach malowało się wzruszenie.

Kadeci uroczyście ślubowali: z godnością nosić mundur, szanować godło i symbole narodowe, strzec patriotycznej spuścizny narodu polskiego, rozwijać w sobie postawę obywatelską, wyrabiać odwagę i zdolność przeciwstawiania się złu, godnie reprezentować szkołę w środowisku lokalnym, systematycznie pogłębiać wiedzę i umiejętności, uczyć się pilnie, by stać się mądrym człowiekiem.

fot.3


Po ślubowaniu ppłk Zenon Wieczorek – w imieniu dowódcy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej dokonał aktu pasowania, kładąc na ramieniu każdego ucznia szablę oficerską i wypowiadając słowa: „Pasuję Pana/ Panią na ucznia klasy wojskowej”. W odpowiedzi słyszał: „Ku chwale Ojczyzny, panie pułkowniku.”.

— Przed ślubowaniem czułam ogromny stres. Bardzo obawiałam się, że coś pójdzie nie tak, zwłaszcza, że było wielu gości. W trakcie, gdy już nie było odwrotu, w głowie wciąż myśl, by nie pomylić kroków. Po tym wszystkim poczułam ulgę, że wszystko poszło dobrze. Czułam pewnego rodzaju dumę nie tylko z siebie, lecz także z moich kolegów z klasy — mówi Ola, uczennica klasy drugiej.

Starosta Nidzicki Marcin Paliński

Następnie starosta Marcin Paliński każdemu uczniowi przypinał odznakę rozpoznawczą oddziałów przygotowania wojskowego, a na pamiątkę tego wyjątkowego dnia kadeci otrzymali od Wojskowego Komendanta Uzupełnień przypinki – Odznaki honorowe przynależności do Legionów Polskich.

Ceremonię ślubowania uświetnił występ zwycięzców XIV Powiatowego Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Uczniowie z „Górki” zaśpiewali „Kantyczkę z lotu ptaka” oraz „Marsz I Brygady”. Wszyscy zgromadzeni wysłuchali też okolicznościowego referatu. Pan Starosta pogratulował dyrekcji i całej społeczności szkolnej pięknie przygotowanej uroczystości i wyraził nadzieję, że wpisze się ona na stałe w historię i tradycję ZSZiO w Nidzicy.
ZSZiO


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5